Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manuál pěstěného muže: rady pro pány, jak na pěkné vlasy i pleť

  • 44
Nevíte, který krém nebo šampon se hodí zrovna pro vás? Při výběru parfému tápete úplně? Po přečtení manuálu pěstěného muže už s tím mít problém nebudete. S našimi tipy to zvládnete stejně snadno, jako když spravujete auto nebo ladíte novou televizi.

Pořádně se namažte

Mužská pleť bývá mastnější a silnější. Vrásky se jí ale nevyhýbají, navíc je citlivější a trpí na pupínky kvůli pravidelnému holení. Vyberte si s naší pomocí pro sebe ten správný krém.

Jak poznáte, že vaše pleť je citlivá? Nepříjemně pne a na obličeji se vám objevují červené flíčky. Tak vám kůže signalizuje, že její obranná bariéra je porušená. V tu chvíli je potřeba ji namazat. Možná máte za to, že používat krém je zženštilé, ale tak tomu už opravdu není. Minimálně jednou denně byste se měli namazat hydratačním krémem.

Po holení hydratujte

Citlivá pleť potřebuje speciální péči. Co jí nejvíce škodí? Každodenním holením se narušuje ochranná vrstva kůže, která je složená z tuku a vody, takzvaná hydrolipidová bariéra. Ta nemá dost času na obnovu, a tak pleť citlivě reaguje – vznikají pupínky, červené flíčky, které svědí, a pokožka nepříjemně pne.

Ilustrační foto.Vodou po holení sice pleť osvěžíte a dezinfikujete, ale většinou obsahuje alkohol a ten pleť vysušuje. Proto začněte navíc používat hydratační krém nebo emulze, které pleť zvláčňují. Sáhněte raději po těch, které neobsahují mýdlo, alkohol ani barviva. Citlivou pleť zklidňují posilující minerály – vápník, hořčík, měď a mangan a vitaminy B5 a E.

Proti stárnutí

Mnoho pánů má za to, že boj proti vráskám a povislé pleti je pouze ženská záležitost, chlapa nehodná. Přitom jejich pleť stárne už od třicátého roku. Pokožka se hůř obnovuje, objevují se první mimické vrásky, zvláště kolem očí.

Jak jsme depilovaly muže

Bolest, křik... Ale bude vás to bavit

Plusem u mužů je testosteron, oproti ženské je tak mužská kůže odolnější proti tvorbě vrásek. Ale když už vzniknou, jsou hlubší a výraznější. Na trhu je k dostání speciální kosmetika, která zabraňuje prohlubování vrásek. V krémech a emulzích najdete třeba kofein, jehož drenážní účinky zabraňují otokům a váčkům, nebo kyselinu hyaluronovou, která zvláčňuje a vyhlazuje.

TRENDY V HOLENÍ

Tělo bez chloupků je estetický požadavek, který se klade především na ženy. Ale časy se mění a některé partie těla chtějí mít hladké i muži, především ti mladší. Pro ty je už normální holit si podpaží, hrudník i jiné části těla.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.

Chloupky z těla si většinou odstraňují sportovci z praktických důvodů. Cyklisté si holí lýtka, plavci hlavu. Ale už i mnoho mladých mužů dnes bere jako samozřejmost, že si při sprchování odstraní např. ochlupení z podpaží.

Do odstraňování chlupů z hrudníku nebo zad jsou většinou přinuceni partnerkou, často se ale zarostlé tělo nelíbí ani jim. Nejrychlejší způsob, jak odstranit porost, je depilace voskem. Je však bolestivá.

Ale ani holení holítkem není ideální, chloupky rychle dorůstají a vytvoří neproniknutelné strniště. Řešením je pak speciální holicí přístroj pro tyto oblasti.

Vlasy v lepších časech

Hustá hříva pánskou hlavu zdobí většinou jen v mládí. Kvůli testosteronu se vlasy odporoučí a pánové řeší, jak zamaskovat pleš. Když jim přeci jen vlasy zůstanou, trápí je zase lupy.

To, jak dlouho bude mít daný muž kvalitní vlasy, které nepadají, je individuální. Naštěstí současná móda mužům "bez vlasů" přeje – nemusí shánět zázračné masti, ale zbytky vlasů jednoduše oholí. Hlava ve stylu Yula Brynnera z westernu Sedm statečných se nosí už několik let.

Na řídnutí vlasového porostu má vliv genetika, ale i stres, nezdravé životní prostředí a špatná péče.

Ilustrační foto.

Ve francouzských laboratořích odborníci zkoumali růst vlasů. Vlas vyrůstá z vlasové cibulky, která je obklopená vrstvou kolagenu. Ta je protkaná mikrocévami, kterými do ní přicházejí výživné látky nezbytné pro růst hustých vlasů.

V průběhu času a zmiňovaných vlivů se toto pouzdro naruší. Vlasová cibulka se deformuje a dusí vlasy, které jsou jemnější a lámavější. Zabránit tomu lze přípravky, které obsahují stimulační látky, jež podporují prokrvení cibulky a uvolní kolagenové pouzdro vlasového váčku. Konkrétně se jedná o aminexil, zklidňující termální vodu a vitamin B5 nebo třeba kofein.

Dalším nepříjemným problémem bývají neústupné lupy. Většinou se drží v hustých vlasech a na svědomí je má kvasinka malassezia. Té se dobře daří při zvýšené tvorbě mazu na pokožce hlavy. Její metabolická činnost způsobuje to, že vás hlava svědí, objevují se zarudnutí a záněty. S lupy si poradí látka pyrithion zinku. Výtažky z máty, které v sobě mají např. některé šampony, zase pomohou od svědění a zánětů. Komplikovanější projevy lupů raději řešte s dermatologem.