Ona

Sevření prstu a úplné omezení hybnosti je jedním z příznaků nemoci. | foto: Profimedia.cz

VIDEO: Když nepomůžou léky, operace lupavý prst zachrání

  • 2
Bolesti ruky, ztuhlost a dokonce i úplné omezení hybnosti. Takto se projevuje nepříjemné onemocnění, které se nazývá lupavý skákavý prst. Pokud nepomůže konzervativní léčba, čeká nemocného operace. Jak probíhá, se můžete podívat ve videu.

Onemocnění lupavý nebo také skákající prst postihuje častěji ženy, a to převážně po padesátém roce života. Jak napovídá název, projevuje se přeskakováním prstu při ohýbání a natahování.

„Příčinou je nepoměr mezi průměrem šlachy a průměrem šlachového poutka fixujícího šlachu ke kosti,“ vysvětluje chirurg Jan Zlatohlavý z EUC kliniky Kladno.

Hotovo za 30 minut bez narkózy

Zpočátku je léčba konzervativní. Podávají se léky, případně se končetina fixuje sádrou či ortézou, někdy se používá i obstřik. Když je však terapie neúspěšná, je podle doktora Zlatohlavého nutné nemocný prst operovat.

Zákrok je prováděn ambulantně v lokálním umrtvení a trvá zhruba 30 minut.

„Skalpelem provedeme řez. Dostaneme se na spodinu, kde je šlachová pochva a poutko, obojí se povolí a tím dojde k uvolnění pohybu. Pak ránu zašijeme a překryjeme sterilním krytím,“ popisuje operaci lékař Jan Zlatohlavý.

Rekonvalescence bývá podle zkušeností lékařů bezproblémová a pacient se po operaci vrací do normálního života zhruba po dvou týdnech.