(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Deset olejů pro krásu: arganový pleť omladí, konopný ji vyléčí

  • 20
Máte pokožku často podrážděnou, příliš suchou, vadí vám třepící se nehty, polámané konečky vlasů, bojujete s akné nebo hledáte „zmizík“ na mimické vrásky? Zapojte do své každodenní péče o tvář a tělo přírodní oleje. Každý z nich je pro některou z drobných vad na kráse jako stvořený.

Rostlinné oleje mají v kosmetickém průmyslu své místo od nepaměti. Díky složení bohatému především na vitaminy skupiny A, B, E, minerály a esenciální mastné kyseliny prospívají pokožce celého těla, vlasům i nehtům.

Přírodních olejů se pak nemusíte vzdávat ani v případě, že máte pleť smíšenou nebo dokonce mastnější. Vyberete-li si správný druh oleje, jednoznačně pleti prospěje, dokonce můžete s jeho pomocí léčit i akné. Jaký z olejů prokáže nejlepší službu právě vám?

1. Kokosový olej

Tento univerzální pomocník by vám doma rozhodně neměl chybět. Využijete ho pro zklidnění pokožky po holení, po opalování, osvědčí se vám po bodnutí hmyzem i jako přírodní repelent. Navíc se s jeho pomocí v nouzových situacích odlíčíte, vyživíte jím vysušenou pokožku po koupeli nebo ho využijete pro domácí masáže. To ale ještě zdaleka není všechno. Kokosovým olejem totiž můžete ošetřit i rty popraskané od vichru a chladu nebo si z něj doma připravit zábal pro poškozené vlasy.

„Kokosový olej je bohatý na antioxidanty a přírodní antimikrobiální a antibakteriální složky. Pokožku celého těla, pleť v obličeji i vlasy proto dokonale zhydratuje, vyživí a zároveň nádherně provoní. Doporučuji však jedině panenský kokosový olej lisovaný za studena. Při procesech masové výroby – zahřívání, fermentaci, ztužování – se totiž účinnost jednotlivých složek výrazně oslabuje,“ míní Petra Trojanová, korektivní dermatoložka značky Skinso.

2. Arganový olej

Chrání pokožku před vysycháním, hydratuje ji, dokonce zpomaluje její stárnutí, protože v ní aktivuje tvorbu kolagenu a elastinu – látek tělu vlastních, zodpovědných za elasticitu pleti. Olej lisovaný z plodů argánie si však oblíbíte také při řešení problémů s akné, při snaze zklidnit pokožku podrážděnou sluncem, osvědčí se vám dokonce v boji s ekzémem či lupenkou a v neposlední řadě ho oceníte i při péči o zesláblé a třepící se nehty nebo vlasy.

Čím to, že arganový olej tak dobře funguje? „Má velké množství vitaminu A a E, je bohatý na omega-6 a omega-9 mastné kyseliny a například v porovnání s olivovým olejem v něm najdete až dvakrát více antioxidačních tokoferolů. 75 procent z nich tvoří takzvaný gama-tokoferol, což je velmi důležitý antioxidant,“ uvádí korektivní dermatoložka Markéta Majerová z MEDICOM Clinic.

3. Růžový olej

S omlazením pleti vám pomůže především růžový olej, populární hlavně v Bulharsku a Francii. Olej nejčastěji lisovaný z květů růže damascénské nebo stolisté neprospěje pouze zralé pleti, ale i té podrážděné nebo suché. Rovněž dobře poslouží unaveným vlasům bez lesku a vitality. Pouze čistý růžový olej se však v podstatě neprodává. Objevuje se spíše jako jedna z těch nejcennějších složek jakéhosi mixu přírodních olejů, pleťových krémů či sér. Důvod? Na jeden litr růžového oleje se spotřebují přibližně čtyři tuny květů růže. Cena za 100% růžový olej by proto byla přímo závratná.

4. Makadamiový olej

Olej lisovaný za studena z oříšků makadamie obsahuje nenasycené mastné kyseliny – zejména kyselinu olejovou a palmitoolejovou – dále minerály zinek a selen. „Makadamiový olej podporuje hydrataci a regeneraci pokožky a díky vysokému obsahu vitaminů A, B, E má také výjimečné antioxidační účinky,“ vyjmenovává dermatoložka Markéta Majerová.

Do pokožky se olej snadno vpíjí, dobře se roztírá a nezanechává na ní mastný film. Především v zimě pak dobře poslouží i pokožce vysušené a popraskané mrazem, výborně ji totiž zregeneruje. Kromě toho se dá využít i jako typický anti-aging krém: díky svému složení eliminuje viditelnost mimických vrásek. Makadamiový olej se vám nakonec osvědčí také v péči o vlasy. Vyživí je, zhydratuje, ochrání před sluncem, zanechá je lesklé a hebké.

5. Olej z hroznových semínek

Za další pomyslný elixír mládí lze považovat hroznový olej. Opět se snadno a rychle vstřebává do pokožky, proto po aplikaci nezůstane mastná. „Hroznový olej pokožku hydratuje, udržuje v ní potřebnou vlhkost a tím zpomaluje její stárnutí,“ potvrzuje dermatoložka Petra Trojanová. Podle ní je však olej ze semínek hroznů vhodný nejen pro zralou a stárnoucí pleť, ale také pro pleť suchou, unavenou a dokonce citlivou. „Skvělý vliv má i na vlasy – dodává jim potřebnou hydrataci, živiny a lesk,“ tvrdí odbornice.

6. Jojobový olej

Vynikajícími účinky na pleť je pověstný jojobový olej. Jeho složení je podobné kožnímu mazu, proto se velmi snadno vstřebává do pokožky a proniká až do hlubších vrstev, kde kůži regeneruje, hojí, posiluje a podporuje její obranyschopnost. „Jojobový olej dovede suchou pleť účinně promastit a zabránit dalšímu vysychání, zároveň zmatní mastnou pleť a omezí v ní tvorbu kožního mazu. Jojobový olej je proto vhodný také pro aknózní a problematickou pleť. Zánětlivé projevy zklidní a předejde jejich dalšímu vzniku,“ popisuje dermatoložka Martina Neradová.

7. Levandulový olej

Olej z levandule proslul svými antibakteriálními účinky, a tak pomůže zejména problematické pleti s akné. Pořídit si na ni můžete třeba hojivou tyčinku, kde je hlavní účinnou látkou právě levandulový olej, anebo vsadit přímo na esenciální olejíček z levandule. „Zvolíte-li esenciální olej, smíchejte ho v poměru přibližně 1:2 s vodou a potřete jím konkrétní problematické místo. Projevy akné brzy ustoupí,“ přidává svůj tip v péči o aknózní pleť vizážistka Lucie Koťanová.

8. Dýňový olej

O problematickou pleť můžete pečovat také olejem dýňovým. „Pyšní se vysokým obsahem zinku, má tišící a regenerační účinky,“ potvrzuje dermatoložka Markéta Majerová a dodává, že dýňový olej představuje hotovou spásu také pro vlasy – napravuje ty polámané, dokonce omezuje jejich nadměrné vypadávání. V neposlední řadě pak přispívá i k léčbě ekzémů.

9. Tea Tree olej

Olej z čajovníku australského neboli Tea Tree Oil je pověstný silnými antibakteriálními a hojivými účinky. Lokálně se používá především na akné, opary, štípance, popáleniny nebo třeba plísně. Kromě hojivých účinků a první pomoci při řešení různorodých bolístek na pokožce však olej z čajovníku pomáhá také v ústní dutině – naředěný s vodou se doporučuje kloktat při aftech nebo angíně. Tea Tree Oil se přidává i do koupelí nebo se inhaluje – posiluje totiž obranyschopnost organismu. Nakonec má olej z Tea Tree prý pozitivní vliv i na naši psychiku.

10. Konopný olej

Olej z konopných semínek představuje jeden z největších zdrojů mastných kyselin. Je ideální k hydrataci a výživě velmi suché pokožky se sklonem k podráždění. Jeho pravidelným používáním předejdete vysoušení pokožky, jejímu šupinatění i nepříjemnému svědění. Vzhledem ke svým účinkům se konopný olej osvědčuje také v péči o atopickou nebo psoriatickou pokožku.

Konopný olej je bohatý na antioxidanty a obsahuje vysoký podíl omega nenasycených mastných kyselin. Pokožku proto omlazuje, zklidňuje, navíc podporuje její odolnost vůči alergickým reakcím. Má také mimořádné protizánětlivé účinky, a tak podporuje hojení ran a tiší popáleniny. Využijete ho i v péči o vlasy a nehty.

, pro iDNES.cz