Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Manželkám alkoholiků mohou pomoci i ženy s podobným osudem

aktualizováno 
Neřešit partnerovy problémy s alkoholem znamená jen zvětšovat potíže do budoucna. Alkoholismus jde také ruku v ruce s domácím násilím. Nespoléhejte na to, že se partner změní, soustřeďte se víc na sebe a děti. Může vám pomoci odborná terapie nebo popovídání s ženami se stejným osudem.
Alkohol za volantem

Alkohol za volantem | foto: Profimedia.cz

"Manžel má velké problémy s alkoholem. Léčit se ale nechce. Co mám dělat?" Tak zní jeden z častých dotazů, s nímž se manželky mužů závislých na alkoholu obracejí na linky důvěry, lékaře a manželské psychology. Nedělat nic je nejhorší možností. Jestliže se totiž problémy s alkoholem neřeší, mají tendenci narůstat.

Děti i celé rodiny trpí stejně, ať je alkoholikem žena, nebo muž. Muži závislí na alkoholu ale častěji sklouzávají k násilnému chování. Výzkumy prováděné před pár lety v České republice prokazují, že většina případů domácího násilí souvisí s alkoholem.

Alkoholici často tvrdí, že příčinou jejich závislosti je pouze manželský nesoulad. Takové tvrzení je ale chybné. "Příčiny závislosti vycházejí z více věcí: mají kořeny v rodině závislého, jeho způsobu života i v širší společnosti. Pravda je většinou opačná, než tvrdí závislí. Závislost na alkoholu naopak často bývá zdrojem manželského nesouladu,” říká Karel Nešpor, primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

Nedobrovolná léčba? Jen výjimečně

Odborná pomoc

• ambulance pro léčení návykových nemocí

• poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy

• linky důvěry, zařízení poskytující telefonickou a krizovou pomoc (např. Centrum krizové intervence, tel. 284016 666).

"Pokud máte doma alkoholika, cítíte se jako v pekle, nevíte co dělat. Je vám trapné se komukoliv svěřit. Vzpomínám, jak manžel řídil pod vlivem alkoholu nebo přestal chodit do práce. Slovně mě i děti napadal,” svěřuje se pětatřicetiletá Jana z Olomouce.

Trpělivost jí došla po dvou letech ve chvíli, kdy se dozvěděla, že na jejich domě visí exekuce kvůli dvoumilionovému manželově dluhu. "Řekla jsem sobě i jemu dost. Přestala jsem doufat, že se něco zlepší a sama požádala o pomoc.”

Kam se ale obrátit, pokud partner nekomunikuje, problém si nepřipouští a odmítá protialkoholní léčbu? Je možná i nedobrovolná léčba partnera?

Podle zákona je možné léčit proti jeho vůli jen člověka, který jeví známky duševní choroby nebo otravy a ohrožuje svým chováním sebe nebo své okolí. Typickým příkladem je podle lékařů člověk s alkoholickou psychózou, který například vidí nebo slyší neexistující osoby a pod vlivem těchto halucinací jedná.

Nedobrovolně léčit se také musí ten, komu otrava alkoholem ohrozila život. Doporučení k hospitalizaci bez souhlasu pacienta tohoto typu může vystavit kterýkoliv lékař a o přijetí do příslušného zařízení rozhoduje lékař tohoto zařízení.

Vyplakat se s ostatními

"Za manželovo chování nepřebírejte odpovědnost. Šance a možnosti změnit ho vlastními silami jsou velmi malé. Soustřeďte se na vlastní sebezdokonalení a záležitosti,” radí svépomocná organizace Al-anon. Sdružuje ženy s podobným problémem. Na setkáních mají možnost své potíže sdílet a získat emoční podporu.

Pokud muž závislý na alkoholu odmítá léčbu, doporučuje se jeho partnerce jednostranná terapie. Odborník při ní poskytuje ženě potřebné informace, trénuje s ní situace, jak muže nepodporovat v návykovém chování a připravuje se ženou strategie, jak muži předložit návrh léčby.

Oceňte střízlivost

Ženy jsou často natolik zaměstnané mužovou závislostí, že zapomínají na sebe. Kromě povinností doporučují psychologové, aby žena aktivně odpočívala, zdravě jedla a věnovala se i svým zálibám. Pomoci v těchto chvílích mohou také rodiče, přátelé a sourozenci.

Je také správné pamatovat na pomoc dětem. Ty bývají dlouhodobě svědky hádek, domácího násilí či jsou oběťmi psychického, fyzického násilí nebo zneužívání. Nejúčinněji pomáhá dětem psychoterapie a hlavně protialkoholní léčba závislého otce.

Jestliže muž začne abstinovat, měla by ho žena ocenit. Primář Nešpor hovoří také o tom, že je vhodné, aby rodina plánovala aktivity, které má manžel rád a které nejdou dohromady s pitím nebo braním drog. Může jít například o výlet nebo návštěvu známých.

"Rodina by si také měla zachovat v přiměřené míře svůj styl, ať už je manžel v pořádku, nebo ne. Týká se to zejména jídla, oslavy narozenin nebo kultury," dodává Nešpor.

Praktická doporučení

* nikdy manželovi nekupujte alkoholické nápoje

* klidně a věcně odmítněte sex, jestliže je manžel opilý

* vážný rozhovor odložte na další den. V období kocoviny bývá partner spíše ochotný k ústupkům. Jde o vhodnou dobu navrhnout protialkoholní léčbu.

* vyhněte se opečovávání muže během pití a při zotavování se z jeho následků. Výjimkou jsou situace ohrožující zdraví nebo život.

* nemá smysl diskutovat s opilým člověkem. Opilý člověk vnímá spíše tón hlasu než obsah slov.

* při nebezpečí nebo agresi volejte policii. Ta může útočníka vykázat ze společných prostor na dobu deseti dnů.

Autoři:
Nejčtenější

ilustrační snímek
Jak vybírat porodnici? Rozhoduje nabídka péče, zázemí i pocity rodičky

Pražské maminky to musí řešit relativně brzy a zapsat se do porodnice již v prvním trimestru, s výběrem porodnice si ovšem láme hlavu většina nastávajících...  celý článek

Billie Piperová
Piperová: Ve třiceti po mně nemůžete chtít, abych vypadala na dvacet

Britské herečky Billie Piperová (34) se dotklo, že se do ní opřeli někteří novináři kvůli vráskám. Po třicítce očekávala, že se podobným článkům vyhne. Jak...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

Další z rubriky

Sedět jen doma? Kdepak, stále víc seniorů i na Vysočině bude aktivních.
Ve stáří nebude jen hůř. Osm pozitiv, která nás s věkem čekají

Bude už jen hůř, hekáme s přibývajícím věkem. I když žijeme pořád stejně, najednou nás bolí záda, koleno, kyčel a písmenka u návodů jsou čím dál rozmazanější....  celý článek

(Ilustrační snímek)
UKÁZKA Z KNIHY: Ženy by teď měly muže podržet, tvrdí psycholog Zimbardo

„Na rozdíl od žen a jejich emancipačních hnutí se muži nikdy nezformovali, aby zaktualizovali svou roli ve společnosti,“ píše psycholog Philip Zimbardo ve své...  celý článek

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu
5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu

Jedni je milují, druzí se jim vyhýbají obloukem. Jsou parfémy, které vyvolaly tak ostrou reakci, že si jiné přízvisko než "kontroverzní" nezaslouží. A to ať už... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.