Ona
Nejlepší prevencí křečových žil je každodenní chůze.

Nejlepší prevencí křečových žil je každodenní chůze.

Křečové žíly

  • 5
K tomuto onemocnění dochází, když selhává odtok krve z nohou a lýtek zpět k srdci. Žilní chlopně nefungují správně a nezadržují krev, která se následně vrací a hromadí v nohou a vytvářejí se tak otoky.

Při tom se poškozuje stavba žilních stěn, zejména u těch cév, které probíhají v podkoží a nejsou podporovány okolními svaly. Nejohroženější jsou žíly v lýtkách, kde je žilní tlak největší. Komplikací je poškození kůže na bércích, které má za následek vznik bércových vředů.

Jaké má tato nemoc příznaky?
Projevuje se vydutím, deformací a zkroucením žil. Dále pak bolestmi a únavou lýtkových svalů, oteklými kotníky. To je provázeno červenomodrým nebo hnědomodrým zbarvením kůže, což způsobuje hromadění toxinů.

Koho se tato nemoc týká?
Týká se všech dospělých jedinců. Jedná se o částečně dědičné onemocnění. Nejčastěji se objevuje u osob, které mají zaměstnání vyžadující stát dlouhou dobu (typická je u servírek či prodavaček), dále pak například u těhotných žen nebo obézních lidí. Často mívá dědičný základ.

Trpíte na křečové žíly?

Při potížích s křečovými žilami si kupte kompresní punčochy nebo krémy.

Léčba a prevence
Nejlepší prevencí je každodenní chůze a udržování správné váhy. Nedoporučuje se nosit vysoké podpatky a sedět se zkříženýma nohama. Nošení elastických punčoch je nejsnazší léčebné opatření. Může se však léčit i chirurgicky, relativně jednoduchou operací.