Kojené děti nebývají tlusté

Kojení by mohlo snižovat riziko dětské obezity až o 30 procent. Tvrdí to lékaři z královské dětské nemocnice ve skotském Glasgowu, kteří našli nový důkaz podporující teorii, že kojené děti jsou v pozdějším věku méně náchylné k obezitě než děti krmené náhradní výživou. Závěry jejich studie publikoval odborný časopis The Lancet.
"Naše objevy naznačují, že kojení souvisí s mírným snížením rizika dětské obezity," potvrdil vedoucí výzkumného týmu John Reilly. Vliv kojení na obezitu byl prý patrný v raném dětství a mohl by mít uplatnění v plánech, jak snižovat dětskou nadváhu,
která v mnoha vyspělých zemích dosahuje rozměrů epidemie.

Z obézních dětí se zpravidla stávají obézní dospělí, kteří mají větší sklony k onemocnění cukrovkou, k srdečním chorobám, mrtvici a dalším nemocem souvisejícím s nadměrnou váhou.

"Kojení je proto potenciálně užitečné pro populační strategie usilující o prevenci obezity, zvláště s ohledem na další výhody, které kojení poskytuje," soudí Reilly. Mateřské mléko je plné výživných látek, které chrání novorozeně před infekcemi,
alergiemi, nevolností a průjmem a napomáhají také správnému vývoji dítěte.

Britští vědci pozorovali vliv kojení na 32.000 skotských dětech tím, že jim změřili index tělesné hmotnosti (BMI) ve věku 39 a 42 měsíců. Po přihlédnutí k dalším faktorům jako porodní váha, pohlaví nebo sociálně-ekonomická situace se ukázalo, že obezita se vyskytovala méně u dětí kojených než u těch, které byly krmeny z lahve.