Ona
Pokud je v mužském těle prolaktinu příliš mnoho, může dojít k jevu zvanému galaktorea.

Pokud je v mužském těle prolaktinu příliš mnoho, může dojít k jevu zvanému galaktorea. | foto: Profimedia.cz

Když se mužům tvoří mléko

  • 5
Tvorba a odtok mléka je u mužů velice vzácný jev. Vyskytnout se ale může. Je to špatně? A pokud ano, co s tím?

Klíčovým hráčem při produkci mléka je hormon prolaktin. U žen je nutný ke zdárnému průběhu těhotenství a také připravuje ženský prs ke kojení. Předpokládá se, že podporuje mateřské chování. Svou úlohu má i u mužů: podílí se na vývoji spermií. Pokud je ale v mužském těle prolaktinu příliš mnoho, může dojít k jevu zvanému galaktorea, uvádí se na adrese http://www.prolaktin.cz

Množství prolaktinu v těle řídí dopamin – ten tvorbu prolaktinu tlumí. Když je v krvi vysoká hladina prolaktinu, vyplaví se z hypotalamu dopamin a množství prolaktinu klesá.

Rozladěný systém
A právě zde může být "zakopán pes". Precizně nastavené řízení lze totiž snadno rozladit.

Příčinou nesprávného působení dopaminu mohou být:
nádory hypofýzy, poškození spojky mezi hypotalamem a hypofýzou – tedy přívodné cesty pro "brzdící" dopamin - nebo léky působící ve výše zmíněné oblasti, tzv. antipsychotika

Příčina je v hrudníku
Problém však může nastat i mimo lebku. Tvorbu prolaktinu zvyšuje i dráždění přední stěny hrudníku (například pásový opar, poranění, popáleniny, nádory prsu...).

Mlékotvorné nádory
Tvorbu prolaktinu mohou způsobovat i některé nádory hypofýzy. U mužů rostou rychle, ale spíše než tvorbou mléka se projeví bolestmi hlavy nebo poruchami zraku – to když utlačují zrakový nerv, který vede velmi blízko. Galaktorea u tohoto typu nádoru byla zjištěna jen v 10 % případů. Jiné nádory zase mohou přerušit spojení hypotalamu a hypofýzy. Následkem toho je vyřazen brzdicí vliv dopaminu z hypotalamu a v hypofýze se tvoří prolaktin rekordní rychlostí.

Antipsychotika
Tyto důležité medikamenty používané například při léčbě schizofrenie obsazují receptory pro dopamin, který tak svůj tlumivý vliv neuplatní. Dnes se používají také antipsychotika druhé generace, která do řízení tvorby prolaktinu zasahují méně. Bohužel se nedá předvídat, jak velkou dávku lze pacientovi podat a nezvýšit mu množství prolaktinu.

Léčba existuje
Díky využití znalostí o řízení tvorby prolaktinu lze pacientům s hyperprolaktinemií (zvýšené množství prolaktinu) pomoci látkami, které činnost dopaminu napodobují. Zvláště u psychiatrických pacientů je však nutné léčit příznaky, ne pouhé vysoké hodnoty prolaktinu.