Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mastné vlasy myjte čímkoliv, ale denně. Sedm mýtů o mytí hlavy

  • 46
Na mytí vlasů není nic zvláštního, nikdo vás to neučí, a tak děláte, co umíte. Až když nastanou problémy, chytáme se každé rady, někdy i té nesmyslné.

1. Na mastné vlasy nejvíc platí každodenní mytí

"Nezáleží na tom, jak často, ale čím si vlasy myjete," upozorňuje dermatoložka Karolína Kykalová a doporučuje vybírat si šampon, který pomůže s léčením pokožky hlavy. Faktorů pro nadměrné maštění vlasů je víc, ovlivňují je hormony, život v prašném prostředí, a třeba jste tento typ vlasů zdědili.

Jaký šampon vybrat?

Inspirujte se v katalogu vlasové kosmetiky na arome.cz.

Jestliže už po hodině od umytí máte vlasy rozdělené do tenkých mastných pramínků, sáhněte po jemném šamponu s vyváženým pH - ideálně s hodnotou 4,5 až 6. Když vás mastné vlasy hodně rozčilují, umyjte si je klidně i dvakrát denně, ale myslete na to, že vám bude stačit jedna dávka šamponu, hlavně dobře vlasy opláchněte.

2. Používám raději víc šamponu, mám pak lepší pocit čistoty

Pokud si myjete vlasy jednou za tři dny, uvědomte si, co všechno se z pokožky na hlavě snažíte dostat. Nadměrný přirozený maz, pot, mrtvé kožní buňky, špínu a stylingové přípravky. Je toho dost, proto si umyjte vlasy aspoň dvakrát. Při běžném mytí stačí dvě malé dávky šamponu - asi dvě čajové lžičky.

I když na první mytí šampon nevytvoří pěnu, rozpustí mastnotu a nečistoty. Vlasy opláchněte a pro druhé mytí aplikujte jen asi lžičku šamponu a opatrně je promněte. Některé, většinou přírodní rostlinné šampony, neobsahují odmašťovače a nenapění vůbec, což může u někoho vyvolat pocit, že si vlasy neumyl dostatečně. Ale není to tak. U ostatních šamponů můžete vytvoření pěny urychlit tím, že je naředíte přímo v lahvičce. Navíc ušetříte za šampon.

Zdravé foukání

Dlouhé vlasy opatrně promněte ručníkem a zbavte je co nejvíce vlhkosti. Pak fénujte.

> Pokud budete fénovat příliš mokré vlasy, voda, která v nich zůstává, se začne "vařit". Ve vlastech se udělají trhliny a vysuší se.
> Zpočátku vysoušení vlasů odstraňte úzký nástavec, aby proud vzduchu byl rozptýlený a zásáhl co největší objem vlasů.
> Pro nadýchaný, objemnější účes fénujte nejdříve s předkloněnou hlavou, kdy se vlasy lépe dostanou od kořínků a vzpřímí se.
> Sklonem hubice při fénování uhladíte vlasy, když ji nasměrujete dolů po směru růstu vlasů. Jejich povrch zůstane hladký. Nepřesušujte vlasy zbytečně, hlavně v koncích, kde bývají už tak ztenčené. S pomocí fénu a kartáče tvarujte jednotlivé prameny a využijte k tomu již chladnější vzduch.
> K tvarování účesu doporučuje stylistka Sally Brooks, oblíbená ve Velké Británii, dopřát vlasům tzv. "studený šok", získají tak lesk a proud studeného vzduchu udrží pevně váš nový účes .

Pozornost věnujte především závěrečnému oplachování. Ze zbytků nesmytého šamponu vám mohou zůstat ve vlasech zaschlé šupiny, které vypadají jako lupy.

3. Stačí, když použiju šampon, který je zrovna po ruce

Ani značkový, ani přírodní a ani ten v zajímavé lahvičce vám nezaručí, že budete mít krásnou hřívu. "Vybírejte šampon vždy podle typu vlasů," doporučuje vlasová stylistka značky Nivea Martina Švelblová. Když budete mýt vlasy nově nabarvené, můžete správným šamponem zářivý odstín ještě zvýraznit, a naopak ten nevhodný vás o draze získanou barvu připraví.

A co hůř - špatně zvolený přípravek může obecně zhoršit kvalitu vašich vlasů. Proto mějte na paměti třeba to, že pro jemné a tenké vlasy není vhodný vyživující šampon s přídavkem bambuckého másla, protože je zatíží, naopak suchým a krepatým vlasům prospěje. Některé nové typy šamponů jsou obohacené o malé množství stylingových pomocníků, které zvětší jejich objem.

Žádný není univerzální. Šampony typu 2v1 jsou použitelné pouze jednou za čas, třeba pokud vyrážíte na dovolenou a chcete ušetřit místo v kufru. "Obsahují odmašťovač a zároveň výživu pro vlasy a tyto dvě látky jdou vlastně proti sobě," upozorňuje dermatoložka Karolína Kykalová.

4. Kondicionér je zbytečnost

Balzám nebo také kondicionér není nikdy zbytečný, měli byste ho používat po každém mytí, zvláště na dlouhé vlasy. Uzavře kutikulu (povrch vlasů) a ochrání je před dalším poškozováním při kartáčování a před teplem z fénování, které je zbavuje potřebné vlhkosti. Vlasy po mytí snadno rozčešete a vyhnete se jejich potrhání.

Není potřeba je nanášet k pokožce hlavy, slouží spíš k ošetření vlasů od středu nebo na konečky.

Někdy se nám nechce po mytí ještě potírat vlasy kondicionérem z toho důvodu, že se musí zase oplachovat, tudíž se celý ceremoniál s mytím vlasů zdržuje. Na tuto lenost platí takzvané bezoplachové balzámy, které seženete ve spreji.

5. Vlasy si nejlépe umyju v předklonu nad vanou

Jestli si opláchnete vlasy od šamponu ve sprchovém koutě (tedy odshora), nebo se předkloníte nad vanu a osprchujete je zespodu, není tak důležité jako to, že je opláchnete důkladně.

"Při oplachování zacházejte s vlasy šetrně, abyste je zbytečným drhnutím nepoškodili," radí kadeřnice Petra Měchurová. Na oplachování vlasů stačí voda v teplotě těla, nikdy nepoužívejte vyšší teplotu, natož vodu horkou, ta by mohla přispět k většímu maštění vlasů. "Pokud jste odvážné, zkuste na závěr vysprchovat vlasy studenou vodou, vlasy tím získají krásný lesk," doporučuje vizážista Pavel Bauer.

6. Čím častěji si myju vlasy, tím více se mastí

Záleží na typu vlasů. Mastné vlasy se i při častém mytí budou mastit dál a suché a krepaté vlasy se častým mytím víc mastit nezačnou.

Může se hodit

Správná a pravidelná péče o vlasy je nezbytná. Na Raketa.cz najdete denně nové nabídky slev na péči o vlasy.

U suchých vlasů, většinou kudrnatých a hustých s nedostatkem mazu, není nutné vlasy mýt často, dokonce je to přímo nevhodné. Stačí důkladně kartáčovat, abyste odstranili prach a tužidla nebo lak. Je to podobné jako u pleti v obličeji, pokožka se častým omýváním vodou a odmašťováním vysušuje a začne se olupovat. Může vás svědit a objevují se drobné suché lupy.

7. Šampon se silikonem pomáhá vlasům

Silikony jsou určené především k vytvoření účesu. Mají význam ve stylingových přípravcích, kdy pomáhají k uhlazení vlasů a zvýšení jejich lesku. Potáhnou je a chrání proti teplu a poškození.

Přítomnost silikonu v šamponech nemá žádný smysl. Pokud se bojíte, že kvůli silikonu se zatíží vlasová pokožka a vlasy se tím rychleji zamastí, není tomu tak. Silikon by sice mohl ucpat ústí cibulky a zabránit tak v cestě mazu, ale dobré řešení proti maštění vlasů to není.