pivo

pivo - pivo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékař: Ženám se po pivu ňadra nezvětší

  • 19
Střídmé pití piva prospívá mužskému zdraví, ukázala studie odborníků z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Její autoři, profesor Jaroslav Racek a doktor Daniel Rajdl, odpovídali čtenářům iDNES.

Odpovědi prof. Racka a MUDr. Rajdla najdete ZDE




Pravidelné pití piva v rozumném množství potlačuje u mužů rozvoj cévních chorob, ukázalo zkoumání.

Lékaři z Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK mu podrobili celkem 93 mužů ve věku 30 až 60 let. Výzkumný tým vedl právě profesor Racek, přednosta ústavu. - více zde

Co však znamená střídmé pití piva? "Jedno, výjimečně dvě denně," řekl v on-line rozhovoru profesor Racek.

Velkým "pivním" problémem ale zůstává přibírání na váze. Muži, kteří se zúčastnili plzeňské studie, přibrali za měsíc v průměru tři čtvrtě kilogramu. Vyřešila by se otázka váhy pitím nealkoholické varianty?

"I v nealkoholickém pivu je malé množství alkoholu. Energeticky však takové pivo není méně vydatné, protože obsahuje větší množství látek cukerné povahy, které se v normálním pivu přemění na alkohol," objasnil profesor Racek.

Některé dotazy se týkaly i účinků piva na ženy. Profesor Racek nedoporučil pivo těhotným ženám a rovněž vyvrátil mýtus, že jim černé pivo může zvětšit ňadra.

Češi se propíjejí k rakovině
Pivo zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. V Česku je tato souvislost stále zřejmější.

A situace je o to vážnější, že jak v pití piva, tak ve výskytu zmíněného zhoubného nádoru patří země na přední místa světového žebříčku.

"Jsou tady skutečně hned va rizikové faktory, pití piva a vysoká spotřeba uzenin," potvrdil lékař Tomáš Zima z pražského Ústavu klinické biochemie.

Nejde totiž ani tak o alkohol, i když ten sám také patří k rizikovým faktorům. Pivo totiž obsahuje nebezpečnou sloučeninu dusíku - karcinogenní nitrosamin.

Vše o rakovině tlustého střeva a konečníku najdete ZDE

Ten škodí sám o sobě, a pokud člověk jí navíc uzeniny, rovněž bohaté na sloučeniny dusíku, riziko podle některých odborníků dále stoupá. 

S tím souhlasí i profesor Racek. "Na vzniku rakoviny se kromě vysoké spotřeby piva podílí i nevhodná dieta, například nadměrná spotřeba červeného masa a uzenin a  naopak nedostatečný příjem vláknin, ovoce a zeleniny," vysvětluje.

Pivovary versus nemocní 
O tom, že rakovina konečníku a pití piva spolu mohou souviset, se mezi odborníky hovoří už nějaký čas.

"Ovšem některé reakce byly i pochybovačné. Nedávno se objevila práce, která přináší velmi přesvědčivá data," uvedl lékař Karel Nešpor, zabývající se škodlivými vlivy pití alkoholu.

Jím zmíněná studie pochází z Dánska - tamní vědci dlouhodobě sledovali zdravotní stav pracovníků pivovarů. Autoři práce se zaměřili na ty, kteří pracovali v pivovarech nejméně šest měsíců mezi lety 1939 až 1963.

Pak zjišťovali výskyt rakoviny u těchto pracovníků v letech 1943 až 1999. Výskyt rakoviny u pracovníků pivovarů byl výrazně vyšší než ve srovnatelné populaci. Autoři to vysvětlují účinkem alkoholu, ale i obsahem kancinogenního nitrosaminu.

Rakovina se u nemocných lidí vyskytovala častěji v dutině ústní, v trávicím, v dýchacím a v močovém systému, v tlustém střevě a v konečníku. 

V Česku se ročně vypije v průměru asi 160 litrů piva na osobu, a to včetně kojenců. Rakovinou konečníku a tlustého střeva onemocní asi pět tisíc lidí ročně.

,