Konopí škodí méně než aspirin, tvrdí vědec

Konopí je bezpečnější drogou než aspirin a lze ho užívat dlouhodobě bez vážných vedlejších účinků. Podle listu The Independent to ve své knize tvrdí britský vědec dr. Leslie Iversen z Oxfordské univerzity. V knize s názvem Science of Marijuana Iverse tvrdí, že mnohé mýty obklopující konzumaci marihuany, jako například extrémní návyk nebo souvislost s duševní chorobou či neplodností, nejsou podepřeny vědeckými důkazy. Objevil rovněž, že konopí je zákonitě bezpečná droga, která nezpůsobuje rakovinu, neplodnost, poškození mozku či duševní chorobu.

Autor, jenž je členem prestižní Royal Society (Královské společnosti, nejvyšší britské vědecké instituce), zjistil, že konopí, které je zdrojem hašiše a marihuany, je méně toxické než jiné drogy a ve srovnání s heroinem, kokainem či tabákem a alkoholem má "čistší rejstřík".

Jeho studie ukázala, že aktivní složka konopí - tetrahydrocannabinol (THC) -, která uvádí jeho konzumenta do stavu euforie, má značný potenciál jako bezpečná droga k léčbě pacientů nemocných AIDS a lidí trpících nesnesitelnými bolestmi. Zjistil také, že "zfetovaní" řidiči jsou méně nebezpeční a  schopnější koordinace, než opilí lidé.

Podle Iversenovy knihy by se mělo od alarmujících tvrzení o škodlivosti dlouhodobé konzumace konopí upustit a neexistuje důkaz o tom, že by tato droga nepříznivě ovlivňovala plodnost či sexuální funkce u mužů či žen.

Iversen dospěl také k závěru, že lidé, kteří přestanou konopí konzumovat, netrpí dlouhodobými vedlejšími účinky.

"Konopí nezpůsobuje strukturální poškození mozku zvířat, jak tvrdily některé studie, a neexistují ani důkazy potvrzující dlouhodobé poškození lidského mozku či jiné než slabé reziduální oslabení poznávací funkce po vysazení drogy."

Konopí jako takové však patrně nezpůsobuje rakovinu. Ve srovnání s alkoholem a cigaretami, které mají na svědomí více než 100 tisíc lidských životů ročně, má konopí mnohem "čistší rejstřík".