Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Marihuana škodí, ale ne všem stejně

  1:00aktualizováno  1:00
Ne každý konzument marihuany je na ní závislý. Kudy vede cesta k závažné duševní poruše, jíž každá závislost je? V roce 1969 vrcholila na Západě móda dětí květin. Studenti se bouřili. Jejich transparenty hlásaly "Make love, not war." Revoluce měla i svou drogu: marihuanu.
Marihuana - (c) profimedia.cz/corbis

Marihuana - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Chodil jsem ve Washingtonu D.C. do práce přes parčík Dupont Circle. Nebylo dne, abych tam nepotkával klátící se postavy mladých lidí, kteří se přátelsky usmívali a kouřili "trávu".

Jednou ráno tam dva autobusy odněkud z Minnesoty přivezly mladistvé žáky a žačky jedné ortodoxní církevní školy. Přijeli plni nadšení pro misijní poslání. Chtěli přesvědčit zkažené děti velkoměsta, aby se obrátily k Bohu a přestaly se otravovat drogou.

Když jsem se pozdě odpoledne vracel z práce, školáci z Minnesoty se povalovali po trávnících s dětmi květin a pokuřovali trávu. Jejich pedagogové velmi obtížně shromažďovali své ovečky, aby je přiměli nastoupit do autobusů.

Kolektivní droga
Užívání drog je nakažlivé. K šíření nákazy slouží informace. Ve škole se zpravidla najde autoritativní jedinec, který kolem sebe shromáždí partu, jež se kolektivně oddává kouření marihuany. Často vzniká atmosféra šikany. Experimentování se posléze neomezuje jen na marihuanu.

Kombinuje se s nikotinem a alkoholem. Extáze a heroin jsou jen další stupínky na cestě k závislosti. Kouří-li parta přátel rekreačně marihuanu, očekávají něco příjemného.

Už toto očekávání připravuje půdu pro příznivé farmakologické působení psychotropní látky obsažené v marihuaně. Je jí tetrahydrocannabinol (THC) a přináší příjemný pocit uvolnění. Kouření umožňuje nalézt vyhovující dávku marihuany, lze přestat vdechovat kouř, jakmile se dostaví nelibý prožitek.

Jen někteří kuřáci si zvyšují dávky až na množství, které vyvolá iluze nebo halucinace. Ani pak většinou neztrácejí nad svým chováním kontrolu. Nedokážou-li to, vznikají problémy, kdy musí zasáhnout psychiatr.

Ještě častěji než při akutní otravě je psychiatr zapotřebí při léčbě závislosti na marihuaně. Na alkoholu je závislých asi 10-12 procent konzumentů, na nikotinu přibližně 70 procent kuřáků tabáku, ostatní jsou jen konzumenti.

U marihuany se odhady závislých mezi konzumenty pohybují od optimistických čtyř až pěti procent až po 30 procent. Velké rozdíly nedávno vysvětlil výzkum na 1011 mladistvých na Novém Zélandu: z těch, kteří v 15-16 letech udávali, že se cítí po marihuaně velmi dobře a šťastně, byla v 21 letech závislá skoro polovina (46,7 %), zatímco z těch, kteří necítili v 15-16 letech po marihuaně nic příjemného, bylo závislých jen 3,9 procenta.

Užívá-li se marihuana často, vzniká návyk. To ještě nemusí být závislost, tedy duševní nemoc. Moderními zobrazovacími metodami můžeme pozorovat, jak se po několika jointech rozsvítí zvýšenou aktivitou "okruhy odměny" v limbickém systému mozku.

Jakmile návyk přeroste v závislost, rozsvěcují se tyto okruhy i tehdy, když nemocný sleduje pouze video se scénami, kde parta marihuanu kouří. Mozek se přeorganizovává a začíná sloužit jedinému diktátorovi: droze. Zdravému se rozsvěcují okruhy odměny při intenzivním prožívání něčeho příjemného, závislému na droze způsobí radost jen droga a to, co s jejím užíváním souvisí...

Marihuana poškozuje i intelektové funkce. V jednom výzkumu se ukázalo, že ti, kteří ve 13 letech často užívali marihuanu, vydělávali ve svých 29 letech v průměru ročně jen 20 940 dolarů a dosáhli nižšího vzdělání. Ti, kteří ve 13 letech neužívali marihuanu vůbec nebo jen výjimečně, vydělávali v 29 letech v průměru 32 000 dolarů.

Zámek a klíč
V posledních letech dochází k dramatickému pokroku v poznání, jak THC působí na mozek. V roce 1988 se ukázalo, že působí na své specifické receptory. Receptory jsou místa na nervových buňkách, velmi citlivá na určité chemické látky, molekulu, která ji může obsadit a váže se na vazebné místo receptoru.

Tato vazba je jako zapadnutí klíče do zámku. Látce, která se váže na receptor, se obecně říká ligand („to, co se váže“). V nervovém systému je to neurotransmiter, tedy látka přenášející nervový vzruch přes místa, kde navazuje jedna nervová buňka na druhou.

Nejznámějšími neurotransmitéry jsou např. adrenalin, noradrenalin, dopamin, serotonin a acetylcholin.
Mozek si je vyrábí sám, proto je nazýváme ligandy endogenními.

Na receptor se může vázat nejen tento endogenní ligand, ale také látky, které zapadají svou prostorovou chemickou strukturou do jeho zámku a mohou vyvolat podobné reakce.

Platí-li analogie s klíčem a zámkem, jsou to jakési paklíče. Často to jsou léky nebo drogy. Přicházejí do mozku "zvenku", jsou to ligandy exogenní. THC je exogenním ligandem pro cannabinoidní receptory v mozku.

Jakmile se na ně THC naváže, dojde ke změně funkce řady neurotransmiterů a rozvíjejí se účinky, které mohou mít terapeutický význam u řady onemocnění. Zmirňuje se bolest, úzkost, zvracení, zvyšuje se chuť k jídlu a uvolňuje svalové napětí při roztroušené skleróze. Využití těchto příznivých účinků je předmětem rozsáhlého klinického výzkumu.

Dlouho se nevědělo, proč má mozek receptor pro THC. Teprve téměř 30 let po chemické izolaci THC objevil izraelský badatel R. Mechoulam jejich endogenní (vnitřní) ligand, který si vyrábí mozek sám. Nazval ho anandamid, podle sanskrtu, kde "ananda" znamená blaho.

Ne každý konzument marihuany je na ní závislý. Kudy vede cesta k závažné duševní poruše, kterou každá závislost je? Při rozvoji drogové závislosti hrají významnou roli geny a dopamin, který zvyšuje syntézu a uvolňování anandamidu.

Už dlouho se ví, že nemocní schizofrenií kouří marihuanu mnohem častěji než lidé, kteří touto chorobou netrpí. Vznikla domněnka, že marihuana je jednou z možných příčin schizofrenie. Loni našli vědci v mozkomíšním moku lidí trpících schizofrenií osmkrát vyšší koncentraci anandamidu než u kontrolních osob.

Ukázalo se, že zvýšení hladiny anandamidu je projevem obrany proti schizofrenii. Poněvadž užívání THC snižuje citlivost anandamidových receptorů, mají nemocní schizofrenií užívající THC závažnější příznaky psychózy. Na základě těchto poznatků se dnes hledají nové léky na schizofrenii.

Budeme tedy léčit marihuanou? Určitě ne. Šťáva z nezralých makovic také není lék. Lékem je teprve čisté opium nebo morfin. Lékem se může stát chemicky čistý THC či látka jemu podobná. Podobně jako morfin však bude jen na lékařský předpis, se vší pravděpodobností s modrým pruhem.

Jeho používání tedy bude podléhat velmi přísným podmínkám. Taková "legalizace" marihuany neznamená, že se bude prodávat v samoobsluze nebo u benzinových pump.

Autor:
Nejčtenější

Herečka Emma Stone na zahajovacím ceremoniálu MFF v Benátkách
Emma Stone: Jsem známá a můj hlas má sílu, nesmím se bát vyjádřit názor

Herečka Emma Stone (28) cítí potřebu nahlas říkat, co si myslí, protože může díky své popularitě ovlivnit víc lidí než běžný člověk. Zatímco ještě nedávno měla...  celý článek

Ilustrační fotografie
Jak se zbavit trémy? Myslete na svůj dech i úspěchy

Čeká vás důležité vystoupení na veřejnosti a už doma se klepete hrůzou? Nemůžete spát nervozitou, že nezvládnete udělat řidičák? Bojíte se už teď návratu do...  celý článek

MOJE ROZMARNÉ LÉTO
Moje rozmarné léto: Hlasujte, posílejte a soutěžte o ceny za tisíce

Moje rozmarné léto je téma fotosoutěže, kam můžete celé prázdniny posílat své aktuální fotografie. Soutěžit můžete v některém z osmi kol, z nichž vítězové...  celý článek

ilustrační snímek
I po císařském řezu můžete porodit přirozeně

Většina žen po prodělání císařského řezu předpokládá, že i další děti budou muset přijít na svět s pomocí skalpelu. Lékaři však dnes dokážou velmi dobře...  celý článek

Lake Bellová
Lake Bellová: Děti vychovávám tak, aby si vážily starých lidí

Herečka Lake Bellová (38) denně naráží na to, že si dnešní mládež neváží starších lidí. Své děti tak vede k tomu, aby ke starším lidem měly úctu. A hlavně po...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační foto)
Sedm potravin, které mohou hrát roli v prevenci rakoviny

Je to tenký led, na který se vědci pouštějí neradi. Žádné jídlo samozřejmě nedokáže zcela předejít rakovině a už vůbec ne všem typům a žádné také samo o sobě...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aktovka musí sedět přesně, těm na kolečkách se vyhněte, řekla odbornice

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech trápí stále více školáků. Důvodem je i špatný výběr školní brašny. "Správná taška by měla na dětských zádech...  celý článek

Ilustrační fotografie
Sedm příznaků zánětu močových cest, které byste neměli podceňovat

Infekce močových cest je velmi časté onemocnění a podle statistik potká každou ženu nejméně jednou za život. Symptomy se mohou pohybovat od velmi jemných a...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit st... celý článek

Mercedes Třída E 3,0 350d AMG...
Mercedes Třída E 3,0 350d AMG...

r.v. 2016, naj. 15 000 km, diesel
1 352 150 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.