Kolumbijci dýchají na růže, aby vydržely do svatého Valentýna

Kolumbijští pěstitelé květin v těchto dnech svádějí boj ani ne tak s časen jako s teploměrem. Navzdory mrazu, který ohrožuje až 20 procent květin, chtějí ke svatému Valentýnu dodat obvyklou zásilku do USA včas a v pořádku. Kolumbie je hlavní dovozce květin pro Spojené státy; květiny jí přinášejí miliónové příjmy. Většina částí této jihoamerické země spoléhá na tropické neměnné klima. Výjimkou jsou však andské pláně, na těch u Bogoty nyní v noci padá rtuť teploměru až k minus pěti stupňům Celsia.
Před rozbřeskem proto do místních nevytápěných skleníků vyrážejí v těchto dnech speciální brigády, jež mají květiny ochránit před zmrznutím. Dělníci ve sklenících zapalují ohně a pak celé hodiny plameny rozdmýchávají velkými kusy látky, aby se
teplo dostalo do všech částí skleníků.

"Statky letos musely najmout mnohem víc brigád než loni," říká Miguel Camacho z kolumbijského svazu pěstitelů květin. Navíc mráz letos uhodil v kritickém období, před svatým Valentýnem.

Padesát letadel je připraveno denně dopravovat čerstvou a vonící krásu do USA, kde se na ni třesou milióny občanů. Dvě ze tří růží, jež budou příští středu darovány v USA, budou původem z Kolumbie. U karafiátů je tento poměr ještě vyšší.

Američany zatím kolumbijský mráz nechává v klidu. Věří, že se své pravidelné dávky dočkají. Kolumbie ročně za vyvážené květiny utrží 600 miliónů dolarů. Pěstuje se 53 různých druhů. 83 procent "úrody", především růží a karafiátů, končí v amerických květinářstvích.

Čtyřicet procent veškerého vývozu do USA je prodáno na Den matek a o svatém
Valentýnu. V Kolumbii, kde je pětina obyvatelstva bez práce, květiny "živí" 150.000 lidí.