Lékaři: tuk může za většinu chorob

  • 1
Jste muž a máte v pase více než 102 centimetrů? Případně žena, která si naměřila víc než 88 centimetrů? Pak byste měli co nejdříve zhubnout, neboť vám hrozí infarkt, mozková mrtvice, cukrovka a další vážné zdravotní potíže.

Nebezpečí je tím větší, pokud se vám tělesný tuk ukládá zejména kolem pasu.

Lékaři v této souvislosti stále častěji hovoří o metabolickém syndromu - tímto pojmem označují všechny faktory zvyšující riziko zmíněných zdravotních potíží.

Nejde však jen o prosté souhrnné označení, nýbrž o nový pohled na tyto problémy. "Tuková tkáň obepínající pas patří mezi významné zdroje škodlivých látek, které vedou k závažným metabolickým poruchám," vysvětluje lékař Jan Piťha z Fóra zdravé výživy.

Obezita zhoršuje hospodaření těla s inzulinem a kvůli tomu se v tepnách ukládá tuk. Metabolickým syndromem podle lékařů trpí každý čtvrtý až pátý Čech, zprvu hlavně muži, ale po klimakteriu přibývá i žen s nebezpečným rozložením tuku v těle.

Dobrá zpráva zní, že metabolický syndrom vzniká pomalu a že je v silách každého člověka s ním bojovat - zejména pomocí stravy a pohybu. Na druhou stranu lékaři se znepokojením sledují stále mladší pacienty.

"Stoupá počet dětí s obezitou, diabetem 2. typu a vysokým krevním tlakem a lze očekávat častější diagnózu metabolického syndromu také v dětském věku," obává se lékařka Zuzana Urbanová z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. I u dětí lze podle ní nebezpečný vývoj zvrátit vhodnou stravou a dostatkem pohybu. 

Jak se správně hýbat
Zdravé jídlo, dostatek vhodného pohybu. To radí lékaři již dlouho. Nyní se však jejich doporučení znovu dostává do popředí - má totiž zabránit právě postupu metabolického syndromu.

Nemoci srdce a cév jsou vůbec největším zabijákem Čechů. Ročně kvůli nim zemře více než 50 tisíc lidí. Přitom jejich výskyt mohou z 90 procent ovlivnit lidé sami svým způsobem života.

Například tím, že si budou hlídat váhu a tím i metabolismus tuků, dále se budou snažit udržet si nízký tlak, nebudou kouřit a budou dbát o to, aby se u nich nerozvinula cukrovka. Právě ta totiž často nemocem srdce a cév předchází.

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

• S hubnutím vám poradí Iva Málková ze Stop obezitě - ZDE
• S pohybem Vašek Krejčík z Powerjoga akademie - ZDE
• A ZDE si můžete jednoduše spočítat index BMI

Částice škodí cévám
"Zatím nejpravděpodobnějším vysvětlením mechanismu škodlivého působení centrálního tuku je jeho snížená citlivost vůči inzulinu. Následkem toho se ve větším množství uvolňují mastné kyseliny, které se dostávají do jater a ta z nich vyrábějí další škodlivé částice ucpávající cévy," vysvětlil Jan Piťha.

Zároveň s tímto procesem stoupá tvorba inzulinu, což vede k zadržování tělních tekutin a vzestupu krevního tlaku, což rovněž poškozuje tepny.

Které tuky vadí méně
Velkou roli v boji s metabolickým syndromem hraje strava. Nejenže jíme čím dál více, ale ubývá také zdravých potravin. "Obecně náš jídelníček obsahuje nadbytek masa a živočišných tuků, zejména s nasycenými mastnými kyselinami," řekla dietní sestra Tamara Starnovská, podle níž je nevhodné i časté smažení a grilování.

Strava člověka, který chce předejít výše zmíněným rizikům a zhubnout, by měla obsahovat denně půl kila zeleniny včetně brambor, deset deka ovoce, nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, celozrnné pečivo a luštěniny. Tuky by měly tvořit maximálně třetinu veškeré přijaté energie, přičemž by mělo jít zejména o tuky rostlinné.

POHYB, KTERÝ POMÁHÁ

• proč je pohyb tak důležitý? Například proto, že každé shozené kilo se projeví snížením hladiny cholesterolu a poklesem krevního tlaku.

• je třeba, aby pohyb snižoval koncentraci tuků, lipidů v krvi, což nejlépe dokáže aerobní aktivita

• dbejte, aby si na pravidelný pohyb zvykly už malé děti, tehdy se tvoří celoživotní návyky

• i předškoláci mají mít fyzickou aktivitu alespoň 150 minut týdně

• pro dospělé je nejvhodnější cvičení vytrvalostní s nízkou až střední intenzitou, při němž se dosahuje nejvýše 65 až 75 procent maximální tepové frekvence pro daný věk

• cvičení by mělo trvat 45 minut

JAKÉ CVIČENÍ SE HODÍ?

Ženy
• dvakrát týdně 45 minut pomalejšího aerobiku 
• o víkendu 60 minut jízda na kole, dlouhá procházka, plavání a podobně 
• občasné procházky po 30 minutách

Muži 
• dvakrát týdně 40 minut posilování, pak 30 minut na rotopedu 
• o víkendu kolo, procházka, plavání, běh na lyžích, vždy 60 minut v kuse

Děti 
• denně sportovní aktivity, jako je kopaná, běh, dvakrát týdně tělocvik 
• o víkendu kolo, kopaná, plavání, procházky, sport v lese, alespoň 60 minut