Ona

Lidé při opalování nehledí na rizika

  • 1
Bronzová pokožka je pro mnoho lidí symbolem zdraví a krásy. Navzdory rizikům a varování lékařů vstřebávají sluneční paprsky naplno. Podle lékařů i vizážistů je v české společnosti stále zakotven pocit, že krásné tělo rovná se opálené tělo.

OPALUJTE SE S ROZMYSLEM, RADÍ LÉKAŘKA

"Lidé chtějí vypadat zajímavě a mnohdy jsou hodně zklamaní. Opalují se zcela jistě kvůli kráse a neodradí je ani zrudlá kůže a puchýře," říká primář Kliniky popáleninové medicíny Ludomír Brož.

Rady lékařů podle něj naprostá většina potenciálních pacientů vůbec nevnímá. "Po náhle krásném víkendu k nám chodí lidé i s popáleninami prvního stupně."

Podle vizážistky Lenky Vajsové není opalování vysloveně módním trendem. Lidé však touží mít bronzové tělo, a volí proto i náhradní varianty, ať již solárium, nebo samoopalovací krémy.

Mnoho žen se pak spokojí s tím, když pokožka jen lehce ztmavne. "Čokoládově hnědá už dnes každá být nechce," říká Vajsová. 

Velký vliv na vzhled těla mají podle vizážistky Pavly Šestákové také média. "Lidé vidí modelky a celebrity na obálkách časopisů krásně hnědé a vůbec si neuvědomují, že jsou jen natřeny samoopalovacím krémem," upozorňuje. 

Zároveň zdůraznila, že moderní přípravky umožňují zhnědnutí těla bez rizika UV záření. Poslední novinkou je prášek z cukrové třtiny, který si zákaznice mohou nechat nastříkat speciální pistolí v kosmetických salonech. Nahrazuje pět až šest solárních seancí a po vyschnutí zaručuje přirozené zhnědnutí zhruba na čtrnáct dnů. 

Bezpečné opalování nezaručí podle dermatoložky Jorgy Fialové z Pražského dermatologického centra ani ochranné přípravky. "Lidé si sice uvědomují, že by měli používat prostředky s vyšším ochranným faktorem, ale na druhou stranu déle zůstávají na sluníčku, a ne vždy je správně aplikují," vysvětluje.

Mnozí pacienti se pak prý také diví, že se spálí, ačkoli v minulosti po stejné době pobytu na slunci neměli sebemenší potíže. "Neuvědomují si, že se situace mění a že kvůli ubývajícímu ozonu UV záření dopadá daleko více než dříve," říká lékařka.

Řešením ale podle ní není ani solárium. "Problém je v tom, že sluneční paprsky na sebe necháváme působit jen v létě, zatímco na solárium mnozí chodí celý rok."

Zdůrazňuje, že domněnky pacientů o tom, že slunění potřebují pro příjem vitaminu D, je zcela mylný. "Vitamín D dostaneme, i když budeme chodit normálně oblečeni. Není třeba se kvůli tomu opalovat."

Léto, dovolená - ilustrační foto

,