Ona

Lidé s myelomem mají novou naději

  • 5
Jen málokterá zpráva je horší, než slyšet z úst lékaře slovo leukemie. Odborníci však vědí, že může být ještě hůře - to když diagnóza zní mnohočetný myelom. Druhé nejčastější zhoubné onemocnění krvetvorby v Česku ročně postihuje na čtyři sta lidí.

Donedávna jim lékaři nemohli nabídnout nic víc než prodloužení života o pár měsíců či několik málo let.

Nyní však i tito pacienti mají naději. Prvních dvacet lidí v Česku již dostává nový lék Velcade, který jim dává další šanci. Do studie jsou zařazeni pacienti, u kterých dosud používaná léčba selhala.

"Dvě třetiny zareagovaly na velcade výborně či dobře. U tří z nich pak projevy onemocnění zcela vymizely. Je možné, že jde o změnu trvalou, že se alespoň někdo opravdu vyléčil. Zatím to však říci nemůžeme," říká docent Ivan Špička z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Léčba je drahá
Ale i kdyby velcade zatím jen prodlužoval dobu přežití, je to pro tyto pacienty
důležité. "Třeba se právě díky němu dočkají nějaké nové léčebné metody, která definitivní vyléčení umožní. I čekání má svou cenu," dodává předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.

Nový lék není levný - jednorázová kúra pro jednoho pacienta stojí devět set tisíc korun. Zdá se to hodně, ale pro moderní onkologii to neznamená závratnou částku. 

"Třeba pacienti s některými druhy leukémie dostávají lék Glivec, který stojí milion korun ročně a často se podává řadu let, u velcade se podává jen ta jedna kúra," vysvětluje profesor Jiří Vorlíček.

Velcade ovlivňuje způsob, jakým se buňka vyrovnává s bílkovinami, které již dosloužily či jsou vadné a organismus zatěžují.

"Není to nějaká další generace už známého přípravku. Jde o zcela nový lék na úplně novém principu. K něčemu takovému nedochází každý rok," říká Zdeněk Kleibl z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Jeho slova potvrzuje i fakt, že izraelští autoři objevu, který vznik tohoto léku umožnil, dostanou začátkem prosince Nobelovu cenu za chemii.

Co je mnohočetný myelom

• zhoubné onemocnění, kterým v současnosti v Česku trpí zhruba 1300 lidí
• dosud je považováno za nevyléčitelné
• projevuje se mnoha nepříjemnými příznaky, obzvlášť bolestivě zasahuje kosti
• velké části pacientů prodlužuje život transplantace kostní dřeně
• objevuje se ve vyšším věku, čím dál častěji je však lékaři nacházejí i u lidí mladších než čtyřicet let