Kocovina se týká tří čtvrtin konzumentů alkoholu (Ilustrační fotografie)

Kocovina se týká tří čtvrtin konzumentů alkoholu (Ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Kocovina: jak se jí vyhnout a jak ji léčit

  • 166
Neexistuje palčivější silvestrovské téma než prevence a případně následná léčba kocoviny. Úporná bolest hlavy, žaludek na vodě, pachuť v ústech, celková slabost, to všechno jsou symptomy velmi dobře známé každému konzumentovi alkoholu. Jak se kocovině vyhnout a jak ji zlikvidovat?

Spolu s konzumací alkoholu zahltíte organismus toxickými látkami a kocovina je přirozeným způsobem, jak se jich tělo zbavuje.

Podle výzkumů je proti kocovině rezistentní pětadvacet až třicet procent lidí, zbytek se musí vypořádat s jejími nepříjemnými příznaky - dehydratací, nevolností, bolestí hlavy, únavou, horečkou, zvracením, průjmem, citlivostí na světlo a hluk, s poruchou spánku a koncentrace. U některých lidí se navíc vyskytuje extrémní averze vůči pachu a chuti alkoholu.

Symptomy kocoviny a jejich intenzita se liší u každého člověka, ale vždy jde o nepříjemnou zkušenost. Jak tedy kocovině předejít a případně zmírnit její průběh?

Před mejdanem

Zejména v případě kocoviny platí, že účinná prevence je mnohem efektivnější než následná léčba. Víte, že půjdete večer pít? Snažte se předtím zkonzumovat ovoce bohaté na vitamín B a C, k jejichž úbytku pitím alkoholu dochází. Čerstvé ovoce, případně stoprocentní pomerančový nebo grepový džus, vám prospěje víc než vitamínové tablety, protože obsahuje i fruktózu, která napomáhá odbourávání alkoholu.

Před odchodem na mejdan také vypijte sklenici mléka, které zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve. Z potravin jsou kvůli vysokému obsahu škrobu vhodné zejména těstoviny nebo chléb.

Pokud trpíte na nepříjemné kocoviny, snažte se poučit z předchozích zkušeností. Zanalyzujte si pro sebe situace, kdy vám bylo po konzumaci alkoholu nejhůře. Co jste pili? Míchali jste různé druhy alkoholu? Kolik jste toho vypili a jakým tempem? Například většina lidí trpí po tmavých a barevných destilátech větší bolestí hlavy než po čirých druzích alkoholu. Pokud budete znát svého nepřítele, budete se moci vyhnout rizikovým faktorům.

Při mejdanu

V průběhu akce se snažte vypít co nejvíc vody. Pamatujte si, že kdykoli si objednáte dalšího panáka, měli byste si k němu objednat a vypít i sklenici vody či minerálky. Voda vám pomůže předejít nepříjemným symptomům kocoviny, které jsou způsobeny právě dehydratací. Kromě dostatečného pitného nealkoholického režimu nezapomeňte ani na jídlo, které také zpomaluje vstřebávání alkoholu a oddaluje alkoholovou špičku.

Ilustrační snímek

Každý návštěvník pitek by měl znát a respektovat zlaté pravidlo o nemíchání různých druhů alkoholu. Mimořádně nebezpečné jsou také sladké koktejly. Podle výzkumů jich lidé mají tendenci vypít mnohem větší množství. Sladká chuť totiž alkohol maskuje a konzument má pocit, že zatím vlastně mnoho nevypil.

Pokud už musíte pít míchané drinky, vybírejte si ty, ve kterých jsou ovocné džusy, nebo ještě lépe čerstvé ovocné šťávy. Dodáváte tak tělu alespoň zlomek vitaminů, o které přijde kvůli alkoholu.

Podle studie provedené loni na Brown University budete mít po drincích, které mají tmavou barvu (jako například whisky), těžší kocovinu než po bezbarvých druzích alkoholu. Tmavé a dobarvované alkoholické nápoje totiž obsahují víc toxických látek. Za kocovinu jsou odpovědné zejména kongenery a jejich množství je mnohem větší právě v tmavých druzích alkoholu.

Například bourbon jich obsahuje sedmatřicetkrát víc než vodka. Podle vědců je pak pořadí alkoholů dle závažnosti kocoviny následující: brandy, červené víno, rum, whisky, bílé víno, gin a vodka.

Obecně platí, že čím rychlejší tempo pití, tím horší kocovina. Pokuste se pít v rozumném tempu a sledovat své reakce a chování. Pokud není vaším cílem opít se do němoty, jakmile zpozorujete změny ve své rovnováze, artikulaci, nebo reakční době, vystřídejte alkohol minerálkou a popíjejte nějakou dobu jen ji.

Po mejdanu

Pravidlem číslo jedna je opět stará známá voda. Mnohé z nepříjemných příznaků kocoviny jsou způsobeny právě dehydratací, kterou je potřeba co nejrychleji odstranit. Při kocovině proto nikdy nepijte kávu, která kvůli močopudným účinkům dehydrataci ještě zvětšuje. Nejlepší službu vám prokáže obyčejná voda, do které si vymačkáte čerstvý citron a dodáte tak tělu další vitaminy.

Nedrážděte žaludek příliš teplou či ledovou vodou, nápoj by měl mít pokojovou teplotu. Jestliže z nějakého důvodu nechcete pít vodu, blahodárné účinky na kocovinu má i zázvorová limonáda. Zázvor tiší žaludek a zmírňuje nevolnost.

Dalším zázračným lékem je spánek, který je však po pitce problematičtější než normálně, protože tělesná teplota je vyšší než obvykle. Pokud nemůžete usnout, na vině může být právě již několikrát zmíněná dehydratace, proto vypijte dvě sklenice vody a zkuste si jít znovu lehnout.

V žádném případě neužívejte při kocovině aspirin nebo ibuprofen, zejména pokud máte žaludeční potíže. Zmíněné léky vaše problémy jen zhorší. Při kocovině se vyhněte také konzumaci mléka, které představuje pro rozhoupaný žaludek příliš velkou zátěž a může vám naopak přitížit.

, pro iDNES.cz