Závislost na kávě patří mezi ty nejčastější.

Závislost na kávě patří mezi ty nejčastější. | foto: Profimedia.cz

Kofein může mít stejné účinky jako kokain

  • 54
Těšíte se každé ráno na vůni kávy? Cítíte se svěží po každém doušku? Nedokážete vydržet ani den bez šálku? Jste podráždění, pokud jej nevypijete? Pak jste možná závislí na kávě. Analyzujte své zvyky a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Příběhů o původu kávy existuje hned několik. Ať už ale jako první smočil zrnka kávy v horké vodě arabský lékař a nebo etiopský pastevec, jistě netušil, co svým jednáním způsobí. Z temně vypadajícího nápoje se stal celosvětový hit, který se vyskytuje v mnoha podobách. Ať už holdujete ledové kávě, espresu a nebo caffé latté, měli byste zvážit, zda se za vaší vysokou spotřebou neskrývá něco jiného nežli pouhá chuť na něco dobrého.

Jste závislí?
Závislost na kávě patří mezi ty nejčastější. Ačkoliv je závislá velká část populace, je tento prohřešek společensky tolerovaný, a proto se jen málokdo snaží s tímto nešvarem skončit. Mezi základní projevy, které indikují závislost, patří zvýšená konzumace kávy a častá chuť na další šálek. Kofein má psychoaktivní účinky. V praxi se tak po požití této tekutiny cítíme nabuzení. Často se dostavuje i zlepšení celkové nálady.

Dalším indikátorem, který vám může pomoci zjistit, zda jste závislí, či nikoliv, jsou abstinenční příznaky. Zkuste jednoduše přestat kávu konzumovat. Pokud se dostaví pocity úzkosti, nervozita, únava a nespavost, je pravděpodobné, že vaše tělo je na kávu navyklé. Právě tyto abstinenční příznaky často nutí konzumenty, aby ve svém zvyku pokračovali. Po "užití další dávky" se totiž opět dostavuje příjemný pocit, nabuzení i možnost normálně fungovat.

Kofein, nebo kokain?
Povzbuzující účinky kofeinu, které konzumenty mohou dovést až k závislosti, přivedly tým odborníků k zajímavé myšlence. Vědci z Univerzity Johna Hopkinse provedli zajímavý experiment. Skupině deseti narkomanů řekli, že jim bude nitrožilně aplikován kokain, amfetaminy, kofein, placebo a nebo další látky. Drogově závislí ovšem nevěděli, jaká látka je obsažena právě v jejich dávce. Faktem bylo, že narkomani dostali pouze kofein, anebo placebo. Maximální dávka kofeinu byla 300 mg.

Výsledky výzkumu byly velice překvapivé. "Po kofeinu, především po nejvyšší dávce, popisovaly pokusné osoby, že pociťují účinky podobné jako po některých drogách: euforii, příjemné pocity, v menší míře nepříjemné. Pozitivní hodnocení vysoko převažovalo. U vysoké dávky se také nejčastěji domnívali, že by mohlo jít o kokain nebo amfetamin. Svůj odhad zdůvodňovali pocity povzbuzení, stimulace; v tomto směru se tedy účinky kofeinu a stimulačních drog částečně překrývají," popisuje průběh výzkumu I. Krejčí v knize O kávě a čaji.

Ačkoliv jsou výsledky testu překvapivé, je nutno uvést, že dávka 300 mg je velice vzdálená té, kterou běžně konzumujeme. Množství kofeinu v šálku kávy se liší podle individuálního dávkování, zpravidla se ale pohybuje v rozmezí mezi 20 a 120 mg. Navíc se látka nedostává do našeho těla nitrožilně, takže účinky nejsou tak intenzivní.

Spermie v ohrožení
I při malých pravidelných dávkách ale hrozí konzumentům riziko spojené s plodností. U žen může hojná konzumace kávy způsobit problémy s otěhotněním. Spornou otázkou je souvislost mezi pitím této tekutiny a častějšími potraty. Odborníci se neshodují ani na tom, zda konzumace kávy může být příčinou nižší porodní hmotnosti novorozence. Pokud ale kávu během těhotenství jednoduše nebudete konzumovat, vyhnete se těmto sporným otázkám.

Výjimkou ale nejsou ani muži, i ti se mohou potýkat s problémy s plodností, pokud budou pravidelně konzumovat kávu. "Kofein se dostává do všech tělních tekutin, tedy i do spermií. Více než čtyři šálky denně spolu s kouřením více než dvaceti cigaret snížilo pohyblivost a zvýšilo podíl mrtvých spermií," říká ve své knize I. Krejčí.