Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Letěla jsem volným pádem, popisuje nadšeně redaktorka

  0:26aktualizováno  0:26
Poukaz na tandemový seskok jsem darovala svému muži k narozeninám. Nakonec jsem ale do letadla nastoupila já. Skákala jsem poprvé a vůbec poprvé také letěla.

Počasí nám naštěstí přeje. "Náš start bude ve dvě odpoledne, potřebuji, abyste tu byla v půl jedné," tahle SMS mi oznámila, že vše předem domluvené platí a já můžu vyrazit na letiště. Zhruba po dvou hodinách přijíždím s patřičným rodinným doprovodem na letiště v Příbrami. Právě tady jsem si totiž zajistila zážitek z tandemového seskoku padákem.

Telefonicky se spojuji s Romanem Štenglem, jehož agentura nabízí zájemcům skočit si z čtyř tisíc metrů. Bez problémů se najdeme. Dovídám se, že start se musí odsunout. Letadlo se opravovalo a došlo k časovému skluzu. Také proto se mnou nebude skákat přímo on sám. Mám co dělat, abych nevybuchla smíchy, poněvadž manžel si ze mě právě před chvílí utahoval, že to letadlo, které opravují, je určitě to, kterým za pár minut poletím.

Tykání vás nezaskočí

Je to zvláštní, ale nepociťuji vůbec žádný strach. Spíš jen jakousi příjemnou nervozitu, už se nemohu dočkat, hrozně se těším. Díky zpoždění aspoň vidím, jak skáčou dvě skupinky přede mnou. Pak nastává moment mého startu. Rodina mě smí doprovodit na "přípravu". Obdržím kombinézu, kterou natahuji přes svoje oblečení.

Představuje se mi Honza, který mě bude doprovázet v letu, aby můj skok natočil a nafotil. Pak přichází Robert - můj tandempilot. Automaticky si tykáme, později zjistím, že je to běžné, prostě to k tomu patří. Vše probíhá ve velmi přátelském duchu. Robert mi pomáhá navléknout se do "kšír", kterým tu říkají postroj pro pasažéra, a přitom vysvětluje, co mě čeká: "Skáče se ze čtyř tisíc metrů, poletíme asi minutu volným pádem, pak se snad otevře padák a sneseme se na zem." To "snad" zazní naštěstí s úsměvem. Černý humor k tomu všemu tak nějak patří. Následně se dozvím jednotlivé pozice, které budu potřebovat při výskoku, při letu, před otevřením padáku a při dopadu. Ještě si beru rukavice, plastové brýle a vyrážíme k letadlu.

Tady čeká ještě dalších pět nadšenců. Nálada je různá. Většina z nás je v klidu, jen jedna slečna je celá rozklepaná a anglicky mluvící dáma kolem šedesátky si dokola opakuje jednotlivé pozice. Zajímavé je, že převládají ženy. Možná je to jen náhoda, ale možná jsme přeci jen odvážnější, nebo jen větší blázni, co jen tak někomu cizímu svěří svůj život.

Nasedáme do letadla L-410. Jde s námi i Honza s digitální kamerou na přilbě. Úsměv na tváři mě pořád nepřechází. Jedeme po ranveji, otáčíme se a rozjíždíme se ke startu. Z okénka ještě zahlédnu mávající rodinu a letadlo se zvedá. Vzhledem k tomu, že jsem ještě nikdy neletěla, fascinovaně koukám z okna a užívám si svůj první start. Atmosféra v letadle připomíná školní výlet, jen výškoměr ukazuje výšku 3 000 metrů. Parašutisté nás začínají pevně připoutávat k sobě. Sedím Robertovi na klíně a cítím, jak se mu na mých zádech zvedá břicho. Mám pocit, že snad ani nemůže dýchat, ale říká, že je v pohodě. Tak poslední pohled do kamery, nasazujeme brýle a jdeme na to.

Informace k seskokům - technické údaje

U některých společností se mohou lišit. Výška seskoku bývá i 3 000 m. 
* výška seskoku: 4 000 m
* rychlost volného pádu: 200 km/h
* doba letu: cca 20 minut
* doba volného pádu: 50 vteřin
* doba letu na padáku: 5-8 minut
* fyzická náročnost: minimální
* doba přípravy: 5 minut
* bezpečnost: maximální

Plachtění je odvaz

Dveře se otvírají a my se k nim pomalu, ale jistě blížíme a okolo mě fičí vítr. Skáču čtvrtá v pořadí. Už stojíme na krajíčku, kameraman visí ve dveřích a já zaujímám pozici - zaklonit hlavu, ruce na prsa, nohy pokrčit dozadu a zavěsit se na Roberta a hup, jsme venku a řítíme se dolů, Robert mi poklepává na ramena, znamení na změnu pozice. Dávám pokrčené ruce na úroveň hlavy. V uších mi hučí, dýchám jenom nosem, protože jinak to v té rychlosti nejde. Pod sebou vidím mraky. Nádhera.

V mžiku se pode mnou objevuje Honza. Matně si vzpomínám, že mi předem vysvětloval, jakým způsobem přizpůsobuje rychlost pádu, takže to na videu vypadá, že si jen tak visíme v prostoru, ne že padáme rychlostí 200 km za hodinu. Honza na mě dělá posuňky, palcem ukazuje jedničku, že je to super, Robert nade mnou taky mává rukama. Snažím se usmát, ale mám pocit, že pusu zpátky nezavřu. Propadáme se mraky a Honza mi mizí z dohledu. S námi to cukne, to jak se otevírá padák. Dávám rychle ruce zpátky na prsa. A už si plachtíme po nebi, prohlížím svět pod nohama a je mi skvěle. Všechno je neskutečně malé, letadla vypadají jako modely, lidé nejsou k rozeznání.

Pomalu se blížíme k cíli. Vyčkávám na pokyn k poslední změně pozice. Zvedám nohy, hodně před sebe, protože země už je na dosah, Robert přibrzďuje svýma nohama, cosi dělá rukama s padákem, ale to moc nevnímám. Propadám se do euforie. Po dopadu jásám a křičím. Honza i Robert mi gratulují, ale já je skoro neslyším. Uši zcela zalehly. Sice dostávám radu, jak je profouknout, ale prozatím moc nezabírá. Vydáváme se zpět odložit postroje a kombinézu. Rodina mě vítá, ale já jsem pořád v euforii.

Když je po všem, čekám ještě na záznam letu. V kanceláři si prohlížím fotky známých tváří. Slyšela jsem, že Příbram je tandemovými skoky vyhlášená, a asi na tom něco bude. Ještě chvíli si povídám s Romanem Štenglem. Říká, že zájem lidí roste. "Skáčeme každý den, kromě pondělí, vloni jsme měli čtyři tisíce seskoků. Je výhoda, že je Příbram blízko Prahy, jezdí k nám i dost turistů," říká parašutista s úctyhodným počtem seskoků. Je pravda, že i při mém startu byli tři anglicky mluvící skokani. "Sama jsi viděla, že na tom nic není, člověk nepotřebuje skoro žádnou průpravu," dodává.

Dostávám svoje DVD a CD s fotkami a něco mi říká, že se ještě někdy vrátím. Doma si zčerstva prohlížím záznamy z letu doplněné hudbou a euforie je tu znovu. Na fotkách mám sice zdeformovaný obličej, ale to nic nemění na tom, že jsou nádherné. Usedám k počítači a hledám kurzy na samostatné seskoky. To si nenechám ujít!


Dobré rady z vlastní zkušenosti

Kontakt: Letiště Příbram, Roman Štengl, tel. 603 451 359
Cena tandemového seskoku: 3 600 Kč

Pořízení záznamu včetně fotografií: 2 000Kč (ceny se pohybují na podobné výši i v ostatních agenturách)
Oblečení: Sportovní obuv podmínkou, doporučuji i sportovní oblečení. Nesmí chybět mikina a bunda - nahoře je zima - teplota od jara do podzimu se ve výšce 4 000 m pohybuje okolo -10 až +10° C.
Zdravotní stav: Seskok není vhodný pouze pro epileptiky a kardiaky. Zdravotní prohlídka není nutná. Podepisujete pouze prohlášení o zdravotním stavu.
Věkové a hmotnostní omezení je různé u jednotlivých společností. Zpravidla se skáče od šesti let nebo 120 cm výšky. Horní hranice věku ani výšky není stanovena. Lidé vážící více než 100 kg musí seskok konzultovat.
Jak si vybrat agenturu? Nejlépe na doporučení a vědět, jak dlouho působí, jaký je tým, tzn. kolik mají jednotlivci seskoků a kolik z toho je tandemových. Vypovídající je i celkové číslo tandemových seskoků ročně.
Jakou používají techniku: V současné době jsou nejmodernější tandemové postroje SIGMA.
Nebát se na cokoliv vyptat: O serióznosti svědčí i jednání a ochota.
Jídlo, pití: Před seskokem bych raději jíst nedoporučovala. Rozhodně se vyhněte konzumaci alkoholu.


Autoři:
Nejčtenější

Neuroložka prof. MUDr. Marcela Lippertová-Grünerová, ph. D. působila celou řadu...
Neuroložka: Mozkové buňky umí spáchat sebevraždu, ale to my nechceme

„Mozkové buňky mohou spáchat sebevraždu. Mají jakýsi,červený knoflík’, který buď stisknou, nebo ne. My se je snažíme přesvědčit, aby ho nemačkaly, protože je...  celý článek

Osvěžující salát s rajčaty, okurkou a čerstvou mátou
Rajčata nejsou jen na špagety a na pizzu. Co s červeným nadělením?

Konec prázdnin je ve znamení dozrávajících červených plodů, které v sobě během slunečných dnů akumulovaly všechnu krásu a sladkost léta. Pokud jste propadli...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aby dětská záda nebolela. Pohybová terapeutka odpovídá on-line

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech netrápí pouze dospělé, ale čím dál více i školáky. Proč tomu tak je, a jak dětem ulevit při výběru školní aktovky...  celý článek

Zlatým hřebem 50. ročníku brněnského veletrhu módy Styl a Kabo se stala nedělní...
Modelky představily nejnovější kolekci návrhářky Vivienne Westwoodové

Zlatým hřebem 50. ročníku brněnského veletrhu módy Styl a Kabo se stala nedělní přehlídka Vivienne Westwoodové. Dámské a pánské modely z kolekce na podzim a...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Mirky: Syn bude otcem, ale dítě nejspíš není jeho

Tak jsem se dočkala, budu babičkou. Mám skvělou snachu, bezvadného syna a další důvod k radosti je na cestě. Jenže snacha se mi přiznala, že dítě možná nebude...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Veroniky: Přítel je jak zpomalený film, do všeho ho tlačím

S přítelem Tomášem žiju už rok. On je naprosto spokojený, já naštvaná, otrávená a znechucená. Takhle jsem si náš společný život nepředstavovala. Všechno je na...  celý článek

(ilustrační snímek)
Zapomeňte na hádky o penězích, najděte si svůj model hospodaření

V životě jsou daleko důležitější věci. Třeba charakter. S tím nelze než souhlasit, pravda je ovšem taky ta, že jsou to právě peníze, kvůli kterým se ve vztahu...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Jana: Setkání s první láskou po dvaceti letech mi změnilo život

Vždy u mě rozum vítězil nad srdcem. Tvrdě jsem na sobě pracoval, abych se dostal tam, kde jsem teď. Zakolísal jsem jen jednou, je to už 20 let, ale ustál jsem...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky
Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky

Pořídit je můžete v pudru, tubě i v peru a pokud víte, jak je správně nanášet, dokáží vaši tvář opravdu zkrásnět. Přesto... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.