Ona

Mnoho lidí se nakazí na chalupách, na dovolené či na výletě. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Klíšťová encefalitida letos řádila nejvíc za 10 let

  • 3
Počet případů klíšťové encefalitidy byl letos v Česku nejvyšší za posledních deset let. Státní zdravotní ústav doposud zaznamenal 724 případů, loni ve stejném období to bylo 474 nemocných.

Řekl to vedoucí Národní referenční laboratoře pro analýzu epidemiologických dat Čestmír Beneš.

V posledních deseti letech zemřelo na klíšťovou encefalitidu celkem 22 lidí, letos se toto onemocnění stalo osudným pro dva muže ve věku 76 a 63 let z jihočeského a severočeského regionu.

Beneš uvedl, že k rozšíření klíšťat vedla řada bioklimatických faktorů, především kombinace určité teploty a vlhka.

Nejvyšší nárůst zaznamenali lékaři na Vysočině, kde počet nemocných stoupl téměř třikrát. Ve srovnání s loňským rokem se zvýšil z 34 na 91 případů.

V západočeském regionu se počet případů klíšťové encefalitidy zdvojnásobil, z 42 stoupl na 83. Nejvíc nakažených, a to 118, hlásil Jihočeský kraj, kde tradičně bývá hodně infikovaných klíšťat v povodí Vltavy.

Tyto údaje jsou podle Beneše orientační, protože hlášení se trochu zpožďují a nemocní se nejprve evidují podle místa bydliště. Teprve později se analyzují údaje o tom, kde se nakazili.

Člověk je sice často vystaven riziku v místě, kde bydlí, ale mnoho lidí se nakazí na chalupách, na dovolené či na výletě.

Podle Hany Roháčové z kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Bulovka trvá inkubační doba klíšťové encefalitidy jeden až dva týdny a první příznaky onemocnění jsou podobné chřipce.

V případě nákazy se však může u postižených rozvinout zánět mozku, mozkových blan i zánět míchy. Při komplikacích pacientům hrozí nebezpečí poruch životních funkcí či obrny.

Beneš uvedl, že letos se přibližně ve dvou třetinách onemocnění jednalo o zánět mozku a mozkomíšních blan, v jedné třetině o zánět mozkomíšních blan a ve 33 případech se lidé nakazili nejzávažnější formou, která postihuje mozek i míchu.

,