Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Starší matky mají vyrovnanější děti a žijí déle, tvrdí vědci

  • 41
Věk matek se po celém světě zvyšuje, Českou republiku nevyjímaje. Přestože s sebou nese mateřství v pozdějším věku vyšší míru rizik, podle vědců může pro děti znamenat přínos po psychické stránce.

Jako starší matky jsou definovány ženy, které porodí dítě po pětatřicátých narozeninách. Je jich čím dál tím víc a důvodů je hned několik.

Prvním z nich je snadná dostupnost hormonální antikoncepce a dalších forem kontroly plodnosti, prodlužuje se i doba studia žen a otevírají se jim nové možnosti budování kariéry. Spousta párů dítě odkládá na dobu, kdy budou mít stabilní příjem, hezké bydlení ve vlastním nebo třeba až si dosyta užijí cestování s batohem po Asii. další páry po dítěti touží již dříve, zdravotní komplikace jim to však nedovolují a musí si projít dlouhými a finančně náročnými cykly umělého oplodnění, než se ženě podaří otěhotnět a dítě donosit.

Pro velké množství žen není rozhodnutí čekat s dětmi na později vlastní volbou, chybí jim vhodný partner. Například v Dánsku se stále více žen uchyluje k IVF. Ženy ovšem nemohou s početím čekat donekonečna (víc zde).

Otěhotnět po třicátém pátém roce každopádně není nic jednoduchého, fertilita v tomto věku poměrně rychle klesá a s ní i šance na otěhotnění a úspěšné donošení dítěte. Těhotné ženy starší pětatřicet let navíc bývají vystavovány nepříjemným komentářům a občas i odsudkům od rodiny, někdy dokonce od lékařů samotných. Snad i pro všechna zmiňovaná negativa se vědci z dánské univerzity v Aarhusu rozhodli sledovat i psychický vývoj dětí narozených starším matkám.

Jak jsou na tom starší matky?

Předchozí výzkumy již zaznamenaly, že starší matky na tom byly lépe po psychické i sociální stránce během těhotenství, což se krátce po narození replikovalo u dětí. Starší matky přistupují ke svému těhotenství pozitivněji, mají méně obav z rodičovství a celkově pozitivnější postoj ke svým dětem. Většina se dá vysvětlit tím, že těhotenství v tomto věku bývají plánovaná, ženy jsou v lepší ekonomické i sociální situaci a díky životním zkušenostem se dokážou lépe vyrovnat s trochou stresu a nekomfortu.

Dřívější studie sledovaly děti až do začátku školní docházky a prokázaly, že děti starších matek na tom byly lépe po emocionální, sociální i behaviorální stránce. Nejnovější studie dánské univerzity se proto zaměřila na děti ve věku 7, 11 a 15 let. Zajímavé je, že i když vědci vzali v úvahu a započítali (resp. odpočítali) stabilitu partnerství, vzdělání a finanční zajištění rodičů, děti starších matek na tom stále byly lépe v porovnání s dětmi mladších matek. To trvalo až do patnácti let věku dětí.

„Víme, že s rostoucím věkem jsou lidé více mentálně flexibilní, jsou tolerantnější k ostatním lidem a celkově se jim lépe daří po emocionální stránce. Proto psychologická zralost může vysvětlovat, proč starší matky dětem tolik nenadávají a méně je fyzicky trestají,“ vysvětluje profesor Dion Sommer z univerzity v Aarhusu. „Tento styl rodičovství může tedy přispět k pozitivnímu psychosociálnímu prostředí, které ovlivňuje výchovu dítěte,“ dodává.

Složitější sladění práce a rodiny, zato delší život

Starší rodiče se musí vyrovnávat s horšími dopady nedostatku spánku, pro starší ženy s vlastním stylem života a různými rutinami může být neustálá bdělost kolem novorozence větší šok než pro mladší matky. „Výzkumy ukázaly, že ženy starší 35 let nejvíce trpí, pokud se snaží skloubit rodinný život a kariéru. Novopečené matky se v průměru vyspí méně než čtyři hodiny denně během prvních čtyř měsíců života dítěte, což nevyhnutelně ovlivňuje jejich vztahy a pracovní výkony. Klíčem je tedy vzít si tolik mateřské, rodičovské a otcovské dovolené, kolik je možné,“ shrnuje další oblasti v této oblasti Danna Dahlenová, porodní asistentka a sama matka ve vyšším věku.

Pozitivní je i další fakt, který Dahlenová uvádí: ženy rodící v pozdějším věku žijí déle. „Výzkumy ukazují, že ženy, které jednou nebo dvakrát porodily ve třetím a čtvrtém desetiletí svého života, mají větší šanci dožit se více než osmdesáti a devadesáti let. Jiná studie zase vypočítala, že u žen, které se dožily sta let, byla až čtyřikrát větší pravděpodobnost, že měly děti po čtyřicátinách, než u žen, které se dožily sedmdesáti tří let,“ uvádí. Vědci si to vysvětlují tím, že geny, které umožnily ženě ve vyšším věku otěhotnět a porodit, mohou také zpomalit stárnutí a snížit náchylnost k chorobám.

, pro iDNES.cz