Do roku 2020 se deprese stane nejvýznamnější příčinou nemocí v rozvinutém světě. Ilustrační foto.

Do roku 2020 se deprese stane nejvýznamnější příčinou nemocí v rozvinutém světě. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři: Duševní poruchou trpí až čtvrtina Evropanů

  • 10
Pacientů s duševními poruchami v Česku stále přibývá, říkají odborníci. Nejvýrazněji se zvýšil počet těch, které trápí deprese a poruchy nálad. Za posledních deset let zhruba dvojnásobně.

Novinářům to řekl přednosta Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Raboch, který je také předsedou odborné psychiatrické společnosti.

Podle něj vzrostl také počet pacientů s demencí a úzkostnými chorobami.

"Očekává se, že do roku 2020 se deprese stane nejvýznamnější příčinou nemocí v rozvinutém světě," uvedl vedoucí Centra zdraví a životních podmínek Státního zdravotního ústavu Vladimír Kebza.

Odborníci odhadují, že nějakou duševní poruchou trpí asi čtvrtina všech Evropanů. S poruchami nálad navštívilo někdy lékaře na osmdesát tisíc Čechů a Češek.

V posledních letech podle Rabocha čeští lékaři předepisují stále více antidepresiv. "Dovedu si ale představit, že jsou lidé, kteří po doktorech žádají nejrůznější léky, včetně léků na depresi," připustil Raboch s tím, že takový postup rozhodně není žádoucí.

Někteří odborníci zvyšující se počet duševně nemocných přisuzují rychlejšímu životnímu tempu a větší psychické zátěži. Jiní upozorňují, že se léčba stala snadnější.

"Dokud se deprese léčila elektrošoky, hovořilo o vážných problémech jen půl procenta obyvatel," uvedl před časem v časopise Týden farmakolog Oldřich Vinař, kteří se na léčbu duševních chorob specializuje.

Rostou i náklady
Náklady, které souvisejí s duševními nemocemi, si podle Kebzy ročně vyžádají až čtyři procenta hrubého domácího produktu zemí Evropské unie. Nemocní totiž v řadě případů musí přerušit kariéru či odejít do důchodu.

Choroba také může vyústit až v sebevraždu. Ročně ji spáchá asi 1500 Čechů, uvedl Raboch. Výrazná část z nich připadá na lidi, kteří se potýkají s depresí či závislostí.

Péči o duševní zdraví má připomenout Světový den pro duševní zdraví, který připadá na 10. října. Vyhlašován je od roku 1992 a má podpořit snahu o dosažení nejvyšší možné úrovně péče o duševní zdraví.

Česko ve financování této péče zaostává. Podle odborníků vydává na psychiatrii v porovnání k celkovým výdajům ve zdravotnictví téměř nejméně v Evropě.

,