Ne všechny léky na seznamu jsou opravdu zadarmo, říkají lékárníci. Ilustrační foto

Ne všechny léky na seznamu jsou opravdu zadarmo, říkají lékárníci. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékárníci: Rathův seznam léků bez doplatku je plný chyb

  • 46
Seznam léků bez doplatku, který v těchto dnech vydalo ministerstvo zdravotnictví, je podle lékárníků zmetek plný chyb. Lidé se tak dostávají do sporů v lékárnách, které po pacientech žádají peníze. Zákazníci však platit nechtějí.

Seznam vydalo Rathovo ministerstvo proto, aby zlepšilo informovanost pacientů. iDNES seznam zveřejnil už minulý týden. - více zde

Dostupný je i na webu ministerstva zdravotnictví, od tohoto týdne vyšel i jako brožurka, kterou si lidé mohou vyzvednout například ve zdravotních pojišťovnách. - více zde

Podle mluvčího České lékárnické komory Jana Horáčka ale seznam nepomůže při výběru pacientům ani lékařům. Od prvních chvil prý působí v lékárnách řadu konfliktů, když se lidé domáhají léku zadarmo a dozvědí se, že za něj musejí platit.

"Jedná se o značnou blamáž, že 1740 léků zde uvedených je plně hrazeno z pojištění. Seznam je plný chyb a pro pacienty je nepoužitelný," prohlásil mluvčí.

Chvályhodný úmysl ministra Davida Ratha ušetřit lidem peníze tak nelze podle Horáčka naplnit.

Prezident komory Lubomír Chudoba považuje ministrův krok za předvolební rétoriku, která má pouze konejšit veřejnost. "Seznam jmenuje léky, které na trhu vůbec nejsou, nebo ty, na které se doplácí," vysvětlil.

Platný seznam léků bez doplatku by podle prezidenta komory bylo možno sestavit pouze v případě, že by v Česku platily pevné ceny či pevné doplatky.

Nyní stanovuje ministerstvo financí maximální ceny a ministerstvo zdravotnictví výši úhrady ze zdravotního pojištění. Úhrada většinou je nižší než maximální cena, pokud tedy výrobce využije možnosti dát maximální cenu, pacient i na lék hrazený pojišťovnou doplácí.

Horáček uvedl příklady léků, které i přesto, že jsou uvedeny v seznamu, pacient bez doplatku nedostane. V seznamu je uveden a na trhu není Methotrexat, Jacfutin, Mirzaten, vyšší cenu než úhradu z pojištění má Acylpyrin.

Plně hradí pojišťovny Tralgit či Furorese jen nemocnicím, takže pacient ho platí na recept v plné výši.

"Na schválení revizního lékaře je vázán Transmetil či Remodulin, takže je pacient nemůže požadovat v lékárně bezplatně. Jen ve velkých baleních 400 až 1000 tablet je Cyrablock určený pro podání v nemocnicích, vydat pacientovi tak velké balení je nehospodárné," dodal Horáček.

,