Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Žena, obličej, škytavka | foto: Profimedia.cz

Když se z obyčejné škytavky stane nepříjemná choroba

  • 2
Jednou začas se to stane každému: nepříjemná škytavka vás přepadne v nejnevhodnější okamžik. Třeba na koncertu vážné hudby nebo při svatebním obřadu. Obyčejná škytavka obvykle odezní stejně, jako přišla. Ovšem stává se, že nepříjemné škytání neskončí ani po několika dnech, týdnech, nebo dokonce měsících.

Pokud škytavka samovolně neodeznívá nebo se neustále vrací, zasluhuje si tato "malichernost" pozornost lékaře. Může jít totiž o vážné onemocnění.

"Škytavka může být nezávažným příznakem, který prožije téměř každý jedinec v průběhu života nesčetněkrát. Může však být i projevem stavu, který vážně ohrožuje život. Zasluhuje pozornost tehdy, když během krátké doby spontánně nebo po jednoduchých manévrech neodeznívá," uvedl profesor Karel Novák z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Pozor na dehydrataci

Lékaři upozorňují, že z obyčejné škytavky se může stát závažný problém, který souvisí s onemocněním srdce, aorty, plic, dutiny břišní nebo například jícnu. V takových případech se nemocný člověk nevyhne operativnímu zákroku.

Jak vzniká

Škytavku (singultus) vyvolávají opakované prudké nádechy způsobené mimovolnými stahy hlavního dýchacího svalu - bránice. Bránice je sval oddělující hrudní dutinu od břišní dutiny (při nádechu zvětšuje objem hrudní dutiny). Zvuk, který  při škytání vydáváme, vzniká tak, že se při křečovitém stahu bránice současně uzavře oblast hrtanu.

Někdy ovšem zaberou jen léky anebo obstřik lokálním anestetikem. Pokud ovšem škytavka nepřestane ani po 24 hodinách, obvykle následuje hospitalizace - především u starších či nemocných lidí. "Hospitalizace je nezbytná i dříve, pokud škytavka s rychlou frekvencí nemocného vyčerpává," poznamenal profesor Novák.

Dlouhotrvající škytavka znemožňuje lidem normálně pracovat, nemohou pořádně mluvit, jíst ani spát. V krajním případě to může vést až k dehydrataci organismu nebo takzvanému anabolickému rozvratu.

Když si ani lékař neví rady

Lékaři ovšem přiznávají, že ani ty největší kapacity nemusí odhalit, co je vlastně příčinou "nekonečné" škytavky.

"Pokud je to možné, je nutno odstranit vyvolávající příčinu. V mnohých případech úporné škytavky se ji však nikdy nepodaří odhalit," připustil i profesor Novák.

V lepším případě může škytavku způsobovat podráždění žaludku příliš objemným pokrmem, šumivými nápoji, alkoholem nebo změnou teploty. Někdy ovšem vznikne škytavka jen tak.

Někdy stačí zadržet dech

Pokud vás přepadne nenadálé škytání, nemusíte se hned bát, že skončíte na operačním stole. Obvykle se škytavky zbavíte i velmi jednoduchými metodami. Mezi ty nejosvědčenější patří zhluboka se nadechnout a silně zadržet dech co nejdéle.

Někdo dává přednost kloktání osolenou vodou. Tuto "medicínu" je ovšem potřeba naordinovat ještě před začátkem škytavky, když cítíte, že na vás přichází. Mezi drsnější metody patří plácnutí do zad v dolní oblasti mezi lopatkami. Účinná bývá i akupresura.

Můžete ovšem vyzkoušet i mátový nebo meduňkový čaj či homeopatika. Někdy zabere i změna frekvence dýchání, změna polohy těla, zacvičit si, udělat pár kliků, doušek studené vody anebo například čichání různých vůní.