Lékaři se budou bránit proti útokům

Jako by se v poslední době s útoky agresivních pacientů na zdravotníky roztrhl pytel. Co chvíli se objeví zpráva podobná té poslední ze Zlína: opilý muž si rozbil hlavu a v sanitce napadl zdravotní sestru.

V Baťově nemocnici pak na rentgenu pohmoždil laborantce hrudník a na ambulanci ještě stihl zkopat zdravotníka.

Incidentů už bylo letos v Baťově nemocnici pět, tři skončily trestním oznámením. Pražská vinohradská nemocnice zase vyčíslila tři slovní či fyzické útoky denně.

O problému se prostě jen začalo více mluvit. Přispěly k tomu tři alarmující případy, při nichž byli dva lékaři zastřeleni a jeden posekán mačetou. Lékaři si stěžují, že agresivita pacientů roste, centrální statistiky však neexistují.

"Víme o třinácti útocích, které loni skončily vážnějším zraněním lékaře a byly kvalifikovány jako trestný čin. Většinou však jde o přestupky a jejich počet neznáme," řekl náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková pod tlakem událostí začala jednat a požádala ministra vnitra, aby policie vyjela s každou záchrankou, která o to požádá. Automaticky však s každou jezdit nebude.

Mnohé nemocnice začaly jednat samy. Zlínská nemocnice chce v ambulancích dvoje dveře, aby měl personál kudy utéct, uvažuje také o detekčních rámech, které by u pacientů odhalily zbraň.

Vzorovou bezpečnou ambulanci chystá i pražská vinohradská nemocnice, k zemi by například měly být připevněny nebezpečné předměty jako věšák či křesla.

Šéf pražské nemocnice v Motole Miloslav Ludvík namítl: "V detekčním rámu by nám houkal kdekdo s kardiostimulátorem. Na centrálním příjmu máme tudíž šerifa - a pokud jde o záchranáře, ti prostě musí sebeobranu ovládat." Pražská záchranka začala s kurzy tento týden.