Děti, které mají potíže s hybností, budou ve vodě pohyblivější. Ilustrační foto.

Děti, které mají potíže s hybností, budou ve vodě pohyblivější. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kojenci by měli plavat, nebudou se pak bát vody

  • 46
Bojíte se vody a neradi se potápíte? Pokud nechcete, aby traumatem z vody trpěly i vaše děti, začněte s nimi chodit plavat. Malé dítě se pod vodou dobře orientuje a naučí se zadržet dech.

Martina Pešková, maminka dvouměsíční holčičky, volá na svého manžela: "Láďo, připrav vodu na koupání. Viktorka už zase pláče." Nejen na Viktorku má totiž pobyt ve vodě uklidňující vliv.

Proč právě voda? Má příjemnou teplotu, nadlehčuje a působí příznivě na celé tělo. Nejmenším dětem zřejmě připomíná i pobyt v děloze před narozením.

Ve vodě miminka mimo jiné zpevňují a posilují svoje svaly, postupně se budou otužovat. A určitě se nebudou vody bát, takže ani pocákání v nich nevyvolá "hysterický záchvat". Při pádu do bazénu nebo řeky nezazmatkují a instinktivně zatají dech.

Voda nadlehčuje, takže děti, které mají potíže s hybností, budou ve vodě pohyblivější. Navíc ty, které od útlého věku zkoušejí "plavat", se dříve doopravdy plavat naučí. A maminky si návštěvami lekcí trochu zpestří každodenní jednotvárný kolotoč.

Plavání se však nedoporučuje především u dětí, které trpí častými infekcemi močových cest. Rodiče by do kurzů neměli hlásit ani ty, které mají opakované záněty středouší nebo kožní onemocnění způsobené plísněmi a kvasinkami.

Kurz začíná doma
Zpočátku se ještě nedá mluvit o výuce, ale o zvykání si na vodu. Hodiny se vedou hravou formou. První návštěva instruktorky, která by měla mít licenci na plavání kojenců a batolat, se může konat už v šesti týdnech po porodu. Lekce probíhají u vás doma až do čtyř měsíců věku dítěte.

Pak začínáte dojíždět do míst, ve kterých mají prostornější rehabilitační vany. Hloubka vody je rozhodující. Budete miminko postupně zanořovat až do svislé polohy.

Po dovršení osmi měsíců pokračujete již v plaveckém bazénu v kolektivu stejně starých dětí. Mělo by být samozřejmostí, že kvalita vody a okolního zázemí splňuje přísné hygienické podmínky.

Plavání jako rehabilitace
Při úvodním setkání se přednáší i o psychomotorickém vývoji dítěte. Sami si pak můžete všimnout případných odchylek. Včasné rozpoznání opožděného vývoje urychlí nápravu.

"Motorický vývoj dětí s lehkými poruchami hybnosti se plaváním popožene dopředu. Polohování, které se používá při plaveckých lekcích, je podobné tomu rehabilitačnímu," říká rehabilitační pracovnice Gabriela Revajová, která se v hradeckém denním stacionáři věnuje léčbě dětí s postižením.

Dětský neurolog Petr Matek z Jablonce nad Nisou přitakává: "Plavání jako doplňková činnost k rehabilitaci, proč ne." Královéhradecká pediatrička Miloslava Zídková k tomu dodává: "Plavání až na výjimky podporuji. Voda usnadňuje pohyb, ale zároveň se jejím odporem posiluje řada svalových skupin."

Proto je nezbytné, aby plavání probíhalo pod odborným vedením. Instruktorky navštěvují školení, ve kterém se učí zacházet s dětmi podle fyziologických zásad.

Důležité je opakování
Na kurzech se nejen plave, ale také potápí a trénuje orientace ve vodě. Jedním z prvních kroků v abecedě potápění je polévání hlavy dítěte vodou. Pak už i tříletý "potápeč" sbírá hračky ze dna. A zvládne posílání pod vodou až do vzdálenosti pěti metrů.

Cílená výuka plavání může začít od dvou a půl let věku dítěte, někdy raději ještě později. "Vše nejde najednou, máme vypracované metodické řady a postupně se přechází k náročnějším cvičením," upřesňuje instruktorka plavání Božena Rychlovská z hradecké plavecké školy.

Hodiny by neměly probíhat nahodile, ale pravidelně a cviky se musí neustále opakovat. "Od prvních pokusů dbejte na to, aby se pohyby prováděly správně," radí Božena Rychlovská. Jinak je pozdější náprava chyb zdlouhavá.

Více o plavání malých dětí

Kolik to stojí?
Cena kurzu závisí na jeho délce, také kurzy v menších městech bývají levnější. Naopak se připlácí i za speciálnější čištění vody, třeba ozonem nebo speciálními uhlíkovými filtry. Obvykle platí, že lekce pro menší děti jsou dražší než pro ty starší.Orientační ceny: jednotlivé lekce 150 až 400 korun, kurzovné 2000 až 4000 korun na půl roku.

Co je k tomu potřeba?
Děti budou potřebovat plavky, většinou se dají koupit přímo v místech konání kurzů, stejně jako pomůcky pro plavání, které můžete s dětmi používat i doma.

Co kdyby se dítěti na plavání něco stalo?
Kurz, který probíhá v bazénech, obvykle začíná schůzkou, na které dostanete informace o předlékařské první pomoci. Dozvíte se, jak správně postupovat při provádění základních oživovacích pokusů. I při každodenních činnostech se stane, že dítěti zaskočí jídlo, vdechne nějaký předmět, popřípadě opravdu nešikovně upadne. Tohle jsou přesně případy, ve kterých rady uplatníte.