Doporučujeme

Kuchaři a cukráři slaví svátek

Patronem kuchařů a cukrářů je už po staletí Svatý Vavřinec. Na jeho počest se již počtvrté uskuteční o víkendu na pražském Výstavišti gastronomická přehlídka, kterou se organizátoři snaží obnovit tradici řemeslných a cechovních slavností.
Uvnitř článku najdete tipy na zajímavé recepty.

"Chceme oslavami uctít našeho patrona a veřejnosti ukázat, jak umějí kuchaři pracovat a jak dobře vypadají. Představa, že postávají s cigaretou někde v průjezdu, neplatí," řekl člen Asociace kuchařů a cukrářů ČR Jan Pýcha.

Oslavy zahájí tradiční průvod od brány Výstaviště ke Křižíkově fontáně. Letošní slavnost doplní poprvé soutěž Gastro Vavřinec 2001.

Tipy na recepty

Polévka z fazolových lusku

Rybí plátky v pivním těstíčku

Pikantní kuřecí salát

Andělská bábovka

Šest týmů z Plzně, Prahy a Kroměříže má za čtyři a půl hodiny připravit 120 porcí hlavního pokrmu z kuřecích prsíček. Jídlo za 75 korun budou muset návštěvníkům také prodat.

Menu slavností zahrnuje saláty, tradiční pokrmy, guláš i grilovaná masa od 30 do 50 korun. Pochoutkou se v sobotu podle Pýchy stane býk na rožni.

Zástupci kuchařského a cukrářského řemesla se navíc budou návštěvníky o víkendu snažit přesvědčit i o svém smyslu pro humor.

Představí se proto v tradičních uniformách ve štafetovém běhu, kde jim místo kolíku poslouží vařečka, nebo na kolech v jízdě zručnosti s vavřineckým vínem. Oslavy zahrnují i autogramiády kuchařských knih, výstavu kuchařského náčiní či školení v pití a ochutnávání vína.

Kdo byl Svatý Vavřinec
Mučedník, který se narodil kolem roku 230 ve Španělsku se stal patronem cukrářů, hasičů, hostinských, kuchařů, pivovarníků, pradlen, sklenářů, správců a studentů. 10. srpna 258 byl totiž upálen na železném roštu, protože po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.


  • Vybrali jsme pro Vás