Ona

Mateřská nás baví! | foto: David Port, MF DNES

Mateřská není dovolená, ale nás baví!

  • 22
Jednotvárný maraton mezi plínkami, sunarem a dětským hřištěm, nebo zajímavé období, kdy se můžeme vydat za svými dosud nesplněnými sny?

Záleží na každé z nás, jestli se pro nás stane mateřská, nebo chcete-li rodičovská dovolená klecí, či odrazovým můstkem.

Už samo slovo dovolená je v souvislosti s péčí o jednoho či více potomků spíš zlomyslným výsměchem než vyjádřením reality. Máma, která se svému dítěti věnuje opravdu naplno, může totiž na skutečný relax zapomenout minimálně na několik let.

Zvlášť pokud svůj úspěch nebo selhání v roli matky odvozuje od toho, jak její výsledky hodnotí náročná tchyně či matka nebo perfekcionistický manžel. Ne každé z nás přitom osud nadělí klidné, spavé a usměvavé dítě, které naplní naši idealistickou představu o upravené a odpočaté mamince usedající na lavičku v parku a vesele se začítající do 345. stránky svého oblíbeného románu, zatímco její brouček spokojeně spí...

MÁMOU POPRVÉ

Jaké to je, když vytoužený kojenec několik měsíců jen usedavě pláče a moc toho nenaspí, zatímco vyčerpaná matka sotva plete nohama, poznala při své mateřské premiéře i učitelka na rodičovské dovolené Lada Charvátová.

Jen stěží lze drobné ženě, na první pohled vyrovnané a nabité energií, uvěřit, že po porodu svého prvního syna před sedmi lety měla jen krůček ke zhroucení. "První dítě jsem si pořídila až v 33 letech a docela jsem se na těšila," vysvětluje.

"Byla jsem v té době hodně mezi lidmi, a tak jsem přivítala, že si na mateřské dovolené konečně odpočinu a trochu zpomalím. Jenže hned poté, co se syn Theodor narodil, se moje očekávání rozplynulo. Byl neklidný, nechtěl jíst, nespal, první měsíce proplakal. Měla jsem problémy s nadváhou (v těhotenství jsem přibrala 30 kg), byla jsem nevyspalá a zoufalá, že to nezvládnu..."

Přibližně o rok a půl později přišla na svět Heduška, která byla sice na rozdíl od bratra klidné miminko, ale i tak Lada najednou zjistila, že kýžený odpočinek od lidí a pracovního stresu začíná vypadat spíš jako sociální izolace.

"Na jednu stranu jsem si mohla plánovat čas, jak jsem chtěla a jak děti potřebovaly, ale na druhou stranu jsem si uvědomila, že můj akční rádius se poslední dobou omezuje jen na domov, park, pískoviště nebo cestu do obchodu a zpět," připouští.

PODNIKAVÁ MÁMA

Když se tři roky po Hedě narodil Pepík, byla už maminka součástí party kamarádek, které se i s dětmi navzájem navštěvovaly a společně si stýskaly na nedostatek prostorů vhodných k setkávání maminek z okolí.

"Jednou jsme takhle pily kafe a jen tak z hecu jsme si vymyslely, že založíme mateřské centrum," popisuje Lada zrod nápadu, který zgruntu převrátil její mateřskou dovolenou a vlastně i její další život.

Tři odhodlané mámy brzy zjistily, že rozjet něco takového nebude zas tak velká legrace, ale nevzdaly to. Na radnici se pomoc nakonec našla, a tak za nemalé podpory manželů svůj projekt za rok a půl přivedly na svět s podobným úsilím a radostí jako všech svých osm dětí, které dohromady měly.

Však také byla tahle skupinka populární na celém obecním úřadě, když vážná jednání a organizační schůzky ozvláštňovala úřednímu světu tak vzdálenými činnostmi, jako je přebalování a kojení.

ZNOVU NA STARTU

"Největší radost jsem měla, když naše centrum začalo navštěvovat stále více maminek, které tam nacházely to nejdůležitější – nové kamarádky, odpovědi na otázky, které je třeba trápily, ale doma mezi čtyřmi stěnami je nedokázaly vyřešit, jiná komunikační témata než jen 'Chceš čůrat?' nebo 'Nelez tam!'," líčí jedna ze zakladatelek rodinného centra Letná v Janovského ulici 24 v Praze 7.

Setkávají se tu maminky, které inklinují k alternativním způsobům života, manažerky na mateřské, intelektuálky i docela normální maminy, třeba takové, které se do města přistěhovaly z daleka a ztratily kontakt s rodinou a přáteli. A domluví se tu i ty, které hovoří jen anglicky, francouzsky nebo německy.

"Vyzkoušela jsem si něco, co by mě ještě před pár lety ani nenapadlo," libuje si Lada Charvátová. "A zjistila jsem, že jsem schopná spoustu věcí zařídit a vyjednat, že dokážu zorganizovat práci desítkám dobrovolnic i sama sobě."

Trojnásobná maminka se proto rozhodla využít své zkušenosti také v profesionálním životě a chystá se začít podnikat na vlastní pěst. "Práce v centru mě pozitivně nakopla a já si věřím, že to dokážu," říká odhodlaně energická žena, která na mateřské peče domácí chleba, pěstuje bylinky a zeleninu, začala chodit na angličtinu, stíhá i své milované výstavy a knížky a po letech oprášila řidičák a zažívá nový pocit svobody.

SKRIPTA A PLÍNKY

Mateřská  nás baví!Když Jana Houserová začala krátce před třicítkou plánovat dítě a druhou vysokou školu, ani ji nenapadlo, že se podaří oba tyhle zdánlivě nesourodé životní úkoly skloubit dohromady. Pár let po skončení studia na Vysoké škole ekonomické se rozhodla zkusit psychologii, která ji už dávno zajímala a navíc ji může využít i v budoucnosti.

Barborka se ale narodila předčasně, a tak Jana na rok školu přerušila, aby se mohla dceři věnovat naplno. Teď budou holčičce dva roky a její maminka stíhá školu v kombinovaném režimu, což je něco mezi dálkovým a denním studiem.

"Nejsem ve škole zdaleka jediná máma," usmívá se studentka, která na rozdíl od bezdětných spolužaček a spolužáků bifluje na zkoušky po nocích, když Barborka usne. "Někdy toho moc nenaspím," připouští. "Ale když mám motivaci, tak se to dá vydržet. Vím, že bych se měla učit víc systematicky, jenže já se snažím studium přizpůsobit Barborce a ne naopak."

MÍT ČAS PRO SEBE

Ani na přednášky s sebou Jana dceru nebere, i když prostředí vysoké školy je prý dnes ke studujícím maminkám neuvěřitelně vstřícné – některé univerzity dokonce zařídily speciální místnosti na kojení nebo dětské herny pro potomky svých studentů, kde se jako dozor střídají studující rodiče.

Jana přesto nechce Barborce narušovat denní režim, na který je zvyklá. A tak by se bez 'hlídacích' babiček a tolerantního manžela určitě neobešla. "Jsem ráda, že mám po boku partnera, který mě podporuje a pomáhá mi," libuje si.

Kromě učení tak Janě konečně zbyde čas i na kino, kávu či chvilky výtvarného tvoření s kamarádkami nebo na knížky a divadlo. A ještě jednu věc si na mateřské chválí – internet. "Je to skvělá možnost, jak se dozvědět spoustu informací přímo z domova. Najdu tam všecko, co potřebuju," usmívá se Jana.

VŠECHNO JE SPRÁVNÉ

Jste na mateřské dovolené a neláká vás studium ani vás netrápí budoucí kariéra? Těšíte se z každého dne se svými dětmi, chodíte do zoo nebo na písek a zakládání mateřských center ráda přenecháte jiným? Pokud je to vaše rozhodnutí, jste šťastná a váš život je tím pro tuto chvíli naplněn, pak nepropadejte panice, že jste 'jen' máma, nikoli SUPERmáma.

"Zjednodušeně řečeno platí, že každá volba, pro kterou se rozhodnete, je správná," tvrdí psycholožka Iva Jeriová. "Pokud se žena rozhoduje pod tlakem okolí nebo sociální skupiny a nerespektuje svoje přání a představy, může sice navenek působit jako ideální matka, ale dříve či později se možná zhroutí, protože jede nadoraz."

Pozor tedy na duševní harakiri typu 'Co by tomu řekli druzí?', varuje odbornice na lidskou duši.

Položte si raději otázku: 'Co vlastně chci já?' Pokud si na ni odpovíte, že vaším vnitřním puzením je tři roky nevytáhnout paty z domu, číst dětské knížky, žehlit i spodní kalhotky a ponožky nebo umývat stůl a kuchyňskou linku i zespodu, pak se do toho pusťte a nedejte nic na řeči kamarádek nebo rodinných příslušníků.

Berte to tak, že není hanba ani zabývat se tři roky jen plínkami a obilnými kašičkami, ani půl roku po porodu nastoupit znovu do práce a svěřit dítě babičce, chůvě nebo starostlivému tatínkovi. Nezáleží totiž ani tak na tom, kolik času strávíte s dítětem v jedné místnosti, ale spíš na tom, jak kvalitní bude vaše komunikace a váš vztah.

"Pokud budete spokojená sama se sebou, pak bude i vaše dítě v pohodě," uzavírá Iva Jeriová. A o to přece jde každé mámě především.

Kde hledat radu i povzbuzení

CHCETE SE VZDĚLÁVAT?

* NOVÁ PŘÍLEŽITOST je název projektu občanského sdružení MUM – klub pro maminky s dětmi v Horních Počernicích, který je určen především maminkám na rodičovské dovolené. V rámci projektu budou až do konce tohoto roku probíhat vzdělávací kurzy (základy podnikání nebo práce na počítači), ale také besedy s odborníky na téma žena–práce–podnikání nebo sociálněprávní poradna. Všechny aktivity jsou zdarma a zajištěno je i hlídání dětí. Více na www.volny.cz/mum.centrum/

* NÁRODNÍ CENTRUM PRO RODINU zase připravilo vzdělávací program pro ženy na podporu jejich zaměstnanosti během rodičovské dovolené a na podporu jejich uplatnění na trhu práce, který probíhá až do listopadu 2007 v několika městech Čech a Moravy. Více na www.rodiny.cz

CHCETE SE SETKÁVAT?

* Hledáte ve svém okolí marně MATEŘSKÉ nebo RODIČOVSKÉ CENTRUM? Založte si vlastní. Všechny potřebné informace k úspěšnému rozjezdu stejně jako kontakty na mateřská centra, kalendář akcí a další praktické rady najdete na www.materskacentra.cz

CHCETE DO PRÁCE?

* Brzy vám končí mateřská a vy s obavami hledíte na svou pracovní budoucnost? Podívejte se na stránky občanského sdružení IANUS, které pomáhá nejen maminkám s hledáním práce. www.ianus.cz

7dobrých rad pro mámy na mateřské dovolené od psycholožky Ivy Jeriové

1. V první řadě se svobodně rozhodněte, jak ji chcete strávit vy sama. Vyberte si vedle péče o dítě jakoukoliv aktivitu proto, že ji chcete dělat vy, a ne proto, že ji očekává vaše okolí.
2. Jste v nové fázi života, začněte dělat něco nového (kupte si rybářský lístek či začněte studovat vysokou školu). Dovolte si věci, které by vás nikdy předtím nenapadly.
3. Vyhledávejte takové sociální prostředí, ve kterém je vám dobře (ať jsou to elitní klub manažerek, ochránci přírody či matky na písku).
4. Plánujte svou budoucnost (co bude, až se zase vrátím), ale nezapomeňte prožít přítomnost (ta se nevrátí).
5. Nezabývejte se představami, že jste právě v tuto chvíli měla být někde jinde a dělat tam něco jiného. Pocity viny totiž nikomu neprospívají.
6. Ať je vaše mateřská jakkoliv dlouhá či krátká, je to v pořádku. Kvalita vztahu s dítětem není přímo úměrná počtu společně strávených hodin.
7. A nezapomeňte, že jen spokojená matka má spokojené dítě…