Sůl z Mrtvého moře patří mezi ty s největší koncentrací minerálů, je proto...

Sůl z Mrtvého moře patří mezi ty s největší koncentrací minerálů, je proto prospěšná pro pleť, svaly i klouby. | foto: Profimedia.cz

Minerály z Mrtvého moře pleť čistí i uzdravují, říkají expertky

  • 4
O výrobcích se solí z Mrtvého moře se často mluví v superlativech. Mají prý zázračné účinky na vzhled i zdraví pleti. Zapátrali jsme po tom, jak je to s nimi doopravdy; a zdá se, že nejde jen o marketingový trik. Něco na té soli bude.

Asi už víte, že Mrtvé moře je ve skutečnosti bezodtoké slané jezero, které leží mezi Izraelem, Západním břehem Jordánu a Jordánskem. Má několik "nej": je to nejníže položené odkryté místo na Zemi a nejhlubší jezero s vysokou koncentrací soli. Řadí se ostatně i mezi nejslanější jezera světa.

Jeho salinita dosahuje přibližně 330 ‰, to znamená, že jeden litr obsahuje 330 gramů soli. Běžná mořská voda má soli v průměru desetkrát méně. Vysoká salinita je rovněž důvodem, proč Mrtvé moře získalo své pojmenování. Jeho prostředí totiž vůbec není vhodné k životu, s žádnými vodními tvory se tam nesetkáme. Lidem ovšem může život naopak vylepšit.

Prastaré bahno, nová léčba

"V Mrtvém moři je velké množství minerálů, jako je hořčík, vápník a draslík," popisuje alergoložka a klinická imunoložka Eva Závadová. "Navíc ale obsahuje i minerály, které nenajdeme nikde jinde na světě. Sůl z Mrtvého moře má koncentrovanější podíl minerálů, bahno se tvořilo na dně tisíce let," dodává. To všechno dohromady podle alergoložky stojí za léčivými a blahodárnými účinky.

Nejen na pleť

Sůl z Mrtvého moře je efektivní i jako lék na problémy s pohybovým ústrojím. Jeho bahno pomáhá pacientům s revmatem, po úrazech, s bolestmi svalů a kloubů. Nanáší se přímo na bolavé místo a nechá se působit. Bolest se díky působení minerálů obvykle zmírní. Přípravky z Mrtvého moře si můžete objednat online na Lekarna.iDNES.cz.

"Ve své praxi se setkávám s pacienty, kteří trpí ekzémy, lupenkou, různými alergiemi, a ty jim ztěžují život," říká lékařka, která produkty z Mrtvého moře často doporučuje jako podpůrnou léčbu.

Největší účinky jsou podle ní znát právě u pacientů s ekzémy. Nejlépe v kombinaci s mastnými krémy: "Je důležité pokožku promazávat, doporučuji hlavně tělová másla s vysokým obsahem bambuckého másla a s pupalkovým olejem," radí Eva Závadová.

Minerály v mnoha podobách

Dobrou zkušenost s "mořskými" produkty má i kosmetička Gabriela Haluzová z pražského Salonu Avenue. "Minerály jsou pro pleť velice důležité," myslí si. "Některé si sice tělo dokáže vytvořit samo, ale většinu bychom měli přijímat buď v podobě jídla, nebo právě vhodných kosmetických přípravků." Osvědčily se jí masky z mořského bahna i peeling s obsahem mořské soli.

"O krémech či bahnu se solí z Mrtvého moře se ovšem nedá říci, že jsou 100% lékem," podotýká Eva Závadová. "Rozhodně mají velmi významný vliv na zlepšení určitých problémů, ale vždy je potřeba navštívit lékaře a individuálně se poradit o tom, jakou léčbu nasadíte," uzavírá.

Kosmetika Ahava čerpá z nejnižších hlubin Mrtvého moře. Najdete na Arome.cz

, pro iDNES.cz