Některé light či bio potraviny se dietně jen tváří.

Některé light či bio potraviny se dietně jen tváří. | foto: Profimedia.cz

Kterým potravinám můžete při dietě věřit a kterým ne

  • 38
Přehršle pouček a zákazů už dokázaly odradit nejednu hubnoucí osobu. Přitom nad většinou z nich můžete s klidem mávnout rukou. Čtěte, jaká varování brát vážně a co jsou naopak jen mýty.

Nemusíte si upírat vlastně žádné jídlo, ale snažte se dávat si ho menší množství a sázejte spíše na kvalitu. První doporučení se týká takových jídel, jako jsou sýry, uzeniny nebo sladkosti. Přísné diety je rovnou šmahem zavrhují, ale v rámci seriálu Dieta Ona Dnes se s něčím takovým nesetkáte.

Naše rada zní: než sníst na posezení deset deka levného salámu, dejte si jen půlku a připlaťte si za kvalitu. Z uzenin je při hubnutí ideální drůbeží šunka – má totiž asi 410 kilojoulů na deset deka, ale pokud chcete zůstat u vepřové, ani jejích 800 kilojoulů na 100 gramů není žádným průšvihem. Jen si jí na posezení nedávejte více než pět deka.

Paštika a suché salámy už jsou mnohem horší, mají běžně 1 800 až 1 900 kilojoulů na deset deka. Přesto, pokud si dáte občas malý kousek, nepřiberete. Ale vychutnejte si ho – když už, kupte si něco, co skutečně stojí za to.

Podobně zacházejte se sýry, jsou totiž energeticky vydatné. Ať plísňové nebo ne, jejich energetická hodnota se pohybuje v průměru mezi 1 400 až 1 700 kilojouly na deset deka. Z toho je jasné, že celý hermelín k svačině nebude správnou volbou. Ale pár kousků dobrého sýra s intenzivní chutí, které si dáte na talíř se spoustou zeleniny jako lehkou večeři? Proč ne? Zkuste třeba nějaký kozí sýr.

Sladkosti? Nejlépe čokoládu

Vyplatí se vám rovněž, když se naučíte zacházet se sladkostmi – kousek kvalitní čokolády k odpolednímu kafi? Klidně každý den, když dokážete zůstat u onoho malého kousku. Je mnohem vhodnější než naprostá většina sladkostí typu sušenek, oplatek či zákusků, v nichž je kromě tuku a cukru také bílá mouka.

Případně si občas můžete dát místo obligátního mléčného výrobku k odpolední svačině malého nanuka či jinou zmrzlinu. Schválně se podívejte na obal, uvidíte, že energetická hodnota se s hubnutím snese. Méně vám vyhládne po zmrzlině mléčné, více po vodové a čistě ovocné, v takové je totiž více cukru.

S banány opatrně

S ovocem vůbec zacházejte, na rozdíl od zeleniny, opatrně. Mnoho lidí si myslí, že jelikož je ovoce zdravé, při hubnutí s ním nemohou nic zkazit. To ale není pravda. Ovoce je na rozdíl od zeleniny plné cukru a tím i energie. Zjednodušeně řečeno, zatímco zeleninu klidně jezte na kila, u ovoce si zvláště v druhé půlce dne a večer každý kousek dobře rozmyslete. Stačí si uvědomit, že jedno jablko má stejně energie jako rohlík a že jeden banán v sobě skrývá ekvivalent deseti kostek cukru.

Podobně zrádné je tmavé pečivo – je zdravější a lépe zažene hlad, ale energie má stejně jako bílé, rozhodující je obsah mouky. Volte proto pečivo tmavé, ale porci třeba ke snídani si nijak nezvětšujte. A opatrně zacházejte s müsli – v kombinaci s mléčnými výrobky jsou celozrnné cereálie skvělou snídaní, ale vyplatí se koupit si kvůli nim kuchyňskou váhu, porce by totiž měla mít nejvýše 50 gramů. A to je překvapivě malá hromádka.

Obezřetní buďte také u těstovin. Jsou plné sacharidů, hodí se proto spíše k obědu než k večeři a v porci spíše menší. Tedy takové, jakou si obvykle dopřávají Italové – poučte se od nich. Ti své těstoviny nepřevářejí a doplňují je často jen trochou olivového oleje a zeleninou.

Porovnejte si

Hovězí polévka s těstovinami: 310 kJ/porce Frankfurtská polévka s uzeninou: 800 kJ/porce
Kuřecí přírodní řízek: 650 kJ/100 g Vepřový přírodní řízek: 1 040 kJ/100 g
Smažený kuřecí řízek: 1 980 kJ/100 g Smažený vepřový řízek: 2 370 kJ/100 g
Vařené brambory:
690 kJ/200 g
Opečené brambory:
1 050 kJ/200 g
Houbová omáčka nezahušťovaná:
670 kJ/150 g
Koprová omáčka smetanová:
1 870 kJ/150 g
Zeleninový salát se zálivkou:
510 kJ/200 g
Zeleninový salát se smetanovou zálivkou:
1 350 kJ/200 g

Light či bio není podmínkou

Light potraviny bývají často jen o něco méně energeticky vydatné než běžná jídla, ale svádí k tomu, aby jich člověk snědl víc. Vždy se dobře podívejte, díky čemu je výrobek light a co jiného v něm ještě je. Mezi light jogurtem a obyčejným, nikoli smetanovým, je v obsahu tuku rozdíl sotva pár procent. Navíc do některých light jogurtů výrobci přidávají škrob – tedy sacharid. 

Light varianty mají smysl hlavně u sýrů a uzenin, kde jsou rozdíly v obsahu tuku propastné. Nápisy dietní či redukční na některých výrobcích většinou znamenají jen tolik, že je v nich něčeho méně, samy o sobě hubnutí rozhodně nezaručí.

Přídomek bio s hubnutím v podstatě nesouvisí. Výrobky, které ho smějí používat, musí pocházet z produktů ekologického zemědělství. Někdy, pokud jde třeba o biojogurt či biomouku na tmavý chléb, jsou pro hubnutí určitě vhodné. Ale po biouheráku přiberete stejně jako po tom prachobyčejném.