Ona
Krev údajně doslova tvaruje aktivitu mozku.

Krev údajně doslova tvaruje aktivitu mozku. | foto: Profimedia.cz

Krevní oběh reguluje naše myšlení

  • 3
Tvrzení, že myslíme srdcem či horkokrevně, má podle nejnovějších výzkumů poměrně pravdivý základ.

Náš oběhový systém řídí průtok krve mozkem a ovlivňuje tak činnost neuronů, v konečném důsledku i myšlení.

Novou hypotézu o vztahu krevního řečiště a mozku přinesl docent Christopher Moore s kolegy z massachusettského McGovernova institutu pro výzkum mozku. Podle jeho názoru krev mozek nejen vyživuje a okysličuje, ale také doslova tvaruje jeho aktivitu.

Nové možnosti
„Věříme hypotéze, že krev aktivně ovlivňuje, jak neurony zpracovávají informaci. Mnoho zásadních linií důkazů nasvědčuje tomu, že krev dělá něco mnohem zajímavějšího vyjma doručování živin. Pokud přizpůsobuje přenos signálů neurony, mění to skutečnost, jak si myslíme, že mozek pracuje,“ prohlásil docent Moore.

Přesné změny v krevním průtoku by mohly modelovat aktivitu blízkých neuronů, měnit signály, které si vzájemně předávají a ladit proud dat mozkem. Podle týmu z Massachusetts by takové objevy mohly změnit dosavadní nazírání na Alzheimerovu chorobu, schizofrenii, roztroušenou sklerózu a epilepsii.

„Mnoho neurologických a psychiatrických nemocí souvisí se změnami v cévním systému. Většina lidí předpokládá, že symptomy těchto nemocí jsou sekundárními souvislostmi poškození neuronů. Ale my navrhujeme, že mohou být také způsobujícími faktory v postupu nemoci, a tento nový pohled navrhuje novou léčbu,“ dodal Moore.

Epilepsií trpící lidé mají často abnormální krevní cévy v mozkové oblasti odpovědné za třes a podle nové hypotézy by abnormální průtok krve mohl vyvolávat epileptické záchvaty. Látky ovlivňující průtok krve by se tak mohly stát alternativou současné léčby neurologických nemocí.