Ona

Mami, ta taška je těžká

  • 1
Dveře školy se otevírají a dovnitř se hrnou děti. Každé je jinak velké, silné či hlučné. Jedno však mají společné - obrovské a těžké tašky na zádech. "Jejich nošení se podílí na potížích, které mají děti se zády," potvrzuje Zorka Demuthová, primářka rehabilitačního oddělení v pražském Motole.

Pro představu: taška, která váží osm kilo, tvoří skoro polovinu váhy dvacetikilového prvňáčka. Je to stejné, jako kdyby dospělý vážící sedmdesát kilogramů nosil na zádech 28 kilo. Když se k tomu přičtou nevhodné židle a stoly ve třídách a málo hodin tělesné výchovy, je na potíže zaděláno.

Jen čtvrtina má rovná záda
Mýlil by se přitom ten rodič, který by si myslel, že ho dítě na potíže se zády okamžitě upozorní, protože ho budou bolet. Opak je totiž pravda - záda se zprvu křiví, ale nebolí.

S dětskými zády, která na tom nejsou nejlépe, se dennodenně setkává pražská praktická lékařka Eva Kalibová. Odhaduje, že jen čtvrtina dětí má záda v pořádku, další čtvrtina má skoliózu a ostatní mají špatné držení těla.

"Když vidím v ordinaci rovná záda, tak zaplesám. Děti stále více sedí před počítačem nebo televizí, místo aby šly jezdit na kole nebo plavat. Také je více dětí obézních, což není dobré," říká Kalibová.

Záda mohou bolet i děti a právě s bolestmi zad k lékaři přicházejí stále mladší pacienti, od páteře je bolí hlava a výjimkou podle Demuthové nejsou ani vyhřezlé plotýnky u třináctiletých dětí. Každé dítě vnímá bolest jinak.

"Některé děti se špatným držením těla necítí zkraje bolest, ale jsou neposedné, nevydrží v jedné poloze, rychle se unaví," upozorňuje na možné náznaky Demuthová.

Odložit těžké tašky přitom zdaleka nestačí. "Největší problém vidím v rodinách: nezájem o sport a správný životní styl, o prevenci, nekvalitní lůžka, židle i stoly na psaní domácích úkolů," vyjmenovává primářka Demuthová.

Nastavitelných lavic je málo
Podle ní se sice zájem rodičů v posledních letech zlepšuje, ale u některých snaha naráží na nedostatek peněz na doporučovaný nábytek. Stejný problém mají i školy, moderní nastavitelný nábytek je k vidění málokde.

"Nastavitelné lavice mám ve třídě jen dvě. Není tady k hnutí a děti kvůli úklidu musí každý den sundavat a zvedat těžké kovové židle. Některým dětem se při psaní v lavicích klátí nohy, protože nedosáhnou na podlahu, a jiné si zase tlačí kolena o desku," potvrzuje učitelka první třídy Ludmila Marušková z Roztok u Prahy.

Zádům vadí i dlouhé sezení, byť na kvalitní židli. Prospěje jim, když se část výuky odehrává například na koberci na zemi. Jenže tuhle možnost nenabízejí všechny školy.

Starší děti se navíc často hrbí samy od sebe. "V pubertě platí, že čím nahrbeněji kdo stojí, tím je zajímavější. Kolikrát ti starší chtějí osvobození z tělesné výchovy, že je moc náročná," říká praktička Kalibová. Podle ní jsou děti pohodlné proto, že je rodiče nevedli ke sportu.

ABY DĚTI NEBOLELA ZÁDA

Jak chránit dětská záda radí primářka rehabilitačního oddělení pražské nemocnice v Motole Zorka Demuthová.

1. Naučte dítě, aby se pravidelně hýbalo
Dítě by mělo považovat pohybové aktivity za běžnou součást dne. Čím dříve se to naučí, tím lépe, ideálně už v předškolním věku.

2. Stojí správně? Zkontrolujte postoj dítěte
Víte, jak se projevuje vadné držení těla? Dítě má předsunutou hlavu, spadlá ramena, lopatky daleko od sebe, vyklenutý hrudník.

3. Nenechte dítě celé dny sedět
Dítě by nemělo během dne jen dlouhé hodiny sedět. Zakládá si tak na svalovou nerovnováhu - některé svaly bude mít napjaté, jiné mu ochabnou. Přispívá k ní také nošení tašky přes jedno rameno.

4. Má dítě skoliózu? Chtějte druhé učebnice
Skolióza neboli vychýlení páteře hrozí dětem, které rychle rostou. Dítě by se mělo vyhnout vytrvalostnímu běhu a tvrdým doskokům. Vyžádejte si dvojí učebnice, aby dítě nenosilo těžkou tašku.

5. Kontrolujte sami páteř svého dítěte
Zejména v době, kdy dítě roste, mu alespoň jednou za tři až čtyři měsíce prohlédněte záda sami. Hlídejte, zda se páteř nevychyluje do stran a zda jsou boky ve stejné výši.

6. Správná židle má být polohovací
Špatnému držení těla nahrává i nekvalitní nábytek ve škole nebo v dětském pokoji. Židle je lepší polohovací, také stůl by měl mít polohovací desku, nejlépe šikmou. Na postel patří nedělená matrace odpovídající váze dítěte.