Ke štíhlosti může pomoci i chirurg

  • 6
Lékaři bijí na poplach kvůli nadbytečným kilogramům. Světová zdravotnická organizace dokonce prohlásila obezitu za epidemické onemocnění 21. století. Ale co dělat, když diety nezabírají a těžko ztracená kila se vracejí? Pomoc nabízejí chirurgové.

Při zhruba hodinové operaci provedou bandáž žaludku. Zaškrtí ho v horní části speciální manžetou. Orgán se pak podobá přesýpacím hodinám. Jejich horní část má objem jen asi 25 mililitrů.

"Pacient toho pak sní málo a brzy má pocit sytosti," popsal princip metody chirurg Martin Fried z Centra léčby obezity ISCAR, který tuto operaci provedl jako první na světě v roce 1993. Od té doby už v Česku zákrok podstoupilo přes tisíc lidí.

Že je operace účinná, dokazuje i paní Markéta. Třicetiletá matka dvou dětí se nechala operovat letos v dubnu. "Zatím jsem shodila čtyřicet kilogramů a dalších dvacet dietou," svěřila se. Vážila 164,5 kilogramu a trápil ji vysoký tlak a špatné jaterní testy.

"Dříve to byla spousta diet a nic nepomáhalo. Jednou jsem dietu porušila a pak pořád. Teď jím menší porce a hodně zeleniny a ovoce."

"Chtěla jsem dosáhnout devadesáti kilo, ale kdyby to šlo ještě, tak ještě," poznamenala odhodlaně.

Bandáž žaludku má pacient doživotně. "Zvykne si na malé dávky jídla a váhový úbytek si udrží," vysvětlil Fried.

I tato metoda hubnutí se dá ošidit. "Kdo chce bandáž přejíst, samozřejmě může, ale může si tím přivodit velmi vážné komplikace," varuje chirurg.

Proto adepti pro zákrok procházejí přísným výběrem. "Důležitá je předoperační spolupráce odborníků, aby vybrali pacienta vhodného po všech stránkách," upřesnil Fried a dodal, že v týmu jsou zastoupeni i psychologové, či internisti. 

"Je nutná pacientova vlastní spolupráce," doplnila předsedkyně obezitologické společnosti Marie Kunešová.

Podle mezinárodních úmluv se bandáž žaludku doporučuje lidem s indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 40, nebo nad 35, kteří trpí těžkými zdravotními komplikacemi, například oběhovými, metabolickými nebo pohybovými.