jídlo, pokrm

jídlo, pokrm | foto: Archiv iDNES

Koření se nemusíte bát

Lidé se při hubnutí chytají do "chuťové pasti". Mnohé potraviny, které jsou obecně uznávané jako zdravé, nemívají samy o sobě příliš výraznou chuť. Proto se někteří lidé po určité době dostávají do stereotypů.

Tyto potraviny jim přestanou chutnat a opět je to táhne k uzeninám nebo dalším pohodlným pokrmům. Ani zdravé jídlo však rozhodně nemusí být fádní.

Koření neškodí, ale naopak prospívá
Všechno je jen otázkou ochoty ke změně a ochotou hledat další chuťové variace. Koření v přiměřeném množství dodá příjemnou chuť, neškodí, ale naopak prospívá.

Opatrnější musí být jen lidé s chorobami žaludku, ale i tak se opatrnost týká spíše agresivnějších druhů koření, například pepře, chilli a některých druhů kari.

Někteří lidé se obávají koření právě proto, že se snaží zhubnout a domnívají se, že koření bude zvyšovat jejich apetyt. Ale ani to neplatí obecně.

Každý by si měl zkusit, zda patří, či nepatří do této skupiny osob. Opět jde obvykle o stejné typy koření jako v případě „ochucovadel“, které nedělá dobře lidem s nemocemi žaludku. Ostatní druhy (na bázi bylinek) dietní snahu nijak nepoškodí.

Lepší je vybírat jednodruhová koření, z nichž si můžete sestavit vždy potřebnou kombinaci pro vaření, než hotové směsi.

Koření by totiž nemělo být příliš dlouho skladováno otevřené, což může být u hotových směsí problém, pokud je nepoužíváte často.

Výjimkou je určitě provensálská směs, která je při vaření v moderním stylu nenahraditelná.

S kořením se dá experimentovat
Proč nezkusit něco nového? Například sýr Cottage skvěle chutná třeba s rajčaty, ledovým salátem, černými olivami a provensálským kořením.

Jogurt lze smíchat s troškou olivového oleje, česneku a vaším oblíbeným kořením a získat tak salátové dresinky, jejichž chuť je s hotovými nesrovnatelně lepší.

Chuť většiny ryb není příliš výrazná, ideálním „vylepšením“ jsou jednodušší kombinace s petrželkou, rozmarýnem nebo tymiánem, eventuálně bobkovým listem a samozřejmě nezbytným citronem.

K experimentům s kořením je přímo stvořené drůbeží maso. Velmi chutné je maso naložit do směsi koření, česneku, jogurtu a oleje a po několika hodinách grilovat nebo upéci.

Hotové divy je možné dělat i se zeleninou. S olivovým olejem, česnekem a kořením, jako je saturejka, rozmarýn, tymián, oregano, musí zachutnat i jejím skalním odpůrcům. Nesmí však být rozvařená příliš do měkka.

Letní seriál o hubnutí vzniká ve spolupráci se společností STOB

Jídelníček pro dnešní den

SNÍDANĚ: dalamánek s Lučinou
1 dalamánek,
50 g sýra Lučina linie,
100 g hroznového vína
1090 kJ

SVAČINA: sýrovo-jablečné jednohubky
1 jablko,
50 g sýra eidamu 30%.
Sýr a jablko nakrájejte na kostičky a utvořte jednohubky
750 kJ

OBĚD: kuřecí játra s bambusovými výhonky
100 g vařené rýže,
150 g kuřecích jater,
1 lžíce oleje,
50 g bambusových výhonků (ve skle) nebo čerstvá kedlubna,
50 g červené papriky (kapie),
1 stroužek česneku,
1 lžička sójové omáčky,
1 lžička solamylu,
sůl,
pepř
1690 kJ

SVAČINA: jogurt
1 bílý jogurt
450 kJ

VEČEŘE: kuřecí salát na hlávkových listech
80 g vařeného kuřecího masa,
50 g eidamu,
50 g jablka,
100 g kyselé okurky,
2 lžíce bílého jogurtu,
1 lžíce majonézy (nejlépe Yofresh),
pažitka,
sůl,
pepř,
100 g hlávkového salátu.
Všechny suroviny nakrájejte na kostičky, osolte, opepřete, přidejte krájenou pažitku. Spojte jogurtem smíchaným s majonézou. Rozložte na listy hlávkového salátu.
1280 kJ

CELKEM: 5260 kJ

,