Ona
Bylinky (ilustrační snímek)

Bylinky (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bazalka jako afrodiziakum. Co ještě dokáže letní koření?

  • 5
K létu patří svěží čerstvé koření, které je ideální k ochucování pokrmů a nápojů. My však známe i jeho léčivé stránky. Bylinky jsou zásobárnou cenných látek, podporují vylučování žaludečních šťáv, aktivují funkci žlučníku a jater a pomáhají organismu získávat silnou imunitu.

Mezi moje nejoblíbenější letní koření patří tymián, rozmarýn, dobromysl, šalvěj a bazalka.

BAZALKA

Bazalka (Ocimum basilikum) je jednoletá, silně aromatická rostlina. Nesnáší...

 Bazalka má zajímavou chuť i vůni, obsahuje éterické oleje a je to taková antistresová bylinka se zklidňujícími účinky na nervovou soustavu. Ulehčuje vykašlávání, zvyšuje chuť k jídlu a usnadňuje trávení.

Hlavní zajímavostí je, že bazalka podporuje sílu pohlavních orgánů a považuje se za afrodiziakum.

Bazalková tinktura

Dvě lžíce listů bazalky zalijeme třemi decilitry 60% lihu. Vše necháme čtrnáct dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout dvakrát denně protřepávat.

Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a užíváme třikrát denně deset kapek nakapaných do dvou decilitrů vody.

Bazalková kosmetika

Vlasová voda z bazalky

Jednu hrst čerstvé natě zalijeme jedním litrem studené vody, přivedeme k varu a pět minut pod pokličkou vaříme. Odstavíme a necháme ještě patnáct minut louhovat. Nakonec odvar přecedíme a jemně vmasírujeme do vlasové pokožky, pak přikryjeme osuškou a necháme deset minut odpočívat. Pak si vlasy podle zvyku upravíme.

Tento postup bychom měli pravidelně opakovat po dobu dvou měsíců. Nejenže vyživíme vlasovou pokožku, ale zároveň se zbavíme nadměrného vypadávání vlasů.

Parní obličejová lázeň

Tato procedura je vhodná k čištění a zklidnění podrážděné pokožky. Připravíme si ji tak, že jednu hrst bazalky povaříme pět minut v jednom litru vody a pak přikrytí ručníkem napařujeme obličej po dobu deseti minut, nejlépe před spaním.

Bazalka v kuchyni

Bazalka má sladce peprně kořenitou chuť. Je klasickým kořením italské kuchyně. Obzvlášť výtečně se hodí k rajčatovým pokrmům, salátům, zelenině nebo omáčkám. Navíc ještě činí těžká jídla lépe stravitelnými.

Čerstvou bazalku můžeme nasekat na jemno, smíchat s troškou vody, zamrazit ve formičkách na výrobu ledu a pak jí ochucovat nejrůznější pokrmy.

Když nastříháme listy bazalky na tenké proužky, můžeme si jimi krásně ozdobit saláty, polévky i maso.

Bazalku do pokrmů přidáváme těsně před dokončením, protože rychle ztrácí své aroma.

Bazalkové pesto

Potřebujeme: 55 g čerstvých bazalkových listů, 1 stroužek česneku, 1 lžíci piniových oříšků, 25 g strouhaného parmazánu, mořskou sůl, 6 lžic kvalitního panenského olivového oleje.

Postup: Bazalku, česnek, olej, sůl a oříšky pečlivě rozmixujeme. Pak přidáme strouhaný sýr a pořádně promícháme. Hotové pesto naplníme do menší sklenice a pečlivě ho uzavřeme. Skladujeme v lednici. Pesto je úžasné k ochucení polévek, těstovin, salátů, pomazánek nebo jen tak k pečivu.

TYMIÁN

Ilustrační snímek

Tymián má silné antiseptické, baktericidní, protivirové a antiparazitní účinky. Působí na organismus hřejivě, aktivizuje duševní činnost. Ve formě čaje se tato bylinka používá proti průjmům, k ošetření zánětu dutiny ústní a nosohltanu i ke zmírnění kašle a bronchitidy.

V obkladech a tinkturách pomáhá tymián při hojení drobných poranění, pohmožděnin a kožních neduhů. Je výborný pomocník při respiračních onemocněních, nachlazení a celkovém vyčerpání.

Tymiánová napařovací lázeň

Při zahlenění, infekci dýchacích cest, zánětech čelních dutin, ale i nečisté aknózní pleti je výborná tato napařovací obličejová lázeň. Potřebujeme dvě a půl hrsti čerstvých tymiánových listů či květů nebo jednu hrst sušených, které přelijeme v míse jedním litrem vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat.

Pak se nahneme nad mísu, hlavu si ze zadu přikryjeme osuškou a pořádně vdechujeme voňavou páru. Tato lázeň by měla trvat asi deset minut. Nakonec dobře osušíme obličej a ještě chvíli relaxujeme.

Tymián v kuchyni

Tymián se pro svou příjemnou, sladce kořenitou chuť hodí k ochucování středozemních jídel. Především skopové maso získá díky této bylince zvláštní aroma. Je důležitou součástí provensálského koření. Ani naše tradiční svíčková omáčka by bez tymiánu nestála za nic.

Na rozdíl od mnoha jiných bylinek snáší i dlouhé vaření. Hodí se k masitým, zelným nebo rybím pokrmům, do omáček i polévek. Výborně působí proti nadýmání a odlehčuje tučná a těžce stravitelná jídla. Sušený tymián okoření pokrmy dokonce více než čerstvé listy.

Sušený tymián má mnohem intenzivnější aroma, musíme ho však skladovat v temnu a chladu, bez přístupu vzduchu. Sušené listy velmi dobře oddělíme od snítek vidličkou.

Tymián se skvěle doplňuje se saturejkou, rozmarýnem, oreganem a šalvějí.

Tymiánové brambory

Potřebujeme: 750 g brambor nakrájených na kostky, 1 snítku čerstvého tymiánu, 50 g másla, 1 hrst třešňových rajčátek, mořskou sůl

Postup: Brambory uvaříme a rozšťoucháme. Otrháme lístky tymiánu a orestujeme je na másle. Vzniklé tymiánové máslo nalijeme na brambory a promícháme. Rajčata také orestujeme na pánvi a naskládáme na brambory.

ROZMARÝN

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je aromatický, pomalu rostoucí keř...

Rozmarýn je skutečným životabudičem. Posiluje srdce a krevní oběh, stimuluje lymfu, uvolňuje ztuhlé svalstvo a prokrvuje mozek, čímž přispívá k dobré koncentraci a jasné mysli.

Rovněž podporuje činnost jater, žlučníku a trávicí soustavy, pomáhá léčit dnu, revmatismus, ledvinové koliky. Má i účinky antiparazitální, zvyšuje krevní tlak. Působí i proti celulitidě a svědčí mastné, nečisté a unavené pleti.

Rozmarýnové víno

Dvě lžíce čerstvých listů přelijeme jedním litrem kvalitního červeného vína a necháme pět až sedm dní louhovat na teplém místě. Nesmíme zapomenout dvakrát denně pořádně protřepat. Užíváme jednu štamprli denně, nejlépe ráno.

Tento prostředek je výborný na povzbuzení organismu, dále zvyšuje krevní tlak a prokrvuje mozek. Neměl by se však užívat dlouhodobě, ideální doba je čtyři až šest týdnů.

Rozmarýnovo-levandulový olej

Tento olej je vynikající na ošetřování bolavých svalů, kloubů a končetin, ale i jen tak k masážím. Připravíme si ho tak, že rozmarýn a levanduli nasekáme nadrobno, vložíme do poloviny sklenice se širokým hrdlem a zalijeme olivovým olejem (bylinky musí být dostatečně ponořené).

Pak vše vložíme do vodní lázně, kde tři hodiny ohříváme, ale nevaříme, občas promícháme. Odstavíme, necháme ještě tři hodiny louhovat, potom scedíme, pořádně vymačkáme a olej uložíme na chladné místo.

Rozmarýn v kuchyni

Rozmarýn chutná pryskyřičnatě. Pro svoji vůni a chuť se tato bylinka hodí k okořenění masa, ryb i drůbeže. Dále neodmyslitelně patří do letních zeleninových mís k lilkům, cuketám, bramborám, rajčatům a luštěninám.

Rozmarýn dobře ladí s tymiánem a česnekem.

Dřevnatou větvičku rozmarýnu zbavíme lístků a použijeme ji místo špejle nebo grilovací jehly na špízy. Maso i zelenina tak získají nádherné aroma.

Brambory s rozmarýnem

Potřebujeme: 1 kg brambor, 4 stroužky česneku, 2 snítky rozmarýnu, mořskou sůl, pepř, olivový olej

Postup: Brambory očistíme a vložíme je s kousky česneku a rozmarýnovými větévkami do formy na pečení. Směs ještě osolíme a opepříme a pokapeme olivovým olejem. Přikryjeme a vložíme do trouby rozehřáté na 170 stupňů Celsia a pečeme zhruba hodinu. Brambory průběžně obracíme. Podáváme je samostatně se zeleninovým salátem nebo k masu.

DOBROMYSL

Oregano (Origanum vulgare) neboli dobromysl je víceletá rostlina, vzrůstem i...

Tato léčivka je věrná svému jménu, protože při delším pravidelném podávání působí jako antidepresivum, zlepšuje náladu a celkově posiluje celý organismus.

Hořčiny z dobromysli podporují vylučování žluči, zmírňují žaludeční a střevní potíže. Čaj z oregana s medem je účinným odhleňovacím prostředkem proti kašli.

Dobromyslový čajík

Potřebujeme: 1 čajovou lžičku dobromysli, 2 dl vroucí vody, 1 lžičku medu

Postup: Bylinku zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak scedíme, přisladíme a můžeme popíjet.

Medová dobromysl

Naše prababičky užívaly prášek z dobromysli, a to různými způsoby: v medu, víně nebo s fíky. Tento způsob se doporučuje i dnes, poněvadž je to jednoduché a velmi účinné. Takže sušenou dobromysl pomeleme na prášek a smícháme s medem, nejlépe světlým, na konzistenci jakéhosi krému.

Užíváme 1 čajovou lžičku denně, nejlépe odpoledne. Směs posiluje celý organismus, upravuje stolici, zlepšuje dýchání, odhleňuje, posiluje srdeční sval a celkově tonizuje.

Dobromysl v kuchyni

Dobromysl, označovaná i jako oregano, má lehce nasládle kořenité aroma. Je klasickým kořením každé pizzy. Dále se hodí do polévek, masitých pokrmů i k těstovinám. Dobromysl je základním prvkem známého provensálského koření.

Dobromysl dobře ladí s tymiánem a rozmarýnem. Jen se svojí blízkou příbuznou majoránkou se příliš nesnáší.

Sušená dobromysl má mnohem silnější aroma. Musí se však uchovávat v temnu, chladu a pečlivě uzavřená, aby k ní nemohl vzduch.

ŠALVĚJ

šalvěj divotvorná

Šalvěj podporuje správnou činnost žlučníku, a činí tedy tučná jídla o něco stravitelnějšími. Působí antisepticky, dezinfikuje a podporuje rychlé hojení ran. Čaj je vynikajícím kloktadlem při zánětech dutiny ústní, bolestivosti zubů, dásní, krku a ztrátě hlasu.

Dále omezuje tvorbu mateřského mléka, což z ní činí osvědčený prostředek při odstavování kojenců. Šalvěj má výborné uplatnění i v kosmetice. Její listy jako přísada do koupele působí protizánětlivě a pomáhají při čištění pleti.

Ústní voda ze šalvěje a máty

Obě tyto bylinky osvěžují dech a mají i stahující, antiseptické vlastnosti.

Potřebujeme: 5 ml čerstvých šalvějových listů, 5 ml mátových listů, 5 ml anýzových plodů, 550 ml vody, 1 lžíci 60% lihu

Postup: Bylinky přelijeme vroucí vodou a necháme je 20 minut louhovat. Poté přecedíme, přilijeme líh a můžeme používat jako kloktadlo.

Šalvěj v kuchyni

Listy této byliny mají velmi silnou, hořce kořenitou chuť. Proto se musí přidávat velmi opatrně. Hodí se k masu, rybám nebo do polévek a můžou se i krátce povařit. Šalvěj je jednou ze základních součástí italských bylinkových kořenících směsí.

Šalvěj výborně ladí s tymiánem, rozmarýnem, oreganem, bobkovým listem a petrželkou.

Její aroma se nejlépe rozvine, když ji opražíme na oleji.

Vynikající směs koření na maso

Díky této kořeněné směsi získá maso úžasnou chuť a vůni. Připravíme si ji tak, že smícháme 2 díly mleté šalvěje, 1 díl mletého pepře, 1 díl drceného hřebíčku, 1 díl drceného nového koření, 1 díl mletého zázvoru a 1 díl mleté citronové kůry.