Alergie na zvířata

Alergie na zvířata | foto: Profimedia.cz

Máte alergii na zvířata? Svého mazlíčka dát pryč nemusíte

  • 37
Rýma, slzení, pálení a otoky očí, vyrážka či ekzém, astma, kašel a sípání. S takovými obtížemi se potýkají lidé s alergií na zvířata. Bránit se ale mohou i bez pomoci léků.

Nejagresivnější alergeny produkuje kočka, ale jsou známé alergie i na jakákoliv další zvířata, jako například na psy, králíky, morčata nebo křečky. Lékaři alergikům radí, aby si do domácnosti zvířata vůbec nepořizovali.

Co když už ale alergici nějakého domácího mazlíčka mají a teprve pak zjistí, že trpí alergií, a v žádném případě se se zvířetem nechtějí rozloučit?

Kromě farmakologické léčby je možné snížit uvolňování alergenů ze zvířete.

Alergii nezpůsobuje srst, jak se dříve věřilo
Alergeny jsou v podstatě bílkovinné molekuly, které se nacházejí například v moči, slinách, odumřelých buňkách kůže a ve výměšcích mazových žláz zvířat.

"Problémy nezpůsobuje srst zvířete, jak se mnozí lidé domnívají. V té se pouze alergeny shromažďují. Nezáleží ani na typu srsti," upřesnila ředitelka internetového serveru Proalergiky.cz Dana Štěpánková.

"Nejúčinnějším způsobem jak omezit množství alergenu uvolňovaného zvířetem je pravidelné koupání zvířete, a to alespoň dvakrát týdně. Tímto způsobem je možné snížit uvolňování alergenu až o téměř devadesát procent," říká alergoložka Ivana Šetinová.

Výskyt alergenů se ale dá omezit i pomocí speciálního roztoku, který se vtírá do srsti zvířete. Roztok alergeny obalí a zneutralizuje.

Vytřením ze srsti se alergeny odstraní. Hlavní účinnou složkou je směs kationtových čisticích látek s obsahem kvartérních solí dusíku.

Alergeny mají opačnou polaritu než tyto látky a díky tomu jsou pohlceny. Existují dvě varianty přípravku, jedna na psy a druhá na kočky, ptáky a drobné savce.

Alergie na zvířata byly před několika desítkami let spíše vzácností. Se vzrůstajícím množstvím domácích mazlíčků chovaných v bytech se však počet případů enormně zvýšil: až v řádech stovek procent.

Dnes je tento typ alergie velmi rozšířen. Může se projevovat jako rýma, slzení, pálení a otoky očí, vyrážka či ekzém, astma, kašel a sípání.

Vznik alergií ovlivňují nesprávná strava, způsob života, životní prostředí i dědičnost. Z množství genů, které nežádoucí reakce organismu mají na svědomí, však vědci neznají dosud všechny.

V Česku trpí různými druhy alergií asi třetina obyvatel. V dalších evropských zemích je situace obdobná.

V článku byly využity informace z internetového serveru Proalergiky.cz