Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výbavička, plenky a kila ovoce a zeleniny. Dítě jako drahý špás

  • 178
Nový přírůstek do rodiny je radost, která ale rozhodně není zadarmo. Přepočítávat dítě na peníze se může zdát nemístné, mnozí nastávající rodiče ale mohou být vysokými náklady na miminko nepříjemně zaskočeni. Na co by se měli připravit?

Příchod nového přírůstku by mělo doprovázet nejen těšení, ale i určitá finanční gramotnost a plánování. Miminko totiž není jen výbavička, ale další skryté výdaje, které navýší rodinný rozpočet.

„Celkově a objektivně řečeno, rozhodně není zodpovědné si pořídit dítě, když nemá rodina nic našetřeno. Ovšem to neznamená, že rodiče musí být vysloveně bohatí. Jde spíše o počítání a rozumné rozložení výdajů,“ píše uživatelka Shana v diskusi na eMimino.cz.

Začíná to výbavičkou

Náklady na výbavičku jsou první citelnou ranou v rodinném rozpočtu. Obzvlášť rodiče prvorozenců může vyjít až na desetitisíce korun.

Výbavička stojí až 40 tisíc. Ptali jsme se matek, co má cenu kupovat

Kočárek, postýlka, plenky, ale i autosedačka jsou prvotním základem, který musí mít každý. Budete-li ale rozumní a nebudete utrácet za nadstandardní kousky, pořídíte výbavu v relativně úsporném režimu. Stačí se spolehnout na příbuzné či dětské zboží z druhé ruky.

Do nákladů je ale potřeba započítat i sezonní záležitosti, na které univerzální seznamy s výbavičkou často zapomínají. Rodiče „zimňátka“ musejí počítat s vyššími náklady, protože miminko bude vyžadovat teplejší oblečení i výbavu do kočárku. Jen obyčejný zimní fusak navýší původní plán o dalších 500 až 1 000 Kč.

Největší výdaj? Pleny

Výbava pro děti je sice vysokým, avšak jednorázovým nákladem. V běžném provozu přichází na řadu hygiena, dětská kosmetika a největší žrout financí: pleny. Ty jednorázové pořídíte od 150 do 400 korun za jedno balení, přičemž měsíčně utratíte minimálně 1 000 až 2 500 Kč.

Zvolit můžete i finančně a ekologicky šetrnější variantu, a to pleny látkové. Ty pro změnu vyžadují investici v počátku, za deset látkových plen zaplatíte v rozmezí od 250 do 350 Kč. Do začátku si pro miminko nachystejte 60 až 80 kusů a jedny až dvoje svrchní kalhotky. Kromě speciální dětské kosmetiky si připlatíte i za některé léky a nepovinná očkování.

Jak je to se stravováním

Jakmile začne matka dokrmovat umělým mlékem, je třeba počítat s další položkou do rozpočtu. Kojenecké mléko vyjde rodinu zhruba na 1 000 Kč měsíčně. K tomu je potřeba připočítat i náklady na lahvičky a savičky, což se týká i kojících žen, které částečně chodí do práce a mléko pro miminko odstříkávají.

On-line bazary

Z druhé ruky nepořídíte jen oblečení, ale třeba i nové pleny, které jiné maminky nevyužily.

Dětské zboží hledejte na eMimino.cz.

U dětské pojistky je důležité striktně rozlišovat, zda chcete dítěti spořit...

Částka okolo tisícovky se týká i příkrmů. Rodinné finance zatíží i v případě, když se rozhodnete vyrábět příkrmy vlastní: „Mě třeba překvapilo, kolik stojí ta hromada ovoce a zeleniny, což je věc, kterou malé děti potřebují jíst několikrát denně,“ píše matka s přezdívkou Fiialka.

První krůčky něco stojí

Dítě možná roste jako z vody, náklady na odívání miminka mohou ale ve většině případů zůstat minimální. Dětské oblečení se dostane darem, podědí nebo ho za slušné ceny pořídíte z druhé ruky. Dětské boty, to je ovšem jiná.

„Syn má širokou nožičku, a tak se ceny pohybují okolo tisíce korun. S tím, že nějaké nové boty jsou potřeba asi každé 3 měsíce, takže se to celkem nasčítá,“ vypočítává uživatelka Šmušmu. Boty při prvních krůčcích by měly chránit prsty při lezení a zároveň zajišťovat stabilitu při chůzi. Proto se na této položce šetřit opravdu nevyplatí.

Každý výdaj se počítá

Miminko vás ale bude stát mnohem více. Nový přírůstek do domácnosti navýší výdaje za bydlení, energie nebo topení. Časté praní dětského oblečení prodraží účet za vodu a speciální čisticí prostředky pro citlivou dětskou pokožku. Připlatíte si pravděpodobně i za benzin, protože s novorozencem budete přejíždět častěji než obvykle. Jindy zanedbatelné náklady vás mohou na konci měsíce nemile překvapit. Nezapomeňte připočítat stavební či úrazové pojištění, či drobné bezpečnostní úpravy na bytě, které příchod miminka do domácnosti provázejí.

Co na to ekonomové

Odchod na mateřskou či rodičovskou dovolenou a následná ztráta jednoho z příjmu je nejcitelnější změnou v rodinném rozpočtu. „Nejvíc mě asi překvapila výše rodičáku a popravdě se trochu děsím toho, jak vyjdeme, a to nemusím platit nájem nebo splácet hypotéku,“ uvádí maminka pod nickem Sedmikráska70.

Podle ekonomů však nejde jenom o číslo. Připočítávají i tzv. náklad obětované příležitosti. Kromě ušlé mzdy se žena na čas vzdává své kariéry. A i to je náklad, se kterým se musí počítat.

Nic není jen černobílé

Dítě neovlivní rodinný rozpočet pouze červenými čísly. Na finance domácnosti má i pozitivní účinek. „Za bezdětna jsme sice vydělávali slušně nad průměrem, ale taky jsme utráceli za hlouposti, manžel za drahé fotovybavení a já za hadříčky, šminky, vysedávání po kavárnách s kámoškama apod.,“ přiznává anonymní uživatelka.

„Co máme děti - už 13 let - tak se máme nejlíp, co jsme se měli. Nejen že více vyděláváme, ale hlavně i smysluplněji peníze šetříme, utrácíme a ukládáme,“ uzavírá.