Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Matka generál nebo hysterka. Jaký typ máte doma vy a jak s ním vyjít

  9:09aktualizováno  9:09
Naše matky nás přivedly na svět a někdy se nedovedou svého vlivu na náš život vzdát ani po třiceti a více letech. Nechceme být jako ony, přesto se jim mnohdy velice podobáme. Jaký typ máte doma vy a jak s ním pracovat?
Některé matky berou fakt, že nás přivedly na svět, jako doživotní permanentku na zasahování do našich životů. Ilustrační foto.

Některé matky berou fakt, že nás přivedly na svět, jako doživotní permanentku na zasahování do našich životů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ať už je náš vztah s matkou jakýkoli, pořád je to jedna z nejdůležitějších postav našeho životního představení, a tak bychom se měly alespoň snažit ji pochopit a udělat všechno proto, abychom se navzájem snesly.

Ano, i v případě, když se naše matka v šedesáti rozhodne, že začne jezdit na harleji s partou vousáčů, když nám při každé návštěvě zkritizuje zařízení bytu a výchovný styl, který uplatňujeme na její vnoučata, nebo když nám desetkrát denně telefonuje jen proto, aby nám vyčetla, že se vůbec nezajímáme o to, jak se jí daří.

Matky mohou být zkrátka všelijaké. Schválně, najdete tu svoji v naší malé matkogalerii?

MATKA GENERÁL

Pravidlo číslo jedna zní: vaše matka má vždycky pravdu. Pravidlo číslo dvě: pokud náhodou vaše matka pravdu nemá, tak platí pravidlo číslo jedna. Neposlušnost, revolta a vlastní názory se přísně zakazují, a to jak vám a vašim sourozencům, tak pochopitelně i vašemu otci a dalším trubcům v rodině.

Matka velitelka ví nejlíp, koho byste měla milovat, co byste měla dělat, jak byste se měla oblékat, kam byste měla jezdit na dovolenou, jak byste měla vychovávat své děti a jaké byste měla mít květiny v truhlíku za oknem. Nejradši by řídila celý váš život, protože to s vámi myslí dobře.

Strašně těžce nese jakékoliv porušení poslušnosti, a když se třeba rozhodnete vdát se za toho nýmanda, co ho milujete, a ne za šilhavého Béďu Vopičku, co zdědí řeznictví a kterého vám máti domluvila už v patnácti, pak pravděpodobně vypukne válka.

Jak na ni: S matkou generálem se nedá smlouvat nebo vyjednávat. Válku s ní nemůžete nikdy vyhrát. Pokud se tedy nechcete do smrti smrťoucí povalovat na gauči u svého psychoanalytika a likvidovat mu jednu krabici papírových kapesníků za druhou, pak máte jedinou šanci: taktizovat. Vezměte svůj život do vlastních rukou, ale matce nechte její iluzi o vládkyni všehomíra. Klidně jí odkývejte všechny rozkazy, kterými vás častuje už ode dveří, a pak si v klídku dělejte, co chcete.

MATKA BEZRADNÁ

Většinou se jedná zároveň o maminku osamělou, ztracenou v tomhle nespravedlivém a nevděčném světě, do kterého svým způsobem patříte i vy, protože "tady nikdy nejsi, když to nejvíc potřebuju!"

Ať už váš otec odešel dobrovolně (za jinou paní), nebo nedobrovolně (na onen svět), maminka tu zůstala sama a bezradná. A vy jste jediná, koho na tom světě ještě má.

"Někdy mám pocit, jako by to ani nebyla moje máma, ale spíš další dítě na krku," vzdychá knihovnice Zdena. "Od té doby, co je sama, mi pořád volá a potřebuje s něčím poradit. Jasně, že jí ráda pomůžu třeba s výběrem nové pračky, ale fakt nemusím být u toho, když řeší vzor na nových záclonách nebo zda koupit jogurt nízkotučný, či raději smetanový."

Jak na ni: Bezradné maminky mívají často sklon k výčitkám a obviňujícím proslovům, jejichž cílem jsou vaše pravidelné návštěvy víkend co víkend včetně několika večerů v týdnu. Je jasné, že je mámě doma smutno, ale je třeba jí slušně, leč nesmlouvavě připomenout fakt, že máte svou vlastní rodinu a občas i své vlastní plány na víkend. Zkuste se domluvit s ostatními sourozenci nebo příbuznými, že budete matku navštěvovat na střídačku. Nebo jí kupte k narozeninám štěně.

Ilustrační foto.

MATKA PEČUJÍCÍ

Tenhle typ matky se většinou výrazněji profiluje vůči synům, ale i dcery si s ní můžou docela užít. Pečující matka bere svou mateřskou roli natolik vážně, že se jí nehodlá vzdát ani desítky let poté, co její dítko odroste plenkám. Jen ona totiž ví, co je pro jejího potomka to nejlepší.

Mezi obzvláště těžce přijímané otázky starostlivých matek patří třeba: "Vzala jsi si košilku? Venku hrozně fouká!" nebo "Neměla bys omezit sladkosti, zlato? Myslím, že ti zase narostl zadek."

Jak na ni: Odstěhujte se. Jediný způsob, jak si zachovat duševní zdraví do vysokého věku, je zabránit matce v neomezeném pronikání do vašeho soukromí. Nezůstávejte žít u rodičů dokonce ani v případě, že máte v jejich domě luxusní podkrovní byt a za jeho provoz platíte pakatel. Zničené sebevědomí a manželství v troskách za to nestojí.

MATKA DIBLÍK

Vyznačuje se tím, že se stále cítí, obléká a taky bohužel chová, jako by jí bylo dvacet. A to i v případě, že má nárok na seniorskou slevu v MHD. Nakupuje v New Yorkeru a Clockhouse, nosí zásadně push-upku a páteční večery netráví u dortíku s kamarádkami, nýbrž paří na diskotéce s vrstevníky vašeho syna. Bez make-upu nejde ani s košem a na klinice plastické chirurgie má množstevní slevu.

Tohle všechno je sice docela výstřední, ale ještě by se to dalo snést, ale dost vám vadí, že flirtuje s vaším přítelem a že vaše oprávněné kritiky vůči jejímu chování odbývá slovy: "Ale jdi, ty suchoprdko! Žijeme přece jen jednou."

Jak na ni: Upřímně: nedělejte si iluze, že svoji matku změníte. Starého psa novým kouskům nenaučíte a fenu už vůbec ne. Jediné, co s tím můžete dělat, je přijmout ji takovou, jaká je. Buď si budete hýčkat naději, že se z ní jednou přece jen ještě stane usedlá bábinka v zástěře a s bábovkou na stole s háčkovanou dečkou, nebo se smíříte s tím, že i na jejím pohřbu budete muset poslouchat Green Day či Kabáty.

MANUÁL

Pro matky, které chtějí být zadobře se svými dcerami

Nejste povinna dceři pomáhat se vším a za každou cenu, ale těžko budete za milovanou babičku, když se přijedete podívat na vnoučata vždycky jen v úterý v únoru, protože prostě nemáte vůbec na nic čas.

Vaše dcera je dospělá, a to i v případě, že vám tak vůbec nepřipadá. Jestliže už jí bylo 18, měla byste ji nechat dělat vlastní rozhodnutí a vlastní chyby. Nikdo nemá patent na rozum, dokonce ani vy ne.

Respektujte její soukromí a její představy o ideálním partnerovi. I když ten její vypadá, jako by neuměl do pěti počítat, nebo má tetování i v nose, třeba s ním bude opravdu šťastná.

Dobře važte všechny požadavky, se kterými se na dceru obrátíte. Nevyčítejte jí,že vám nikdy sama nezavolá, a to ani v případě, že je to pravda. Má svůj život a možná se kontaktu s vámi vyhýbá právě proto, že nechce slyšet další výčitky.

Vzpomeňte si na to, jak jste kdysi před léty válčila se svou svéráznou matkou vy. Nejste jí teď tak trochu podobná?

MATKA HYSTERKA

Chtěla by, abyste ji i s dětmi častěji navštěvovala. Ale na druhou stranu ji jejich vřískání strašně vysiluje a navíc pak musí dva dny uklízet, aby dala byt do původního stavu. Strašně ráda by je někdy pohlídala, ale bohužel nemá vůbec čas, i když je druhým rokem v předčasném důchodu. A taky si na to netroufá, je to hrozná zodpovědnost, co kdyby se něco stalo. Někdy ani nechápete, jak je možné, že vás i vaši sestru před lety vůbec zvládla vychovat.

Většinou vás štve, protože cítíte, že tohle všechno je jen manipulace a citové vydírání. Někdy je vám jí ale opravdu líto a sama na sebe se zlobíte za to, že si v duchu říkáte: "Hlavně abych jednou nebyla jako ona!"

Jak na ni: Buďte chápavá a vstřícná, ale nenechte se zneužívat, nehrajte hry, v nichž figurují vaši blízcí, a už vůbec se nepoddávejte citovému vydírání. Zahalte se do oblaku asertivity a trvejte si na svém. Dopřejte babičce vnoučata a vnoučatům babičku, ale jen v míře, která je pro všechny snesitelná, a nenuťte sebe ani nikoho jiného do křečovitých akcí. Když babička řekne, že se necítí dobře, berte to jako fakt a nespekulujte nad tím, co zase od koho potřebuje.

MATKA OBĚTAVÁ

Mohlo by se zdát, že tohle je ideál, o kterém všechny dcery sní. Jenže dost záleží na tom, kam až je obětavá matka ochotna zajít a proč to vlastně všechno dělá.

Obětavá matka pohlídá děti ve dne v noci a ještě vám při tom vyžehlí pyramidu vypraného prádla. O prázdninách si bere dovolenou jen proto, aby měly vaše děti kde být. Na návštěvu přijíždí s hrnci plnými svíčkové, guláše a koprovky a kdoví odkud ještě vyčaruje plech se štrúdlem. Vždycky vám půjčí, když se rodinný rozpočet nějak zasekne.

Některé obětavé matky se s tímto spokojí a jejich jedinou satisfakcí je, že jsou užitečné. Jsou ale i takové, které za každou svou byť nevyžádanou oběť vzápětí požadují odměnu, případně vám ji náležitě vyčtou.

Jak na ni: Obětavá maminka z rodu nekonečně hodných babiček si zaslouží vaši oddanou lásku a neutuchající vděk. Nezapomeňte jí také pomoci, když to bude potřebovat, a snažte se jí také občas dopřát odpočinek. Pokud máte ale smůlu na matku obětující se proto, aby mohla vyčítat, nenechte se vmanipulovat do pocitu viny za všechna její příkoří. Vše, co v životě vaše matka udělala nebo neudělala, byla její volba, a jediný, kdo za to nese odpovědnost, je ona sama.

Jaký je vaše matka typ?

celkem hlasů: 6621

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. července 2010. Anketa je uzavřena.

6. Obětavá 2605
1. Generál 1630
3. Pečující 1298
5. Hysterka 588
2. Bezradná 343
4. Diblík 157
Autoři:
Nejčtenější

Herečka Emma Stone na zahajovacím ceremoniálu MFF v Benátkách
Emma Stone: Jsem známá a můj hlas má sílu, nesmím se bát vyjádřit názor

Herečka Emma Stone (28) cítí potřebu nahlas říkat, co si myslí, protože může díky své popularitě ovlivnit víc lidí než běžný člověk. Zatímco ještě nedávno měla...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aktovka musí sedět přesně, těm na kolečkách se vyhněte, řekla odbornice

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech trápí stále více školáků. Důvodem je i špatný výběr školní brašny. "Správná taška by měla na dětských zádech...  celý článek

Nafukovací lehátko ve tvaru plameňáka je "must-have" sezony.
Plameňáci ovládli léto, ale ikonami jsou už šedesát let

Luxusní šaty a šperky, obyčejná trička z řetězců, neonové lampy a nafukovací lehátka mají letos jedno společné. Vládnou jim plameňáci. Kýčovití, přesto...  celý článek

Tajemství dlouhých vlasů: burákové máslo
Američanka má dlouhé vlasy až ke kotníkům. Díky arašídovému máslu

Na obdivné pohledy na ulicích je už zvyklá. Má totiž dlouhé vlasy téměř až na zem. Lidé ji přirovnávají k pohádkové postavě z Disneyho filmů. Američanka tvrdí,...  celý článek

Minerální kosmetika je vyrobena čistě z přírodních minerálních složek, je pro...
Bez barviv a bez vosku. Minerální kosmetika zkrášluje i uzdravuje

Žádné chemikálie, barviva ani umělé vůně. To je poznávací znamení minerální kosmetiky. Čerpá totiž z přírodních zdrojů, a proto je oblíbená zejména u lidí s...  celý článek

Další z rubriky

Klidnou dovolenou bychom si přáli všichni, někdy se ale promění v noční můru.
Slibovali ráj, bylo to peklo. Co dělat, když na dovolené přijde problém?

Jste na dovolené a místo odpočinku se každý den nervujete s tím, že je něco špatně? Na nedostatky upozorněte hned na místě. Když nedojde k nápravě, reklamaci...  celý článek

Ilustrační fotografie
Typologie osobnosti: užitečná informace, nebo nesmysl?

Je to velmi lákavé: uděláte si test, zjistíte, jaká jste osobnost, a objasní se vám taje vašeho chování, kterým jste dosud nerozuměli – a současně se dozvíte,...  celý článek

Vlasta (44), Mikoláš (40) a syn Vlasty Jirka (12) žijí v Jirkově.
Vlasta je jen další dítě, nechal se slyšet otec z Výměny manželek

Vlasta (44) pracuje v zásilkové službě, zatímco její o čtyři roky mladší partner Mikoláš je v domácnosti. Vaření a uklízení je jeho parketa a Vlastě se jen...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Pleťové masky v podobě smajlíků: roztomilé, nebo děsivé?
Pleťové masky v podobě smajlíků: roztomilé, nebo děsivé?

Že už jste toho v kosmetickém průmyslu viděli hodně? Novinkou jsou nyní plátýnkové masky s potiskem facebookových smajlí... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.