Ona
(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Sedm kožních problémů, které vypadají jako akné, ale není to akné

  • 17
Pleť nás někdy umí zmást: co vypadá jako klasický „beďar“, může být příznak onemocnění ještě nepříjemnějšího, než je akné, nebo naopak něčeho docela neškodného. Zeptali jsme se lékařek, které trable si s akné nejčastěji pleteme a jak se jich můžeme zbavit.

„Akné je nejčastější obličejová dermatóza u mladistvých, ale stále častěji se s jeho formou setkáváme u dospělých,“ říká Naděžda Vojáčková, dermatoložka z Laserového centra Anděl. Korektivní dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic ho popisuje jako výsledek několika procesů: „Přispívá k němu nadměrná činnost mazových žlázek, odumřelé buňky, které ucpávají oblast pórů, a přemnožení bakterie Propionibacterium acnes.“

Následný zánět mívá projevy, které možná dobře znáte: černé tečky čili komedony, zanícené pupínky i bolestivé bulky v hloubce kůže. Některé z příznaků ale můžou mást – ve skutečnosti se může jednat o úplně jiný problém pleti. Vybrali jsme z nich sedm nejčastějších.

Rosacea (růžovka)

Růžovka (rosacea)

Jak vypadá: Poměrně častá kožní choroba má podle slov Naděždy Vojáčkové velmi podobné projevy jako akné: „Chybí u ní ale komedony a mívá menší zánětlivé hrboly než silné akné.“ Poznáte ji zejména podle přetrvávajícího nebo vracejícího se zarudnutí v obličeji, hlavně na tvářích a na nose, dodává Katarína Třísková. „Můžou se objevit rozšířené žilky i červené hrboly či uzlíky.“

Co za ni může: Stejně jako u akné tady hraje roli narušená funkce mazových žláz. „Odstartovat nebo zhoršit růžovku může třeba sluneční záření, chlad nebo teplo, horké či naopak ledové nápoje, alkohol nebo kořeněná jídla,“ popisuje dermatoložka.

Jak se léčí: S podezřením na rosaceu zajděte určitě za kožním lékařem. Předepíše vám nejspíš antibiotika, u nejtěžších forem se někdy doporučuje isotretinoin známý z přípravku Roaccutane, který se používá i na akné. Variantou jsou různé lokální přípravky, v každém případě vám lékař doporučí i nedráždivou dietu, bude potřeba omezit například horké nápoje nebo alkohol.

Folikulitida

Folikulitida

Jak vypadá: Zánět vlasového nebo chlupového váčku má podobu malých roztroušených pupínků (s hnisem nebo bez), takže se podobá akné. Většinou se ale objevuje na mechanicky podrážděných místech – třeba po holení.

Co za ni může: „Kromě mechanického dráždění může k folikulitidě přispět například zapaření či zapocení při sportu, při horečce nebo pod hydrofobními mastmi. Může být také spojená s cukrovkou,“ vypočítává Katarína Třísková.

Jak se léčí: Přímo na pupínky se podle lékařky aplikují dezinfekční roztoky nebo tinktury, jako je jodová tinktura či 1% salicylový líh, případně lokální přípravky s antibiotiky. „Když se jedná o hlubší zánět, vzniká takzvaný furunkl, splynutím několika furunklů zase takzvaný karbunkl. Pak je třeba nasadit léčbu antibiotiky,“ dodává.

Atopický ekzém

Atopický ekzém

Jak vypadá: Kožní zánět, který postihuje hlavně děti a dospívající, ale i dospělé, má podobu svědivé vyrážky, někdy kůže praská, loupe se nebo mokvá. „Rozlišit ho od jiných kožních zánětů je obtížné, proto s podobnými projevy rozhodně zajděte k lékaři,“ radí Naděžda Vojáčková.

Co za něj může: Je to dědičné onemocnění, ale vnějších příčin, které ho vyvolávají nebo zhoršují, je celá řada, od potravinových alergií či senné rýmy přes dýchací onemocnění po stres, nedostatek spánku nebo znečištěné ovzduší. U žen na něj mají vliv také hormonální změny.

Jak se léčí: Léčba je individuální, ale většinou k ní patří masti s kortikoidy, krémy na promaštění pleti, koupele a obklady. Důležitá je prevence, dermatologové i alergologové pacientům doporučují změny v jídelníčku a v celkovém životním stylu.

Opar

Opar (Herpes simplex virus typu 1)

Jak vypadá: Opary, které trápí častěji dospělé, jsme zvyklí vídat hlavně na rtech a v jejich bezprostředním okolí. „Pokud se nachází mimo klasickou lokalitu, může ho laik chybně považovat za projev akné,“ upozorňuje Katarína Třísková.

Co za něj může: Virus Herpes simplex typu 1. „Poprvé se s ním setkáme už v dětství, kdy infekce často proběhne bez klinických projevů,“ vysvětluje lékařka. „Má se za to, že virus se pak usídlí v buňkách nervových uzlin, kde přežívá v takzvaném latentním stavu. Z něj může být aktivován a po nervových vláknech přiveden až na kůži nebo na sliznici.“ K tomu může přispět třeba stres či únava, horečka, nadměrné slunění, hormonální změny nebo mechanické podráždění.

Jak se léčí: V první fázi, kdy se objeví puchýřky nebo opar mokvá, lékaři doporučují přípravky, které pleť vysušují – třeba lihové roztoky. „Ve fázi stroupků se mohou použít antibiotické mastičky, ty zabrání další infekci,“ dodává Třísková.

Milia

Milia

Jak vypadají: Možná je znáte – tyto drobné cysty vypadají jako maličké bělavé hrbolky v pleti. Nejčastěji se objevují na tvářích a kolem očí, někdy i těsně u řas. Často je mívají také novorozenci.

Co za ně může: Jsou to shluky keratinu – jedné z nejdůležitějších bílkovin v kůži. K tomu, že jich máme více, můžou přispět geny, poškození pleti UV zářením i některé kosmetické přípravky.

Jak se léčí: Často zmizí samy, doma si ale můžete pomoci exfoliačními produkty, které pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky. Dají se snadno vymáčknout, ale raději než to zkoušet doma pomocí nehtů zajděte ke kosmetičce nebo ke kožnímu lékaři, kteří použijí tenkou dezinfikovanou jehličku.

Impetigo

Impetigo

Jak vypadá: Nakažlivá bakteriální infekce postihuje spíš mladší pacienty, popisuje svou zkušenost Naděžda Vojáčková. Lékař ji pozná podle zarudlých hnisavých puchýřků, hlavně ty menší můžou připomínat akné.

Co za něj může: Původci impetiga jsou bakterie, které žijí přirozeně na těle. Zánět postihuje kůži poškozenou mechanicky, třeba odřenou nebo popálenou, tu, která je oslabená ekzémem, ale někdy i zcela zdravou.

Jak se léčí: Když se lékaři podaří zánět zachytit včas, můžou stačit lokální antibiotika, při pokročilé infekci vám napíše antibiotika celková. Důležitou součástí léčby je zvýšená hygiena, někdy je dokonce nutná karanténa.

Periorální dermatitida

Periorální dermatitida

Jak vypadá: Zánět, který postihuje hlavně bradu a okolí nosu, poznáte mimo jiné podle toho, že „vynechal“ úzký proužek kůže těsně kolem rtů. „V těžších případech však může postihnout i okolí očí nebo celý obličej,“ poznamenává Katarína Třísková.

Co za ni může: Příčina není jednoznačná, podle dostupných poznatků ale může hrát roli časté střídání kosmetických přípravků, nesnášenlivost některých produktů, jako jsou fluorované zubní pasty, nadužívání kortikoidů nebo některé druhy antikoncepce. Roli mohou hrát i poruchy zažívání, životní styl, prostředí, ve kterém se pohybujeme či duševní rozpoložení, dodává dermatoložka.

Jak se léčí: Lékař vám poradí vysadit kortikoidové masti, mýdlo a čisticí kosmetiku, spreje, fluorované zubní pasty a ústní vody. Vyrážku je potřeba co nejméně dráždit. „Léčí se pomocí obkladů například s Jarischovou vodou, borovou vodu, studeným odvarem ze sušených borůvek nebo roztokem hypermanganu. V těžších případech se podávají i celková léčiva,“ vysvětluje Třísková. Nemoc odeznívá během týdnů či měsíců, ale dispozice k ní zůstává.