Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Celulitida, kůže, nohy, hubnutí, krém | foto: Profimedia.cz

Krémy vás zbaví celulitidy aneb největší mýty o péči o pokožku

  • 23
Čokoláda zhoršuje akné, ale pupínky se budou hojit rychleji, když je včas vymáčknete. Stačí se pravidelně potírat drahým krémem a vaše pomerančová kůže zmizí. Proti vráskám praktikujte denně obličejovou masku. Seznamte se s nejčastějšími mýty o pokožce.

Jde o největší orgán lidského těla, vždyť u dospělého člověka činí plocha kůže od 1,5 do 2 metrů čtverečních. Včetně podkoží váží patnáct až dvacet kilogramů. Nejsilnější je na chodidlech, zádech, nejtenčí naopak na očních víčkách či na penisu.

Přibližně od pětadvacátého roku se na ní začíná projevovat stárnutí, zpomalují se regenerační procesy a po čtyřicítce se kůže začíná i ztenčovat.

Spousta lidí - především žen - se snaží svou pokožku neustále vylepšovat. Mnohdy ovšem používají metody, které kůži rozhodně nepomohou. Představujeme vám největší mýty o péči o pokožku.

Mýtus: Akné zhoršuje čokoláda

I když vás nejspíš v pubertě strašili tím, že po čokoládě se výskyt vašich pupínků dramaticky zvýší, jde o pouhou pověru, kterou už četné studie vyvrátily.

Navzdory populárnímu mýtu nemají tučná jídla na stav vašeho akné vliv. Například studie provedená v roce 2004 na University of Kansas Medical School potvrdila, že tuk z mastných jídel žádným způsobem neovlivňuje produkci mazových žláz v pokožce. Navázala tak na mnoho již provedených výzkumů, které potvrdily, že mezi konzumací čokolády a dalších mastných pokrmů a akné neexistuje žádná souvislost.

Na druhou stranu však nelze říci, že by skladba jídelníčku na akné neměla žádný vliv. V roce 2008 provedli odborníci na Hardvardské univerzitě analýzu stravovacích návyků téměř padesáti tisíc lidí. Zjistili, že projevy akné výrazně zhoršuje mléko, přičemž nejhorší následky měla pravidelná intenzivní konzumace odstředěného mléka. Naproti tomu chipsy, pizza nebo čokoláda se na stavu akné žádným způsobem neodrazila.

Mýtus: Obličejové cviky vám vyhladí vrásky

Také jste podlehli kdysi populárnímu doporučení, že byste měli provádět pravidelně obličejovou gymnastiku (cviky se obvykle sestávají s širokých úsměvů, zívání, "vytahování" pokožky obličeje do různých směrů a podobně), abyste posílili obličejové svaly a vypadali mladší?

Jenže ve skutečnosti si touto praxí zakládáte rychleji na vrásky. Dokázal to výzkum provedený na kalifornské univerzitě. Obličej je částí těla, kde nejsou svaly podporovány šlachami a vazy. Díky tomu je možná mimika. Nevýhodou je, že to vede k větší tvorbě vrásek než u ostatních částí těla.

Podle odborníků vede neodborná každodenní obličejoví gymnastika jen ke kontrakci obličejových svalů a tím i zvýšené tvorbě vrásek.

Mýtus: Následky slunění se objeví až po letech

Jestliže se při opalování utěšujete tím, že se přílišné slunění zanechá stopy na kůži, až budete staří, měli byste rychle změnit názor.

Výzkum vedený Stevenem Rotterem, profesorem dermatologie na New York University School of Medicine, zjistil, že drobná poškození kůže a znaménka způsobená nadměrným sluněním, jako jsou pihy, skvrny, drobné rýhy a prasklé žilky, se objevují už po několika týdnech.

UV paprsky způsobují přesuny pigmentu, ztrátu kolagenu a tím i snížení elasticity kůže. Pokožka dětí navíc absorbuje několikanásobně víc UV záření než pokožka dospělých a následky nechráněného slunění jsou proto ještě mnohem horší.

Mýtus: Drahé krémy vymažou vaši celulitidu

Pokud jste investovali do drahých krémů proti celulitidě v naději, že vám bez výraznějšího přičinění vymažou celulitidu a uberou centimetry, byly to vyhozené peníze.

Žádný z doposud provedených testů neprokázal, že by krémy na celulitidu měly jakýkoli efekt. Například test francouzského magazínu 60 milions de consommateurs byl provedený mezi dvěma stovkami žen, z nichž jedna skupina testovala krémy proti celulitidě (s inzerovaným povrchovým účinkem) a druhá používala pouze placebo.

Testováno bylo celkem deset kosmetických přípravků. Žádný účinek krémů proti celulitidě se neprokázal.

Mýtus: Brzké vymačkávání pupínků zrychlí hojení

Jde o nejklasičtější chybu, kterou můžete u akné udělat. Jakmile se na vrcholku pupínku vytvoří bílá čepička, získáte dojem, že když vytlačíte hnis, zanícené místo se vyčistí a rychleji se zahojí.

Jenže ve skutečnosti se nezbavíte veškerého nahromaděného hnisu, jak doufáte, ale při mačkání část z něj zatlačíte do hlubších vrstev pokožky. To může způsobit mnohem větší zanícení a rozšířený zánět může dokonce vést k zjizvení pokožky.

Mýtus: Vitamín E pomáhá minimalizovat jizvy

Velmi dlouho se udrželo populární přesvědčení, že vitamin E (respektive krémy a kapsle s jeho obsahem) pomáhá předcházet tvorbě jizev a minimalizuje jizvy již vytvořené. Jenže existuje mnoho výzkumů, které dokázaly, že v tomto ohledu je vitamin E zcela neúčinný a dokonce může i škodit.

Například výzkum Baumanna a Spencera zveřejněný v magazínu Dermatol Surg dokazuje, že vitamin E nejenže nezlepšuje vzhled jizev po chirurgických zákrocích, ale u třetiny uživatelů se dokonce objevila alergie.

Výzkum provedený v roce 2006, jehož závěry byly zveřejněné v magazínu J Am Acad Dermacol, zjistil, že v případě zbytnělých jizev aplikace vitamínu E dokonce škodí, protože narušuje soudržnost jizvy, a ta je potom širší. Kanadští pediatři zase důrazně varují před aplikací vitamínu E na jizvy u dětí, protože se u nich často rozvíjí dermatitida.

, pro iDNES.cz