Letní tipy z gynekologické ordinace

  • 6
Každý chce strávit dovolenou v klidu, bez problémů. Proto se vyplatí odpočinek dobře naplánovat a myslet i na možné nepříjemnosti. Pojistku letní pohody a možnost předejít určitým zdravotním komplikacím nabízí následující tipy z gynekologické ordinace.

Návštěvu gynekologa před létem nevynechávejte
Nepříjemnou komplikací letních měsíců jsou zánětlivá onemocnění způsobená kvasinkami či bakteriální infekcí.

Zánět, který provází výtok, pocity pálení a svědění, se objevuje v létě často při nevhodné hygieně (např. při koupání v rybníce nebo koupališti). Při preventivní prohlídce je dobré poradit se s gynekologem, jak se před zánětem chránit a jak postupovat, pokud se jeho příznaky během dovolené objeví. 

Prázdniny bez menstruace
Častým důvodem letní návštěvy gynekologa je žádost o posunutí menstruace. U hormonální antikoncepce se oddálí menstruace tím, že žena vynechá obvyklou sedmidenní pauzu a pokračuje v užívání dalšího balení. Krvácení se dostaví až po vysazení druhého balení, tedy za dva měsíce.

U antikoncepční náplasti se jednoduše nalepí šest náplastí po sobě, tedy každý týden jedna náplast a teprve poté se udělá přestávka 7 dní, kdy se objeví menstruační krvácení.

Žena, která neužívá žádné hormonální preparáty, má možnost posunout menstruaci pomocí přípravků ze skupiny gestagenů. Tři dny před očekávaným termínem menstruace se začnou užívat tablety po jedné ráno a večer a pokračuje se po celou dobu, kterou si žena nepřeje krvácet. Přibližně tři dny po vysazení přípravku se dostaví krvácení.

Aktivní dovolená bez rizika selhání antikoncepce
Hormonální antikoncepce v pilulkách je spolehlivá a bezpečná metoda, pokud se tabletky berou správně a pravidelně. V případě aktivní dovolené nebo dokonce změny časových pásem při cestování může být správné užívání obtížné.

Gynekologickou poradnu MUDr. Vladimíra Mulače najdete ZDE

Moderní formy antikoncepce, které nejsou ve formě tablet a účinkují dlouhodobě, mohou tento problém vyřešit. Antikoncepční náplast se mění jednou za týden, antikoncepce v injekci se aplikuje jednou za tři měsíce a implantát působí tři roky. Tyto formy antikoncepce obchází žaludek a jejich účinnost není ovlivněna průjmem ani jinými zažívacími potížemi.

• Bezpečné letní lásky
Hormonální antikoncepce je spolehlivá ochrana před nechtěným otěhotněním, ale proti viru HIV a dalším pohlavně přenosným nemocem nechrání. V případě jakýchkoliv pochybností použijte spolu s hormonální antikoncepcí ještě kondom.