Lékař - Lékař. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Lékaři zpevnili poškozenou aortu. Bez skalpelu

  • 1
Když osmapadesátiletý Jaromír Folvarčný z Ostravy před rokem upadl v práci, netušil, co ho čeká. "Skácel jsem se k zemi a měl pocit, že mnou projela elektřina. Necítil jsem ruce ani nohy," líčí. Do té doby neměl vážnější zdravotní potíže, teď je v invalidním důchodu.

Lékaři totiž zjistili, že se mu při pádu odchlípla vnitřní vrstva stěny aorty. Následek? V důležité tepně vzniklo falešné krevní řečiště, které utlačovalo okolí a muži se špatně prokrvovala pravá noha.

Ušel kousek a kvůli silným bolestem se musel zastavit. Navíc mu hrozilo, že poškozená aorta, neboli srdečnice, může kdykoli prasknout, což by znamenalo jediné - smrt.

Ještě před pár lety dokázali lékaři poškozenou aortu spravit jedině tak, že rozřízli hrudník a tepnu vyztužili speciální protézkou.

Jaromír Folvarčný má ale štěstí. Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě se podrobil mnohem šetrnějšímu zákroku, který nemocnice před časem zavedla jako první v zemi.

Nová výztuž je pružnější
Cévní specialisté totiž umí poškozenou hrudní aortu vyztužit i bez použití skalpelu. Protézku tam dopravují vnitřní cestou - krevním řečištěm přes tepnu napíchnutou v třísle.

Tuto metodu přejatou z ciziny nabízejí jen dvě česká pracoviště - Vítkovická nemocnice a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Na čtvrteční léčebný zákrok ve Vítkovické nemocnici dohlížel uznávaný odborník Christoph A. Nienaber z Německa. Důvod? Lékaři opět jako první v zemi použili zcela nový, nejmodernější typ výztuže.

"Výztuž i zaváděcí zařízení jsou pružnější a ohebnější. Díky tomu teď můžeme šetrným způsobem léčit i pacienty, u nichž to dříve nešlo jen proto, že poškozené místo se nacházelo v ohybu cévy," líčí lékař Dušan Kučera.  Dodal, že zákrok se podařil a pacient by měl chodit bez potíží.

,