Ona
Největší roli při tvorbě lupů hrají geny.

Největší roli při tvorbě lupů hrají geny. | foto: Head&Shoulders

Lupy

Lupy trápí nejčastěji lidi, kteří mají mastnější pleť. Jejich výskyt souvisí také se zvýšeným výskytem kvasinek na pokožce.

Lékaři neřeknou, že jejich pacient má lupy, ale seboreickou dermatitidu. Při tomto zánětu kůže, který se nejčastěji projevuje odlupováním malých kousků pokožky, se také mnohdy tvoří ložiska s nažloutlými, mastnými šupinami. Postižení si je často rozškrábou, někdy až do krve. Pak vznikají i strupy.

Nejčastěji se lupy, respektive ložiska seboreické dermatitidy, vyskytují v hlavě za ušima, ale také v obličeji, například mezi obočím. Mohou však být i v horní části trupu, mezi lopatkami. Kůže je v těch místech vyschlá a olupuje se. Náchylnější ke vzniku potíží jsou lidé, kteří mají mastnou pleť a mastí se jim vlasy. Potíže jsou do značné míry dědičné.

Pocení problém zhorší
Tvorba lupů stoupá, pokud se kůže odmastí. To je také důvod, proč se po aplikaci vlasové barvy výjimečně udělají například i ženám, které s nimi problémy nemají. Právě různé kadeřnické úpravy, agresivní kosmetika nebo také časté mytí vlasů nevhodnými šampony, či dokonce tělovými gely často vyvolají tyto potíže.

Na vznik působí i stres, hormonální změny, jsou zde i sezonní vlivy. Při nošení čepice v zimě je například riziko ještě větší. Lupy se mohou vytvořit i při častém pocení. Šampony, které se běžně prodávají v drogeriích, lze potíže vzniklé nevhodnou péčí odstranit.

Nemůžete se zbavit lupů?

internetové lékarně si můžete zakoupit přípravek k léčbě lupů za 219 Kč.

Ale pokud jsou problémy výraznější a vleklejší, doporučují dermatologové léčebné šampony, které se prodávají v lékárnách. Obvykle obsahují sloučeniny zinku, selenu, síry či účinnou látku ketokonazol.

Ten dokáže potlačit výskyt kvasinek, které se podílejí na zánětu kůže, jenž se projevuje lupy. Ale je třeba ho užívat podle návodu, nechat působit přesně po doporučenou dobu a pak jej důkladně smýt vodou. Léčebné šampony je dobré používat dlouhodobě jako prevenci u lidí se sklony k onemocnění.

Přípravky s obsahem ketokonazolu u většiny pacientů proti této chorobě pomáhají. Pokud potíže přetrvávají, je nutné navštívit kožního lékaře. Ten může předepsat ještě účinnější preparáty.

Vodičky pomohou částečně
Návštěvu kožního lékaře doporučují odborníci i v případě, že máte problémy s vypadáváním vlasů. I když jde většinou o dědičný problém, který nelze výrazně zvrátit, lze jej zpomalit. Navíc může upozornit na nějaké závažnější onemocnění.

Vlasy mohou vypadávat kdykoli a z mnoha důvodů. Vliv má také věk a mužské pohlavní hormony (androgeny – testosteron). Na druhou stranu není pravda, že každého muže, který má vysokou hladinu testosteronu, čeká plešatost. Platí však, že čím dříve se objeví první příznaky, tím bývá ztráta vlasů rychlejší. Někteří muži začínají mít problémy už ve 20 letech.

Častým mýtem je i názor, že nošení čepice způsobuje vypadávání vlasů. Tento mýtus vychází zřejmě z toho, že se vlasy při nadměrném vypadávání nacházejí právě v čepici. Jenže by vypadávaly stejně, jen bychom si toho nevšimli. Čepice naopak chrání pokožku hlavy před sluncem, případně mrazem, a tím předchází vypadávání vlasů. Výrazná změna teploty je pro vlasové kořínky nevhodnou zátěží.

Co pro záchranu svých vlasů udělat? Používat kosmetické prostředky, které se prodávají v lékárně. Jsou to jak vodičky a šampony, tak doplňky stravy v tabletách, které mají dodat látky prospěšné pro růst vlasů. Léčbu lze doplnit používáním speciálních šamponů a potravinových doplňků. Pomoci mohou i léky předepsané lékaři, zcela účinný lék však neexistuje. Největší roli hrají geny, ale ty ještě medicína ovlivnit nedokáže.

Lidé se také mohou setkat s nadměrným vypadáváním vlasů po prodělání infekčních nemocí s vysokými teplotami, po stresových situacích, po operacích a těžkých úrazech, ženy také po porodu. Vlasy se mohou ztrácet i po užívání některých léků a při léčbě nádorových onemocnění. Ztráta vlasů se nemusí projevit ihned, ale třeba po šesti týdnech až čtyřech měsících. Vlasy se postupně zase obnovují. Pomoci lze i v těchto případech speciálními přípravky. Zlepšit kvalitu vlasů pomohou i vitaminy a stopové prvky. Většinou je na místě porada s lékařem – jen on určí příčinu potíží.

Chcete vědět více?

Každý den najdete v MF DNES jeden díl Domácího lékaře.