Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

Léky zdražují, některé až o stovky korun

  • 294
Pacienti budou už od středy připlácet na léky mnohem víc než dosud. Hlavně u těch dražších může jít o částky v řádu několika set korun. Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví totiž až na výjimky sníží úhrady pojišťoven skoro u všech farmak o 2,27 procenta.

"Nenadávejte nám, lékárníkům, ale ministerstvu zdravotnictví," vzkazuje lidem prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Úhradovou vyhlášku považuje za nesolidární.

Ministerstvo tvrdí, že zvýšení doplatků je nutné - má zlepšit hospodaření zdravotních pojišťoven.

Na vyhlášku podle lékárnické komory doplatí zejména chroničtí a dlouhodobě nemocní pacienti s nižšími platy či důchody, kteří si nebudou moci dovolit mnohasetkorunové doplatky za dražší léky.

Cenový šok může vypadat následovně. Například lék Progaf, bez něhož se neobejdou lidé s transplantovanými orgány, hradily až dosud pojišťovny v plné výši. Od 1. března už si pacienti za jedno balení doplatí 230 korun.

Citelně se zvýšení doplatků dotkne i pacientů s rakovinou. Cena za analgetikum Durogesik, které účinně snižuje bolesti, se z třiatřiceti vyšplhala na 111 korun.

Asociace zdravotnických zařízení Středočeského kraje vyzvala premiéra Jiřího Paroubka k odvolání ministra zdravotnictví Davida Ratha i ke zrušení vyhlášky.

Její předseda Raduan Nwelati říká, že jde o nehumánně vynucovanou spoluúčast pacientů při financování zdravotnictví. "Vyhláška tvrdě dopadne na těžce nemocné, o něž by se měl stát naopak postarat." 

Ceny doplatků narůstají razantně také za léky pro astmatiky, psychicky nemocné lidi či pacienty s vysokým krevním tlakem.

Ministr David Rath prosadil zvýšení doplatků, aby zlepšil hospodaření pojišťoven. "Ano, ulehčí se jim, ale na úkor těch sociálně slabých," připomíná prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Za mnohem účinnější by považoval rozhodnutí, aby si lidé plně hradili laciné léky, které ročně vytáhnou z rozpočtů pojišťoven mnohamiliardové částky.

"A pokud někdo vážně onemocní, budou mu z těchto peněz hrazeny drahé léky, které mohou sociálně slabší pacienty i zruinovat," doporučuje ministrovi Chudoba.

Majitelka ostravské polikliniky Helena Fousková tvrdí, že ani nucená správa nad VZP nezlepšila její solventnost: "Platí nám se stejně velkým zpožděním. Dříve či později ministerstvo zruší úhrady za levné léky, což nikoho nezatíží. Před volbami k tomu však nemá zjevně nikdo odvahu."