Ona
Očkování, injekce, vakcinace - ilustrační foto

Očkování, injekce, vakcinace - ilustrační foto - Očkování, injekce, vakcinace, zdraví - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři začali české dívky očkovat proti rakovině

  • 29
V deset hodin ráno si nechala patnáctiletá Anna Jičínská píchnout injekci. O hodinu později už stála před zástupem fotografů a novinářů. Proč takový zájem? Anna je totiž jedna z prvních, kdo využil možnosti nechat se očkovat proti rakovině děložního čípku.

Ta u nás každoročně zabíjí téměř čtyři stovky žen a lékaři označují vyvinutí protilátky za obrovský průlom.

"Maminka mi vysvětlila všechna rizika této nemoci a já jsem si řekla, že je to dobrý nápad, aspoň budu mít klid," řekla Anna.

Podle její matky Kateřiny Jičínské je dobře, že každá žena má možnost nechat se naočkovat. "Stojí to za to investovat do zdraví dcery," řekla.

Lékárny vakcínu pro zájemce objednají
Investice je to přitom nemalá. Aby byla účinná, musí být očkovací látka aplikována ve třech dávkách a před začátkem sexuálního života. Jedna injekce stojí tři a půl tisíce korun.

"Ceny v jednotlivých lékárnách se mohou lišit, ale mělo by se to pohybovat kolem deseti tisíc," uvedl mluvčí lékárníků Jan Horáček.

V lékárnách však dosud látka není. "Distributoři nám ji ještě nenabídli, ale pokud by nějaká žena přišla s receptem od svého lékaře, tak můžeme vakcínu objednat," řekla lékárnice z brněnské lékárny Adonis.

Očkování si musí ženy platit samy. Zda bude později přispívat stát nebo pojišťovny, se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví teprve uvidí.

"V žádném státě není zavedené plošné očkování hrazené z rozpočtu. Ale je to úplně nová vakcína a je třeba teprve vyhodnotit její efektivitu," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Zatím není jasné, zda by z čistě ekonomického hlediska bylo pro stát výhodnější investovat peníze do očkování, nebo platit léčbu již nemocných pacientek.

Všeobecná zdravotní pojišťovna o proplácení vakcíny neuvažuje. Jiné pojišťovny se však alespoň částečnému hrazení očkovací látky nebrání.

"Ještě uvidíme, ale počítáme s tím, že bychom to částečně hradili. Nemáme ale bližší informace. Pro mě je překvapivé, že už teď je vakcína na trhu," podivil se ředitel pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Korhera.

Část lékařů je přesvědčena, že by se měly očkovat plošně všechny dívky mezi 11 a 13 lety.

"Pokud to má fungovat stoprocentně, musí to proběhnout před začátkem jejich sexuálního života," řekl zastánce této varianty gynekolog Lukáš Rob.

Jiní gynekologové se však bojí, že by takhle mladé dívky mohly předčasně začít svůj sexuální život a zanedbávaly by preventivní prohlídky. Očkovali by proto až starší dívky.

Zákeřná nemoc

• Rakovina děložního hrdla je druhou nejčastější příčinou úmrtí na následky rakoviny u mladých žen v Evropě (hned po rakovině prsu).

• Na světě je stanoveno 400 tisíc diagnóz tohoto druhu ročně, v Evropě u 33 500 žen, u nás u 1050.

• V Česku umírá 370-400 pacientek s touto diagnózou za rok.

• S virem, který rakovinu vyvolává, se za život setká 80 procent žen. Jen u části z nich se rakovina rozvine. Virus může v sobě mít žena i desítky let, aniž se projeví.

• Virus je přenosný výhradně pohlavním stykem. Přenášejí jej muži, sami však onemocní pouze zřídka.

• Očkování znamená 70procentní ochranu před papilomaviry, které tento druh rakoviny způsobují.

• Vakcína účinkuje pouze u dívek, které ještě nezačaly se sexuálním životem, později už totiž žena může virus v sobě mít, a očkování tak nemá smysl.

• Očkování probíhá ve třech krocích, druhá vakcína se aplikuje dva měsíce po první, za další čtyři se pak očkuje třetí dávka. Tři dávky stojí deset a půl tisíce korun. Před ostatními pohlavně přenosnými chorobami očkování nechrání.