Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Revoluce v léčbě migrény se blíží, tvrdí odborníci

  • 19
Trápí miliony lidí po celé planetě, přitom její příčiny se v polovině případů nikdy ani nezjistí. Na druhou stranu pomoc je stále úspěšnější a doslova revoluční léčba je, jak prozradili odborníci pátečnímu magazínu MF DNES Rodina, na spadnutí.

„Když mě to chytne, neudělám vůbec nic, zalezu do postele a čekám. Po dvou dnech se to obvykle spraví a pak se zase vrátím do normálního života,“ popisuje pětatřicetiletá Jana z Jihlavy záchvaty migrény, které ji občas přepadají.

Rodina DNES

Jak testované léky fungují a co dalšího proti útrpným bolestem hlavy pomáhá? To se dozvíte v pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES.

Titulka Rodina DNES č. 33

Jana je typický migrenik: tedy žena ve věku 16 až 50 let. Migréna postihuje totiž hlavně je, a to v poměru až pět žen ku jednomu muži.

„Jde o hormonálně podmíněné onemocnění. Začíná se objevovat v pubertě, kdy dochází k aktivitě pohlavních hormonů. V menopauze se obvykle migréna u zhruba osmdesáti procent pacientek vytrácí,“ popisuje David Doležil, předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.

Jestliže patříte k těm, kteří nemohou nástup migrény ovlivnit, zaručeně znáte triptany, tedy léky, které při akutních záchvatech pomáhají. Nejsou to klasické léky na bolest, pomáhají výhradně při migréně, musí se ale vzít včas.

Nyní je tu naděje, že preventivní léčba bude brzy ještě úspěšnější. V současné době totiž probíhá klinické hodnocení zcela nových léků, takzvaných monoklonálních protilátek, které zatím vypadá více než slibně. Lékaři dokonce hovoří o převratném objevu, který – pokud se potvrdí – by znamenal revoluci v péči o nemocné.

„První výsledky jsou opravdu ohromující, doufám, že budou potvrzeny,“ říká Doležil.