Chrápání, spánek - (c) profimedia.cz

Chrápání, spánek - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Liberec má laboratoř pro léčbu chrápání

Chrápání je nezdravé a navíc znepříjemňuje spánek partnerům "postižených". V liberecké nemocnici se rozhodli to řešit. Otevřeli novou spánkovou laboratoř, kde speciální přístroj během jediné noci odhalí charakter a příčiny chrápání a pacientům určí možnosti léčby.

"Dosud jsme museli pacienty odesílat na vyšetření do Prahy, nyní jsme jediné místo v severních Čechách, které se chrápáním zabývá," řekl primář ORL Alois Kafka. 

Spánková laboratoř je v podstatě ložnice. Pacientovi, který se rozhodne v ní přespat, bude celou noc přístroj monitorovat tepovou frekvenci a dechové pauzy.

"Mohou trvat až deset sekund. Nebezpečné jsou tím, že během nich klesá hladina kyslíku v krvi, což může zavinit infarkt nebo mozkovou cévní příhodu," vysvětlil Kafka. Chrápající lidé se podle něj budí vyčerpaní a objevují se u nich deprese. 

Chrápání postihuje častěji muže, kuřáky, obézní a staré lidí. Pacienti většinou přicházejí na žádost rodinných příslušníků. A nejsou to jen partneři.

Nemocnice už léčila i babičku, u níž se bály spát její vnučky, protože tvrdily, že v noci přichází do ložnice strašidlo. "Babička dlouho přemýšlela, než zjistila, že vnoučata děsí její spánek," vzpomínají zdravotníci. 

Přístroj na sledování spánku stál čtvrt milionu korun. Za vyšetření zaplatí pacienti 650 korun a za případnou operaci, kterou pojišťovny nehradí, asi jedenáct tisíc.

Ročně léčí v Liberci asi 30 lidí, které trápí chrápání. Nemocnice počítá, že nová laboratoř jich přivede podstatně více. V ČR je takových pracovišť patnáct. Podle lékařských studií chrápe zhruba třetina celé populace.

,