I když je vana plná pěny lákavá relaxace, naše pokožka mnohem více ocení čirý...

I když je vana plná pěny lákavá relaxace, naše pokožka mnohem více ocení čirý proud vody a výživné oleje. | foto: Profimedia.cz

Horká koupel v zimě pokožce neprospívá. Lepší je rychlá sprcha

  • 0
Méně je více. V zimních měsících buďte s cachtáním ve vaně opatrní. Místo nekončících pěnových radovánek si raději dopřejte sprchu. Vaše pokožka vám poděkuje a vy budete mít daleko více energie.

Zatažená obloha, déšť či sníh a ledový vítr. Všechny tyto ponuré rozmary počasí způsobují, že se necítíme ve své kůži a nejraději bychom relaxovali. Horká vana plná pěny se jeví jako ideální společník. Teplo nás uvolní a pomůže cítit se lépe. Jenže pozor! Dlouhé minuty v teplé vodě a přehnané množství bublinek pleti vůbec nesvědčí, protože ji nadměrně vysušuje. Pokožka je pak náchylnější k pálení, svědění, vyrážkám a popraskání.

„V zimě si na častější koupele a nadměrné používání mýdel nebo pěn do koupele dávejte pozor. Osvědčí se spíše různé druhy olejů, skvělé jsou například oleje určené přímo do sprchy,“ radí korektivní dermatoložka Katarína Třísková z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Tekuté vitaminy

Oleje mají obecně vynikající hydratační i regenerační účinky, jsou bohaté na vitaminy – nejčastěji E, B, A – a také na omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Jednou za čas pak můžete svou pokožku hýčkat také odvarem z otrub nebo škrobu.

Kosmetička Nikola Hadravová ze studia Bomton Jalta doplňuje, že pokud bez koupání nemůžete být, měli byste omezit pobyt v teplé vodě maximálně na 10 až 15 minut. „Doporučila bych dávat do koupele vedle olejů i sůl,“ upřesňuje kosmetička, podle které je ale nejlepší obyčejné sprchování. „Sprchování je pro pokožku zdravější. Stačí se sprchovat jednou za den, a to u všech typů kůže,“ říká kosmetička Hadravová.

Ideální je střídat teplou a studenou vodu během sprchování. Jestliže vám studená vyloženě vadí, zkuste to alespoň s vlažnou. Pomůže rozproudit krevní oběh a zvýšit pružnost žil a pokožku to tolik nevysuší. Neztrácí pak obranyschopnost a produkuje dostatek kožního mazu. Vlažnou sprchu si můžete dát i na konci koupele.

Aloe vera, protein a bylinky

„Ze sprchových gelů a mýdel vybírejte takové, které budou k vaší pokožce šetrné, zabrání nadměrnému vysoušení, naopak ji dostatečně zvláční. Přípravky by měly odpovídat typu pokožky a jejímu pH. Ze složek obsažených v přípravcích pro každodenní mytí kůže se osvědčuje například glucoglycerol zkvalitňující hydrataci pokožky, mléko z aloe vera, jogurtový protein, vitamin E, extrakt z rakytníku a již zmíněné olejové složky,“ dodává dermatoložka Markéta Majerová z MEDICOM Clinic.

Pro velmi citlivou pleť se hodí přírodní mýdla, protože obsahují minimum chemických látek. Kromě toho v nich můžeme najít i další zdraví prospěšné složky. „V přírodních mýdlech bývají například deriváty z heřmánku jako azulen či alantoin, hydratační glycerin, nebo výtažek z aloe a z různých bylin či ovoce,“ vyjmenovává kosmetička Nikola Hadravová.

Neoplachovat obličej

Místo parfemované kosmetiky či přípravků s parabeny vyhledávejte produkty se zinkem, vitaminy, skvalénem – mají na pokožku antioxidační, zklidňující a hojivý efekt.

„Pozor si pak dávejte i na obyčejné opláchnutí obličeje vodou pár minut před tím, než vyrazíte ven z domu. Pokožka by po následovném vystavení chladu nebo vichru mohla zareagovat podrážděním, případně až dermatitidou,“ dodává korektivní dermatoložka Katarína Třísková.