Ona
Foie grass

Foie grass

Kousek šťavnatého luxusu

Jsou pochoutky, které jsou vyhledávaným artiklem všech gurmánů. Pokud jste ještě některou z nich neochutnali, určitě to udělejte a nechte se spolu s lahodnou chutí unášet na vlnách luxusu. Vybrala jsem pro vás ty nejdelikátnější kousky masa, které se jen rozplývají na jazyku.
Nejibovější kousek hovězího je Kobe, pocházející z Japonska, ze speciálního plemene skotu zvaného Wagyu. Zvířata si během chovu užívají láskyplnou péči, včetně masírování, česání a také popíjení piva. Ano piva! Zlatý mok totiž stimuluje stěny žaludku a zvířata pak mají větší chuť k jídlu a jsou veselejší.

Maso je křehoučké a má sněhobílou barvu. Z Japonska se však nesmí vyvážet, a proto v USA chovají, takzvané skot Kobe Style Beef, křížence plemenem Wagyu, jehož maso koupíte i v Čechách.

Nejlíp ho vychutnáte jako steak, ale pozor, jen středně propečený nebo krvavý, jinak si zcela nevychutnáte jeho úžasnou šťavnatost a budete považováni za gurmánské barbary.

Další masovou lahůdkou jsou francouzská játra Foie gras ze speciálně krmených hus a kachen. Ptáci jsou krmení rozdrcenou kukuřicí s tukem a vitamíny, což zvětší jejich játra na čtyři až pět kilogramů.

Kachní játra jsou méně tučná a levnější, husí jsou tučnější a dražší. Francouzi syrová husí játra dlouho marinují a pak je krátce vaří na mírném ohni. Pro první experiment v kuchyni však doporučuji kachní játra, která stačí zprudka opéct na rozpáleném oleji, asi minutu po každé straně. Opečené kousky pak osušte papírovou utěrkou a ve stejném kastrolu přiveďte k varu balsamico, kterým foie gras přelijte a podávejte na lůžku z čekankového salátu.

Pata NegraKrálovnou mezi šunkami je Jamón Ibérico neboli Pata Negra, která se vyrábí z kýt černých vepřů, volně chovaných v provinciích Estramadura a Huelva ve Španělsku. Prasata se živí výhradně žaludy a díky tomu mají mimořádně kvalitní, stejnoměrně jemně prorostlé maso s oříškovým aroma. Šunka pak dlouho zraje v polohách mezi sedmi sty a tisícem metrů nad mořem se stálým suchým prouděním.

Tu ani není nutno již nijak upravovat, jen si vychutnat její jedinečnost, například v kombinaci s čerstvým žlutým melounem nebo dobrými olivami.

Mezi rybí speciality patří bezesporu pravý kaviár, jikry jesetera, konzervované solí.

V českých supermarketech většinou natrefíte na drobné, uměle dobarvované jikry, běžně prodávané pod označením kaviár, které pochází většinou z lososa, tuňáka či kapra. Tento produkt je však velmi daleko od pravého kaviáru. Mezi ten nejdražší a nejchutnější druh kaviáru patří vajíčka vyzy velké, který je velkozrnný, pevný, pružný, světlý a bez zápachu. Jikry mají totiž nejprve bílou barvu, jež časem šedne až černá.

KaviárTaková lahůdka by se měla podle odborníků konzumovat plastovými, dřevěnými nebo zlatými příbory, nikoli stříbrnými či ocelovými, ty totiž údajně pozměňují její chuť. Rybí vajíčka servírujte na ledu a dopřejte si k němu skleničku kvalitního sektu nebo ledově vychlazené vodky.

Dalším delikátním soustem pro gurmány je humr. Tento korýš, žijící ve slaných vodách na východním pobřeží Kanady, loví v noci různé mušle a roste velmi pomalu. Teprve ve věku šesti let, kdy dosahuje délky asi třiceti centimetrů a váží jeden kilogram, je schopný se rozmnožovat.

Pokud koupíte živého humra, můžete jej chvíli uchovávat v chladu lednice, zabaleného do navlhčených novin.

Korýše připravíte velmi jednoduše, stačí ho vložit do vařící osolené vody, deset až dvacet minut ho vařit (podle váhy), než zčervená. Vychladlého humra rozkrojte po celé délce nožem, odstraňte vnitřnosti z masa ocasu a maso vyndejte. Pak rozsekejte články spojující klepeta s krunýřem a opět vyndejte maso, které můžete rovnou konzumovat s citrónem nebo dále zpracovávat.

Nejrozšířenější pochoutkou jsou ústřice. Tento mlž žije v teplejších evropských mořích, například v Jaderském a nejlépe chutná právě vylovený z moře.

Ústřice se konzumují syrové, hned po otevření. Nejjednodušší způsob podávání je v míse, naplněné drobně sekaným ledem. Zvlášť podávejte osminky z citrónu, čerstvě drcený černý pepř, případně pikantní omáčku.

Osobně si myslím, že každou z uvedených lahůdek si stačí dát k nasycení žaludku i zvědavosti, jak chutná luxus, jednou za život.