Lékaři hledají recept proti akné

Metla adolescentů by se mohla v budoucnosti změnit v banální záležitost, kterou by snadno odstranilo několik návštěv u lékaře. Alespoň si to myslí britští specialisté, kteří se zabývají léčbou akné.

Tato nemoc, známá také pod názvem trudovina, je chronickým onemocněním kůže, které se projevuje uhry (komedony), zánětlivými neštovičkami, hrbolky a jizvičkami. Akné existuje řada forem: nejčastěji se projevuje u dospívajících, kdy je podmíněna hormonálními poruchami. Akné postihuje obličej, ale i záda a hruď.

Až dosud patřila tato choroba mezi obtížně léčitelné, kombinace modrého a červeného světla by se však mohla stát oním spásným prostředkem, který by ulehčil mnoha dospívajícím.

Lékaři z Hammersmithovy nemocnice v Londýně  prohlásili, že se jim podařilo vytvořit směs záření, která ničí bakterie, jež způsobují akné, a současně i posiluje ochranu pleti před dalšími možnými nemocemi.

Tuto informaci přineslo nejnovější číslo odborného časopisu British Journal of Dermatology.

Doktor Tony Chu, který pro dermatologický časopis článek o výzkumu zpracoval, napsal, že léčba kůže pomocí ultrafialového záření vedla k obdivuhodným výsledkům - v průběhu 12 týdnů se u léčených osob snížil počet uhrů a zánětlivých vřídků o 76 procent. 

Článek ovšem vyvolal mezi dermatology i pochybnosti a odpor. Především pro ty, kteří používají k léčbě placebo nebo různé přípravky na hormonální bázi, je představa, že by proti akné bylo možné použít pouze ozařování, a to jen určitou kombinací světla, poněkud příliš odvážná.

"Neexistuje žádný důkaz, že červené nebo modré světlo mělo jakékoli antibakteriální účinky," okomentoval to dr. Richard Pojar, ředitel výzkumného oddělení zaměřeného na kožní choroby na univerzitě v Leedsu. "Tyto organismy  zcela běžně žijí v podmínkách normálního, běžného světa, které v sobě samozřejmě zahrnují modré i červené spektrum," dodal doktor Pojar.

Jeho kolega doktor Chu ani tváří v tvář pochybnostem řady specialistů na kožní onemocnění nepochybuje o účinnosti nové metody. Nepopírá však, že nejúčinnější bude především v kombinaci s dnes běžně užívanými terapiemi.

"Nyní musíme tuto metodu vyzkoušet na co největším počtu osob trpících akné a zjistit, jak by se jí dala doplnit stávající léčba," napsal doktor Chu ve zmíněném článku.