České děti by měly jíst mnohem víc ovoce a zeleniny a nechodit tolik do fast-foodů, říkají lékaři. Ilustrační foto.

České děti by měly jíst mnohem víc ovoce a zeleniny a nechodit tolik do fast-foodů, říkají lékaři. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Když dítě svačí, jde mu lépe učení

  • 4
Dnešní děti jedí paradoxně nezdravěji než generace jejich prarodičů, která přišla na svět těsně po válce. Tehdy byl v Evropě obecně nedostatek všeho včetně potravin. Nevhodná strava má vliv třeba na školní výkony, stavbu kostí nebo na růst potomka.

ČTĚTE TAKÉ:
Dnešní děti mají stejné potíže jako dospělí
České děti jedí nezdravě, varují lékaři

Největším prohřeškem je jednotvárná strava dospívajících, kteří preferují rychlé občerstvení. Ale i jídlo mladších dětí je příliš vydatné.

"Volný čas většiny dětí ovládla televize či počítačové hry, přirozený pohyb přestal být součástí jejich života," říká Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka a endokrinoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství.

"Poruchy růstu, obezita, nebo naopak mentální anorexie a bulimie jako důsledek strachu z tloušťky, zvýšená nemocnost či alergie, oslabení imunitního systému, chronický únavový syndrom - to vše úzce souvisí s nesprávným stravováním."

Děti podle průzkumu Fóra zdravé výživy jedí nepravidelně, konzumují příliš mnoho sladkostí, pochutin a kolových limonád s vysokým obsahem kyseliny fosforečné na úkor běžné stravy. Naopak zelenině moc nedají.

"Odpovídající skladba výživy je přitom důležitá i pro psychický vývoj a schopnost učit se," říká Moravcová.

Dítě by mělo ráno snídat a dopoledne svačit, avšak z průzkumu mezi žáky základních škol v celé republice vyplynulo, že 48 procent žáků 6. tříd před odchodem do školy nesnídá (nebo snídá jen někdy).

Někteří ve škole nesvačí a jejich prvním jídlem je až oběd. Je přitom prokázáno, že kdo ráno nejí, hůře se soustředí, dříve se unaví a může ho také, pokud ani nepije, trápit bolest hlavy.

"Kvůli nadměrné konzumaci kolových limonád a nahrazování kvalitních mléčných výrobků čokoládovými tyčinkami, které nemají přes tvrzení reklam s mlékem nic společného, jsou děti ohroženy v dospělosti osteoporózou neboli řídnutím kostí," říká Moravcová.

Vápníkový deficit z dětství není možné později dohnat. Proto je zásobení vápníkem a vitaminy D, A, C, Kl, B6 a fosforem v dospívání tak důležité.

Dívky mají více problémů
U dívek se výživové nedostatky projevují častěji než u chlapců, začínají se totiž zajímat o postavu a dodržují módní diety - na dotaz "chceš zhubnout?" odpovědělo kladně 22 procent dívek šestých tříd.

Neuvážené diety s nízkým obsahem tuků však mohou vést jak k problémům spojeným s nedostatkem vitaminů rozpustných v tucích, tak s jejich vstřebáváním z potravy do organismu.

Zejména u vitaminu E se důsledky projeví až s odstupem mnoha let a mohou vyústit až v poruchy plodnosti. Anebo se dokonce mohou podílet na vzestupu rizika vzniku zhoubných nádorů v důsledku toho, že tělu chybí antioxidanty rozpustné právě jen v tucích.